Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Czwartek, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 8214
Zalogowanych: 50
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Praca dla więźniów

Poniedziałek, 28 października 2019, 9:18
Aktualizacja: Wtorek, 29 października 2019, 13:37
Autor: WAC
Jelenia Góra: Praca dla więźniów
Fot. Areszt Śledczy
Dzięki współpracy jaką udało się nawiązać Aresztowi Śledczemu w Jeleniej Górze z firmą z branży obuwniczej ze Złotoryi powstaną kolejne miejsca pracy dla osadzonych.

W ramach rządowego programu „Praca dla Więźniów", Areszt Śledczy w Jeleniej Górze od dłuższego czasu czyni intensywne działania, by pozyskać kontrahentów mogących uruchomić produkcję na terenie aresztu. Spośród osadzonych w nim obecnie, zatrudnionych jest prawie 90, czyli co trzeci z nich. Z tej grupy 30 osób jest pracuje odpłatnie, co daje możliwość wywiązywania się z nałożonych przez sądy zobowiązań alimentacyjnych, komorniczych i innych.

Obecnie z uwagi na charakter przebywających więźniów tylko trzech pracuje na zewnątrz jednostki w Nadleśnictwie Śnieżka w Kowarach. W ramach tego zatrudnienia skazani mieli możliwość wspólnie z pracownikami Nadleśnictwa oraz Zakładu Usług Leśnych uczestniczenia w kursie i po zdaniu w egzaminów zdobycia zawodu pilarza.

Wszystko wskazuje na to, że już niebawem w jeleniogórskiej jednostce penitencjarnej znajdzie pracę kolejnych siedmiu na początek, a docelowo 20 skazanych. Areszt podjął współpracę z firmą REN BUT z siedzibą w Złotoryi, która jest producentem obuwia dziecięcego i młodzieżowego. Dyrektor Aresztu Śledczego w Jeleniej Górze ppłk Marek Kaczmarski oraz prezes zarządu firmy REN BUT Mirosław Gawrzydek podpisali w areszcie 15 października list intencyjny, w którym wyrazili wolę współpracy i utworzenia na terenie jeleniogórskiej jednostki penitencjarnej nowych miejsc pracy dla skazanych. Obecnie trwają prace przygotowawcze pomieszczeń użytkowych i w ciągu miesiąca nastąpi uruchomienie produkcji elementów obuwia.

Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że zatrudnianie skazanych przynosi wymierne korzyści dla zatrudniającego, a dla skazanych jest niezwykle istotną formą resocjalizacji - mówi rzecznik prasowy jeleniogórskiego Aresztu Śledczego mjr Mariusz Mrozewski. - Zatrudniający osoby pozbawione wolności podkreślają duże zaangażowanie skazanych w wykonywaną pracę oraz właściwą postawę w pracy. Jako służba więzienna jesteśmy świadomi obaw, przed którymi stoją pracodawcy podejmując współpracę w procesie zatrudniania skazanych, ale nasze doświadczenia wskazują, że zazwyczaj są to obawy nieuzasadnione. Zainteresowani zatrudnieniem osób pozbawionych wolności mogą liczyć na wiele ulg, w tym najważniejszą, jaką jest zwrot do 30. procent kosztów poniesionych nakładów na wynagrodzenie skazanego.

Twoja reakcja na artykuł?

17
74%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
9%
Nudzi
1
4%
Smuci
1
4%
Złości
2
9%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
418
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
10%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
50%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
14%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump zaatakował Iran! Nowa wojna USA na Bliskim Wschodzie?
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Strażacy wyjdą w góry dla chorych na białaczkę
 
Inne wydarzenia
Odśpiewali "100 lat" twórcy Biegu Piastów
 
Aktualności
Umowa na przebudowę drugiej nitki estakady
 
Inne wydarzenia
Zawita do nas mistrz Francji, ale znów szykuje się "paraliż" na drogach i utrudnienia
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group