Sobota, 25 marca
Imieniny: Marii, Marioli
Czytających: 8844
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Przedawnienie roszczeń alimentacyjnych

Poniedziałek, 20 października 2014, 12:58
Aktualizacja: 13:00
Autor: adwokat Mateusz Pancerz
Jelenia Góra: Przedawnienie roszczeń alimentacyjnych
Fot. admin
Zgodnie z przyjętą w polskim prawie zasadą, obowiązek alimentacyjny nie ulega przedawnieniu. Zgodnie natomiast art. 137 k.r.o. stanowi, że roszczenia o świadczenia alimentacyjne, tzw. raty alimentacyjne, przedawniają się z upływem lat trzech. Każdy zatem, kto zamierza ubiegać się o zasądzenie na jego rzecz alimentów, może skierować do Sądu właściwego pozew, w którym domagać się może sumy świadczenia za ten właśnie okres.

Po wydaniu wyroku Sądowego, instytucja przedawnienia zasądzonych alimentów ulega niejako wydłużeniu. Roszczenia alimentacyjne, które zostały stwierdzone prawomocnym wyrokiem, obejmują więc świadczenia okresowe. Zgodnie więc z art. 125 § 1 k.c. przedawniają się z upływem lat trzech. Jednocześnie art. 124 § 2 k.c. stanowi, że wspomniane powyżej przedawnienie nie biegnie poprzez okres trwania postępowania egzekucyjnego, wszczętego poprzez uprawnionego.

Mając powyższe na uwadze, wspomnieć należy, że zgodnie z art. 121 k.c. bieg przedawnienia nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu, co do roszczeń, które przysługują dzieciom przeciwko rodzicom, a także poprzez czas trwania władzy rodzicielskiej, co do roszczeń przysługujących osobom, które nie posiadają pełnej zdolności do czynności prawnych przeciwko osobom sprawującym opiekę lub kuratelę, poprzez czas sprawowania przez te osoby opieki i kurateli.

Jak wynika z uchwały Sądu Najwyższego z dn. 25 listopada 1968 r., III CZP 65/68, przedawnienie roszczeń alimentacyjnych względem osoby, która została pozbawiona władzy rodzicielskiej biegnie zatem przez ten okres (trzy lata), w stosunku do osoby pozbawionej władzy rodzicielskiej

Podsumowując, stwierdzić należy, że przedawnieniu nie ulega obowiązek alimentacyjny, ale ściśle określone raty alimentacyjne, w których przypadku termin przedawnienia wynosi trzy lata od czasu ich wymagalności.

adwokat Mateusz Pancerz
(współpracownik Kancelarii Adwokackiej „Krzyśko, Kuczaj, Pancerz Kancelarie Adwokackie” http://www.kancelaria-kkp.pl)

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
858
maksymalnie 150
81%
od 151 do 459
7%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
1%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group