Czwartek, 30 marca
Imieniny: Amelii, Leonarda
Czytających: 4183
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Odszkodowanie lub renta po wypadku w szkole

Wtorek, 25 października 2016, 18:33
Aktualizacja: 18:38
Autor: ZUS
Region: Odszkodowanie lub renta po wypadku w szkole
Fot. Archiwum
Nieszczęśliwy wypadek może się dzieciom przytrafić wszędzie, także na terenie szkoły. Nietrudno o niego także wśród studentów. Zarówno uczniowie, studenci jak i doktoranci, którzy z powodu wypadku w szkole lub na uczelni – nie będą w stanie w przyszłości podjąć pracy, mogą ubiegać się o rentę wypadkową i jednorazowe odszkodowanie z ZUS. Warto, więc zebrać pełną dokumentację po to, aby o pieniądze na leczenie i rehabilitację wystąpić do ZUS.

O świadczenia te mogą ubiegać się te osoby, które w czasie zajęć w szkole każdego stopnia począwszy od szkoły podstawowej, gimnazjum, zawodowej, średniej lub wyższej, a także osoby na studiach doktoranckich miały wypadek lub zapadły na chorobę związaną z wykonywaniem tych zajęć. Ta zasada obejmuje także osoby, które w czasie nieszczęśliwego zdarzenia losowego odbywały praktyki przewidziane organizacją studiów, bądź nauki. O świadczenie z ZUS mogą wystąpić niezależnie od odszkodowania wypłaconego im przez ubezpieczyciela.

- ZUS zawsze ocenia okoliczności i przyczyny wypadku. On też wypłaca renty i odszkodowania. Świadczenia przysługujące z tytułu wypadków w szczególnych okolicznościach są jednak finansowane z budżetu państwa – mówi Iwona Kowalska regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

W przypadku orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy, poszkodowanym przyznawana jest renta w wysokości 120 proc. minimalnej kwoty renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, która wynosi obecnie 1059,07 zł. Osobie, która stała się częściowo niezdolna do pracy przysługuje renta o 20 proc. wyższa od minimalnej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, niezwiązanej z wypadkiem lub chorobą zawodową – na dziś to 812,10 zł. Członkowie rodzin osób, które zmarły wskutek wypadków w szkole lub choroby zawodowej powstałej w związku z wykonywaniem zajęć, mają prawo do renty rodzinnej (1059,07 zł) i jednorazowego odszkodowania.

Każdemu, kto wskutek wypadku lub choroby zawodowej związanej z zajęciami szkolnymi doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu i uznany został za całkowicie niezdolnego do pracy, przysługuje jednorazowe odszkodowanie. Do 31 marca 2017 r. wynosi ono 780 zł za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. Suma ta zwiększa się o kwotę 13 649 zł, jeżeli z powodu wypadku osoba stała się całkowicie niezdolna do pracy i samodzielnej egzystencji.

- Co ważne, możemy starać się o rentę, niezależnie od posiadania ubezpieczenia. Świadczenia przysługują, więc młodym ludziom, którzy ulegli poważnemu wypadkowi, bez względu na to, czy ich rodzice pracują, czy są bezrobotni – czy płacą składki na ZUS, czy też nie – wyjaśnia Iwona Kowalska.

W najbliższej placówce ZUS-u pobieramy druki (są one dostępne także na stronie internetowej www.zus.pl). Jeżeli ubiegamy się o rentę w związku z wypadkiem w szczególnych okolicznościach, w ZUS składamy wniosek na druku ZUS Rp-1R, zaświadczenie o stanie zdrowia na druku ZUS N-9 oraz dokumentację wypadkową. Gdy staramy się o jednorazowe odszkodowanie do wniosku osoby poszkodowanej dołączamy zaświadczenie o stanie zdrowia na druku ZUS N-9 i dokumentację wypadkową. Jeśli zdarzenie zostanie uznane za wypadek w szczególnych okolicznościach, lekarz orzecznik ZUS-u ustali stopień naszej niezdolności do pracy, albo stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pensje prezydentów miast, burmistrzów i wójtów są adekwatne do wykonywanej przez nich pracy?

Oddanych
głosów
123
Tak, to odpowiedzialna praca
16%
Dostają trochę za dużo
19%
Dostają o wiele za dużo
33%
To oburzające ile zarabiają
33%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group