Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 6250
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Prezydent Jeleniej Góry rozmawiał ze związkowcami o finansach w oświacie

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 24 marca 2013, 10:50
Aktualizacja: 10:51
Autor: UM
Marcin Zawiła zaprosił na spotkanie przewodniczących związków zawodowych w oświacie, by przedstawić sytuację finansową w kontekście przygotowywanych rozstrzygnięć, dotyczących dodatków motywacyjnych. Na zaproszenie prezydenta przybyli Marian Hubner (ZNP) oraz Andrzej Grosicki i Anna Fościak („S”).

O budżecie oświaty szczegółowo poinformowała skarbnik Miasta Janina Nadolska. – Teoretycznie subwencja oświatowa powinna pokrywać koszty edukacji w mieście – powiedziała. – Ze względu na to, że uczniów jest coraz mniej, a stan zatrudnienia w oświacie w zasadzie nie ulega zmianom, obecnie kwota subwencji wynosi ok. 85 mln, a z budżetu miasta musieliśmy dopłacać kolejne 37,8 mln złotych w minionym roku. W roku 2013 z pewnością dopłata nie będzie mniejsza, pomimo różnych oszczędności - dodała.

Ta sytuacja ma swoje źródło przede wszystkim w rozstrzygnięciach ustawowych, wynikających z zapisów w Karcie Nauczyciela, zakładającej m.in. płace gwarantowane dla pedagogów, coroczne podwyżki uposażeń, i in. – Skutek podwyżki płac dla nauczycieli – to w roku 2012 ok. 5 mln zł, dodatkowo wzrost stawek ZUS (2 pkt. proc.) – to kolejne 1,2 mln, łącznie w tym samym czasie subwencja wzrosła o 1.3 mln. Różnicę, nieomal 5 mln złotych trzeba było pokryć z budżetu miasta. W roku 2013 szacujemy, że skutek obligatoryjnej podwyżki płac sięgnie ok. 3 mln zł, natomiast subwencja będzie większa o ok. 1.1 mln. Dwuletni skutek samych podwyżek – to ok. 7 mln zł, które musi pokryć budżet Jeleniej Góry. Dla porównania – suma podwyżek wszystkich podatków, tak bardzo oprotestowywanych przez przedsiębiorców – to łączna kwota raptem 1,5 mln zł rocznie.

Z kolei równolegle zmniejsza się liczba uczniów przy w zasadzie niezmienionej liczebności grupy nauczycieli. W roku szkolnym 2010/11 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych było łącznie 11.543, rok później – 11.184, a obecnie – 10.788. Łącznie w trzy lata ubyło ponad 750 uczniów ze szkół. Gdyby przyjąć, że klasa powinna przeciętnie liczyć 23 - 25 osób, to oznacza, że „zniknęło” 28 - 30 oddziałów.

To skrótowy opis rzeczywistości – powiedział Marcin Zawiła. – Faktem jest, że na skutek spowolnienia gospodarki z jednej strony, a rosnących kosztów w różnych sferach z drugiej strony, ten rok, a zapewne i kolejny, będą trudne dla budżetu. Jednocześnie jednak zwracam uwagę na to, że zdecydowałem, iż nie będziemy podnosić opłat za przedszkola, co zrobiły inne gminy. Podjęliśmy w ub. roku decyzję o likwidacji dwóch szkół, ale zachowaliśmy miejsca pracy dla wszystkich pedagogów. Inwestujemy corocznie kilka do kilkunastu mln złotych w bazę oświatową, poprawiając jej stan. Jelenia Góra jest miastem, w którym – w odróżnieniu od większości gmin ościennych – w każdej grupie nauczycieli (od stażystów, przez kontraktowych, mianowanych i dyplomowanych) przekraczane są stawki płacy gwarantowanej. To kosztuje nas kolejne 2 mln złotych. W tej sytuacji zdecydowałem, że obniżymy stawki dodatku motywacyjnego, bo finanse miasta nie wytrzymają takiej ekspansji kosztów w oświacie. Do końca lutego nauczyciele mieli odpis w wys. 5% dodatku, na czas do końca sierpnia będzie to przeciętnie do 2,64%. Potem decyzja będzie zależna od bieżącego stanu finansów Jeleniej Góry, jeśli wpływy do budżetu pozwolą, to powrócimy do starej stawki - wyjaśniał.

