Poniedziałek, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 3408
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jeżów Sudecki: Powstanie galeria lotniczych sław na Górze Szybowcowej

Piątek, 29 lipca 2016, 6:20
Aktualizacja: 11:27
Autor: Robert Czepielewski
Jeżów Sudecki: Powstanie galeria lotniczych sław na Górze Szybowcowej
Fot. –
Podczas zeszłorocznej konferencji, która odbyła się w Jeżowie Sudeckim, upamiętniającej 70– lecie szybownictwa w Polsce, zrodził się nietuzinkowy pomysł upamiętnienia na Górze Szybowcowej lotników związanych z rozwojem jeleniogórskiego i polskiego szybownictwa.

Pierwszym pomysłem było wykorzystanie rozbiegu do startu grawitacyjnego i umieszczenia na nim pamiątkowych tablic z nazwiskami tych wybitnych postaci. Oprócz tego ścieżka rozbiegowa miała przyjąć nazwę „Popielówka” na cześć Tadeusza Popiela. Pomysł szybko upadł , gdyż zwrócono uwagę, że aeroklub nie będzie w stanie zagwarantować należytego szacunku tym osobom.

Zapytaliśmy Jacka Musiała jakie znaczenie ma Góra Szybowcowa dla polskiego szybownictwa?
- Kolosalne! To tutaj powstała druga na świecie szkoła szybownictwa. To tutaj odbyła się pierwsza po wojnie konferencja, podczas której podjęto decyzję jak ma się rozwijać sport szybowcowy w Polsce, i jak okazuje się nie były to złe postanowienia skoro Polska ma tak wielu mistrzów świata, pilotów, którzy mogą poszczycić się trofeami zdobytymi na największych imprezach szybowcowych na świecie - odpowiada dyrektor jeleniogórskiego aeroklubu.

Kolejny pomysł wydaje się być bardziej trafiony. Władze aeroklubu jeleniogórskiego postanowiły, że tablice pamiątkowe zostaną umieszczone na jednej ze ścian hangaru.

Odsłonięcie pierwszych tablic nastąpi 28 sierpnia 2016r. w dniu święta lotnictwa. Wśród uhonorowanych szybowników znajdą się takie nazwiska jak Tadeusz Popiel, jego brat Jerzy Popiel, który oprócz tego, że był szefem technicznym jeleniogórskich szybowników, był także szybowcowym wicemistrzem świata oraz instruktorka Lidia Pazio, która wyszkoliła między innymi Mirosława Hermaszewskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group