Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 7306
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Prawnik radzi

Sobota, 15 sierpnia 2009, 12:02
Autor: mgierus
Jelenia Góra: Prawnik radzi
mgierus
Fot. mgierus
1.Prawo do posiadania broni 2.Usprawiedliwienie nieobecności świadka

1. Prawo do posiadania broni

Czy posiadanie w domu paralizatora oraz broni gazowej jest legalne? Czy w razie kontroli, grożą mi za to jakieś konsekwencje? – Radek J.

Chcąc precyzyjnie odpowiedzieć na Pana pytanie, należałoby w pierwszej kolejności ustalić dokładnie rodzaj posiadanej przez Pana broni oraz zakres jej działania. Zgodnie z aktualnie obowiązującym w Polsce prawem, co do zasady każda broń podlega rejestracji, bez względu na to, czy posiada się na nią pozwolenie, czy też nie. W myśl przepisów ustawy z dnia 21.05.1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. 2004, nr 52, poz. 525) wymienione przez Pana przedmioty niewątpliwie stanowią broń. W przypadku wspomnianego przez Pana paralizatora – określanego w ustawie jako przedmiot przeznaczony do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej oraz broni gazowej – określanej jako miotacz gazu obezwładniającego, zgodnie z przepisem art. 13 ust. 1 wskazanej wyżej ustawy, w zakresie wymienionych rodzajów broni z obowiązku rejestracji zwolniono jednak posiadanie ręcznych miotaczy gazu obezwładniającego, a także posiadanie przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej o średniej wartości prądu w obwodzie nieprzekraczającej 10 mA. Te rodzaje broni nie wymagają również pozwolenia na ich posiadanie.

2. Usprawiedliwienie nieobecności świadka

Dostałam wezwanie z sądu do stawienia się na rozprawie w charakterze świadka. W tym czasie jednak będę przebywała na urlopie, który wcześniej wykupiłam nad morzem. Czy mogę więc nie stawić się na wezwanie? – stała czytelniczka

Przed wyjazdem powinna Pani zwrócić się do sądu na piśmie, z wnioskiem o usprawiedliwienie swojej nieobecności na rozprawie. W jego treści powinna Pani podać swoje dane personalne, jako świadka oraz oznaczyć sąd i wydział, do którego kieruje Pani swój wniosek. Ponadto, w piśmie należy również zaznaczyć sygnaturę akt, jeśli została ona wskazana na przysłanym do Pani wezwaniu. Sama forma wniosku jest dowolna, a jego treść powinna być możliwie krótka i zrozumiała. Ocenie Sądu podlegać będzie przede wszystkim powód Pani nieobecności jako świadka. Stąd też, należy uzasadnić go w sposób wiarygodny oraz w miarę możliwości wskazane w nim twierdzenia – potwierdzić stosowną dokumentacją. W Pani przypadku, poza pisemnym wyjaśnieniem przeszkody uniemożliwiającej stawiennictwo przed sądem w wyznaczonym terminie, może to być np. dołączenie potwierdzenia otrzymania urlopu od pracodawcy w określonym terminie, jak również potwierdzenie rezerwacji terminu i opłaty ewentualnej zaliczki na poczet pobytu nad morzem w ramach wspomnianego urlopu. Ważnym elementem wniosku o usprawiedliwienie nieobecności w charakterze świadka będzie także wskazanie dogodnego dla Pani terminu po przebytym urlopie, kiedy możliwe już będzie przesłuchanie.

Mariusz Gierus – prawnik

Pytania z dopiskiem „Prawnik radzi” prosimy wysyłać na adres redakcji lub elektronicznie, na adres: prawnik@jelonka.com

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group