Prezydent zapowiedział, że już od nowego roku szkolnego każdy dyrektor szkoły będzie miał większą swobodę w gospodarowaniu pieniędzmi przeznaczonymi dla jego placówki, co pozwoli sukcesywnie racjonalizować wydatki. – Chodzi także o to – powiedział Marcin Zawiła - by kadra szkoły (wiedząc, że racjonalnie czynione oszczędności pozostaną do dyspozycji konkretnej jednostki) poczuła się w pełni gospodarzem – podkreślał prezydent.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28) Dodaj komentarz

~ 24-03-2013 11:32
Takie posunięcia i tłumaczenia na pewno zmotywują do lepszej pracy. Kiepska znajomość ludzkiej psychiki.
~komitywa 24-03-2013 12:18
Dam podwyżkę(czyt. większy motywacyjny) koelezankom ,które mnie Wspierają i nie mają wlasnego zdania,czyli wierzą w moją nieomylnośc , wszak wladza od bogów pochodzi
~ABC 24-03-2013 12:48
Jakie podwyżki ? , jakie dodatki ?, za co ? , Jak słyszę o podwyżkach dla nauczycieli , pielęgniarek to mnie szlak mało nie trafi . To jak z nagrodami w sejmie i senacie . Gdyby ktoś się dziwił ,dlaczego tak napisałem . Takie porównanie wykonywanej pracy do efektów pracy .
~ABC 24-03-2013 12:49
Jakie podwyżki ? , jakie dodatki ?, za co ? , Jak słyszę o podwyżkach dla nauczycieli , pielęgniarek to mnie szlak mało nie trafi . To jak z nagrodami w sejmie i senacie . Gdyby ktoś się dziwił ,dlaczego tak napisałem . Takie porównanie wykonywanej pracy do efektów pracy .
~do abc 24-03-2013 12:57
czytaj ze zrozumieniem ,a i nerwy oszczędzisz:)
~Do ABC 24-03-2013 13:52
Pomyśl człowieku o sobie , ile nauczyciele poświęcili Ci czasu , a Ty dalej gł....b jesteś, to czy to ich , czy Twoja wina że rozumu ciut za mało?
~ 24-03-2013 14:33
DOLNOŚLĄZAK. Dla uzyskania oszczędności magistrat zlikwidował 2 szkoły. W tym "7", w której remont - decyzją PO-radnych - wtłoczył wcześniej ogrom kasy. Marnotrawstwo zafundowane przez PO-partię. Następnie Ratusz, przy narastającym niżu demograficznym smarkaczy szkolnych, zezwolił na uruchomienie "uczelni" klerykalnej, godząc się na finansowanie tej placówki oświaty ze środków miasta. Paranoja zafundowana przez pseudo-ekonomistów PO-partii. Zatem drodzy nauczyciele: "Aby do czerwca". Natomiast we wrześniu ": "Jak Bóg pozwoli". Żaden związek Was nie uchroni. Dla pełnej informacji podaję, że PUP przyjmuje interesantów od pon. do piątku od 9 - 14. Przyjmują za numerkami.
~!!!! 24-03-2013 16:27
Papież argentyński,fundysze emerytalne też oparte na argentyńskich,,szkolnictwo też będzie skrajnie prawicowe.
~L-a 24-03-2013 18:51
dodatki motywacyjne dla nauczycieli to absurd bo co bez tego dodatku nauczyciel nie przyjdzie do szkoły lub przedszkola na swoje marne 3-5 godzin pracy i jest zmęczony, za mało jest kontroli ich pracy, zamiast z dziećmi pracować i się nimi zajmować to w ich godzinach pracy bardzo często są organizowane zebrania z dyrektorem -\"rady pedagogiczne\", albo tylko coś zaboli to idą na zwolnienia lekarskie a inna osoba ma okazje dorobić na nadgodzinach.Proszę się przyjrzeć tej motywacji. Wyciągają z miasta mnóstwo kasy ,a inni pracownicy pracują po 8 godzin za najniższą krajową .Brak sprawiedliwości. p.Prezydencie coś trzeba zrobić tak dalej być nie może
