Wtorek, 5 marca
Imieniny: Adriana, Oliwii
Czytających: 10227
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Prezydent Jeleniej Góry rozmawiał ze związkowcami o finansach w oświacie

Niedziela, 24 marca 2013, 10:50
Aktualizacja: 10:51
Autor: UM
Marcin Zawiła zaprosił na spotkanie przewodniczących związków zawodowych w oświacie, by przedstawić sytuację finansową w kontekście przygotowywanych rozstrzygnięć, dotyczących dodatków motywacyjnych. Na zaproszenie prezydenta przybyli Marian Hubner (ZNP) oraz Andrzej Grosicki i Anna Fościak („S”).

O budżecie oświaty szczegółowo poinformowała skarbnik Miasta Janina Nadolska. – Teoretycznie subwencja oświatowa powinna pokrywać koszty edukacji w mieście – powiedziała. – Ze względu na to, że uczniów jest coraz mniej, a stan zatrudnienia w oświacie w zasadzie nie ulega zmianom, obecnie kwota subwencji wynosi ok. 85 mln, a z budżetu miasta musieliśmy dopłacać kolejne 37,8 mln złotych w minionym roku. W roku 2013 z pewnością dopłata nie będzie mniejsza, pomimo różnych oszczędności - dodała.

Ta sytuacja ma swoje źródło przede wszystkim w rozstrzygnięciach ustawowych, wynikających z zapisów w Karcie Nauczyciela, zakładającej m.in. płace gwarantowane dla pedagogów, coroczne podwyżki uposażeń, i in. – Skutek podwyżki płac dla nauczycieli – to w roku 2012 ok. 5 mln zł, dodatkowo wzrost stawek ZUS (2 pkt. proc.) – to kolejne 1,2 mln, łącznie w tym samym czasie subwencja wzrosła o 1.3 mln. Różnicę, nieomal 5 mln złotych trzeba było pokryć z budżetu miasta. W roku 2013 szacujemy, że skutek obligatoryjnej podwyżki płac sięgnie ok. 3 mln zł, natomiast subwencja będzie większa o ok. 1.1 mln. Dwuletni skutek samych podwyżek – to ok. 7 mln zł, które musi pokryć budżet Jeleniej Góry. Dla porównania – suma podwyżek wszystkich podatków, tak bardzo oprotestowywanych przez przedsiębiorców – to łączna kwota raptem 1,5 mln zł rocznie.

Z kolei równolegle zmniejsza się liczba uczniów przy w zasadzie niezmienionej liczebności grupy nauczycieli. W roku szkolnym 2010/11 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych było łącznie 11.543, rok później – 11.184, a obecnie – 10.788. Łącznie w trzy lata ubyło ponad 750 uczniów ze szkół. Gdyby przyjąć, że klasa powinna przeciętnie liczyć 23 - 25 osób, to oznacza, że „zniknęło” 28 - 30 oddziałów.

To skrótowy opis rzeczywistości – powiedział Marcin Zawiła. – Faktem jest, że na skutek spowolnienia gospodarki z jednej strony, a rosnących kosztów w różnych sferach z drugiej strony, ten rok, a zapewne i kolejny, będą trudne dla budżetu. Jednocześnie jednak zwracam uwagę na to, że zdecydowałem, iż nie będziemy podnosić opłat za przedszkola, co zrobiły inne gminy. Podjęliśmy w ub. roku decyzję o likwidacji dwóch szkół, ale zachowaliśmy miejsca pracy dla wszystkich pedagogów. Inwestujemy corocznie kilka do kilkunastu mln złotych w bazę oświatową, poprawiając jej stan. Jelenia Góra jest miastem, w którym – w odróżnieniu od większości gmin ościennych – w każdej grupie nauczycieli (od stażystów, przez kontraktowych, mianowanych i dyplomowanych) przekraczane są stawki płacy gwarantowanej. To kosztuje nas kolejne 2 mln złotych. W tej sytuacji zdecydowałem, że obniżymy stawki dodatku motywacyjnego, bo finanse miasta nie wytrzymają takiej ekspansji kosztów w oświacie. Do końca lutego nauczyciele mieli odpis w wys. 5% dodatku, na czas do końca sierpnia będzie to przeciętnie do 2,64%. Potem decyzja będzie zależna od bieżącego stanu finansów Jeleniej Góry, jeśli wpływy do budżetu pozwolą, to powrócimy do starej stawki - wyjaśniał.

Prezydent zapowiedział, że już od nowego roku szkolnego każdy dyrektor szkoły będzie miał większą swobodę w gospodarowaniu pieniędzmi przeznaczonymi dla jego placówki, co pozwoli sukcesywnie racjonalizować wydatki. – Chodzi także o to – powiedział Marcin Zawiła - by kadra szkoły (wiedząc, że racjonalnie czynione oszczędności pozostaną do dyspozycji konkretnej jednostki) poczuła się w pełni gospodarzem – podkreślał prezydent.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wjechałeś kiedykolwiek w dziurę w ulicy, a później musiałeś coś naprawiać u mechanika?

Oddanych
głosów
432
Tak
66%
Nie
18%
Było blisko...
17%
 
Głos ulicy
Jednym wystarczyłoby 5, a innym 10 mało
 
Miej świadomość
Diuna 2 – czy warto zobaczyć?
 
Rozmowy Jelonki
UB i SB w wersji cyfrowej
 
112
Motory ruszyły na drogi
 
Aktualności
Szkolenie przy Kruszwickiej
 
Aktualności
Biegali ku pamięci Żołnierzy Niezłomnych
 
Piłka nożna
Skrót VIDEO z meczu Karkonoszy
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group