~ 24-03-2013 19:18
Jeżeli chcesz być wyleczony musisz prywatnie iść do lekarza , a jeżeli chcesz się czegoś nauczyć musisz kupić korepetycje .Lekarze i nauczyciele na państwowych posadach pieniądze biorą za darmo .
~ 24-03-2013 20:07
Kolego nie opanowany z ratusza ,ile cie kosztuje Twoja Żona płacona z PO,ślepyś cyś gupis.
~Bambo 24-03-2013 20:13
Co jest? NA nic nie ma pieniędzy !!!! I to jest ta demokracja?..... Nieudolny rząd, nieudolni urzędnicy = katastrofa. Pozytywne w tym jest, aby inwestować w hipermarkety.... Polacy, z was robi się pańszczyźnianych roboli..... Wypisuję się z takiego państwa. Demokracja precz, komuna precz, precz z praczem. Mądrych orzą głupich sieją, a władzy z tego śmiech. Demografia.... Ha, ha, ha..... Czy nikt z włodarzy nie wymyśli inteligentniejszego stwierdzenia lub pomysłu?..... Polsko, Polsko.... Niżej nam nie upadniesz, bo już leżysz na dnie....
~dobra rada 24-03-2013 21:17
L-a!Zloz podanie, dyplom ukonczenia st. i zglos sie do pracy w szkole, szczegolnie do gimnazjum, bedziesz mial raj. Myslisz,ze w biurach pracuja dluzej niz 3 godz- laza po korytarzach z jednym papierkiem- pija kawke, herbatke, nie czepiaj sie nauczycieli. Chyba dobrze ciebie nauczyli skoro umiesz pisac, a pieniadze liczyc cudze ho,ho,ho.
~s. 24-03-2013 22:21
Armia urzędników się powiększa. Trzeba to to wyżywić. Tylko co się stanie gdy zabraknie tych co tą armię utrzymują ? Powoli zaczyna brakować mamony więc trzeba zabrać. Proponuję zacząć od tych co mieli "tego pomysła".
~l-i-a 24-03-2013 22:25
A to prawda, że pracownicy Urzędu Miasta dostali podwyżki po ok. 800 zł? Sami ponoć się chwalą.
~ 24-03-2013 22:29
http://socjolog61.nowyekran.pl/post/89432,referendum
~wrotka 24-03-2013 23:29
niema kogo naliczać to młodzież w szkole
~krzyk 25-03-2013 0:34
Coraz mniej dzieci bo wszyscy z Jeleniej wyjeżdżają. Miejsca pracy głąby... miejsca pracy
~ 25-03-2013 9:00
do L-a maż 100% racji jak by miasto sprawdziło jak pracują nauczyciele i ile pieniędzy idzie na nadgodziny to jest druga pensja a ci co chorują biorą też taką sama kasę dyrektorzy sprytnie to wykorzystują i wysyłają nauczycieli na zwolnienia i urlopy zdrowotne bo musieli by kilka nauczycieli zwolnić bo dzieci jest coraz mniej jak miasto szuka pieniędzy niech się bliżej temu przyjrzy
~ 25-03-2013 9:24
nauczyciele nie uczą ale otumaniają umysly naszych dzieci zgodnie z dyrektywami z Unii rodem, pielęgniarki wiecznie skrzywione nie pomagają pacjentom , ale pokrzykują ostro by chory a szczegolnie stary przestał jęczec, bo i tak nie bedzie leczony gdyz gdyz ZUS i NFZ polecil cichą eutanazje a te dwa zawody ciagle wrzeszcza o kase chyba po to by bylo czym zagluszyc sumienie
~Bambo 25-03-2013 9:31
Do L-a: zacznij też pracować 3- 5 godzin w swojej pracy.... Tak na marginesie pominąłeś całkowicie to, że te 5 godzin (nie wiem skąd wziąłeś 3 godziny lekcyjne) są godzinami dydaktycznymi, a pozostałe do 8 godzin to przygotowanie do zajęć, sprawdzanie prac kontrolnych, spotkania z rodzicami. Nauczycieli też obowiązuje - przeciętnie 40 godzinny czas pracy w tygodniu. W rezultacie wychodzi więcej niż 8 godzin dziennie. To jest oszczędność, gdy nauczyciel te poza dydaktyczne godziny wypracowuje w domu. Taka praca to często drukowanie (przygotowanie) materiałów do zajęć. To są koszty. I jeszcze jedno nauczyciel - nauczycielowi nie równy. Tak samo jak pracownik pracownikowi, urzędnik - urzędnikowi. Wspólna kreska była dobra 27 lat temu.... Nie masz racji w swojej wypowiedzi.
~Elwira 25-03-2013 10:34
Jest problem. Istnieje możliwość jego eliminacji. Należy sprawę przedyskutować i powołać Radę d/s Edukacji. Magistracki dialog społeczny ma już gotowe rozwiązania.
~łubudubutoja 25-03-2013 10:42
924 > znasz bajkę o zegarze? Tiku,tiku tikutasie.
~jeż do Bambo 25-03-2013 15:53
Dużo demagogii i fałszu niegodnego nauczyciela. Mi. gwarantuję Panu,żę wytrawny pedagog nie przygotowuję się do każdych zajęć, ewnt. wiedzę swoją aktualizuje, a to nie to samo.Belfer z powołania nie będzie prowadził szczegółowych rachunków czasu przeznaczonego na weryfikację wiedzy uczniów. Potrafi docenić wartość wolnych dni ferii itp udogobnień.Trochę więcej honoru !!
~ToTo 25-03-2013 20:39
A dlaczego Panie Prezydencie jest coraz mniej uczniów w szkołach jeleniogórskich? Niech Pan zadba o mieszkańców Jeleniej Góry i stworzy miejsca pracy to nie będą Pana wyborcy wyjeżdzać całymi rodzinami za chlebem. Do kogo ma Pan te pretensje? Trochę pokory!!! Bo tego Panu z pewnością brakuje.
~ 25-03-2013 20:48
Jest takie stare ale wciąż aktualne przekleństwo "Obyś cudze dzieci uczył". Można tylko dodać "i tak cię nauczycielu nikt nie doceni". Ciekawe jak prezydent, też nauczyciel zareagowałby na zabranie dodatku motywacyjnego, gdyby oczywiscie był czynnym nauczycielem. Panie prezydencie może czas zmniejszyć pensje i diety radnych. Będą oszczędności.
~socjologia 25-03-2013 21:04
Proszę zabrać się do zmieniania rzeczywistości, a nie kopania już leżącego. Najlepiej narzekać, że inni mają lepiej i nic nie robić.
~alexpand52 25-03-2013 21:10
Przehandlował z Grodzińskim tyle zabytkowych szkół( o 780 eksmisjach z tamtego roku i szturmie na kasę MOPS-u już nie wspomnę) to mógłby przeznaczyc część tych pieniędzy na oświatę. Dobrze że nie ma już mec. Grodzińskiego w siedmiu komisjach. W komisji gospodarki komunalnej , wzorem naszych śmietników, zapewne szykował szturm na cmentarze. Czyżby znowu eksmisje?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group