Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 6005
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Poseł Lewicy: Papuga powtarzająca "Konstytucja" to trochę za mało

Wiadomości: Polska
Piątek, 26 czerwca 2020, 7:31
Aktualizacja: Sobota, 27 czerwca 2020, 5:04
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. użyczone
Ostatni dzień przed ciszą wyborczą to okazja do podsumowania działań sztabów kandydatów na prezydenta Polski. Jakie nastroje panują w obozie Nowej Lewicy, która postawiła na Roberta Biedronia?

Przed nami pierwsza tura wyborów prezydenckich. Czy sztab Roberta Biedronia optymalnie wykorzystał czas kampanii?

To była z pewnością trudna kampania wyborcza trwająca w czasie największego epidemicznego kryzysu od dziesięcioleci. Aktywności Robertowi Biedroniowi nie można odmówić. Nawet w momencie całkowitego lockdownu starał się być blisko ludzi. Byliśmy obecni w mediach społecznościowych, a Lewica przedstawiała rozsądne i odważne propozycje zmian w systemie ochrony zdrowia. W momencie, w którym było już przesądzone, że kryzys ekonomiczny będzie naturalną konsekwencją ograniczeń związanych z pandemią to właśnie Robert Biedroń występował do rządu z gotowymi projektami ustaw dotyczącymi ochrony miejsc pracy. W kryzysie, który pojawił się w zasadzie z dnia na dzień to nasz kandydat i członkowie lewicowej koalicji Wiosna, Razem i SLD wskazywali, że rząd zapomniał w ustawie o "Tarczy Antykryzysowej" o milionach polskich pracowników. Nie było żadnej pomocy dla tych, którzy pracowali na tak zwanych umowach śmieciowych. To te osoby przyjęły pierwszy cios, a wydaje się, że przyszłość gospodarcza, którą zafundował nam PiS wcale nie wróży dla nich i ich rodzin bezpieczeństwa ekonomicznego. Byliśmy świadkami radykalnych zmian, co do zwalniania pracowników, wysyłania ich na przymusowy urlop czy obniżenia pensji w czasie przestoju ekonomicznego. Robert Biedroń jako pierwszy powiedział głośno, że te zmiany mają tylko jeden kierunek zabezpieczają wąską grupę przedsiębiorców a nie dają gwarancji przetrwania pracownikom.
Gdy ograniczenia zostały w dużej mierze zniesione Robert Biedroń mógł wrócić do realizowania planu wyborczego w postaci spotkań z ludźmi. To właśnie w czasie ich trwania pokazał swoją siłę i propozycje programowe, których co trzeba podkreślić brakuje chociażby Rafałowi Trzaskowskiemu. Umówmy się, że papuga powtarzająca Konstytucja to trochę za mało.

Dlaczego wyborcy lewicy mieliby zagłosować na Roberta Biedronia, a nie np. na Waldemara Witkowskiego z Unii Pracy lub Rafała Trzaskowskiego z Koalicji Obywatelskiej?

Niektórzy chcą pozyskać elektorat lewicowy twierdząc, że ich program i poglądy są tożsame z wartościami lewicy. Dopiero po wyborach okazuje się, że obietnice były tylko marketingową wydmuszką, która miała przyciągnąć określoną grupę wyborców. Najlepszym przykładem jest Platforma Obywatelska. Ja sam jeszcze w wyborach samorządowych optowałem za poparciem kandydata Platformy na Prezydenta Jeleniej Góry. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że udzielenie przez Lewicę poparcia w wyborach samorządowych kandydatowi PO skończyło się rozczarowaniem i złamaniem umowy przez Platformę co do realizacji wspólnego programu dla miasta. Konsekwencje oczywiście poniosła tylko Lewica, która straciła aż czterech radnych w Radzie Miasta. Tym się właśnie kończy popieranie kandydatów innych organizacji politycznych przez elektorat lewicowy. Mówiąc inaczej elektorat lewicy, liberalna prawica bezczelnie rozgrywa tylko na potrzeby pozyskania władzy i zapomina o nim gdy już tą władze zdobędzie.

Lewica i Robert Biedroń mają stałe poglądy na sprawy światopoglądowe i gospodarcze. Nie zmieniamy ich ze względu na koniunkturę. Nie wyjdziemy jak Platforma Obywatelska i nie będziemy się tłumaczyć z niezrealizowanych obietnic bo już teraz składamy projekty ustaw, o których mówiliśmy jeszcze w czasie kampanii parlamentarnej. Chcemy zmian, które faktycznie będę urzeczywistniały zasadę sprawiedliwości społecznej. Robert Biedroń mówi wprost: Żyjemy w państwie, gdzie brakuje 1,5 mln mieszkań. Czas przestać udawać, że sektor prywatny coś w tej sprawie zmieni. Mamy miliony młodych ludzi, którzy albo są za bogaci na mieszkanie komunalne albo za biedni na kredyt hipoteczny. Robert Biedroń chce powołania państwowego dewelopera - czy to źle? Proszę zobaczyć, że większość osiedli w Polsce zostało wybudowanych wtedy, kiedy budowało je państwo. W Europie państwowy deweloper budujący mieszkania nie jest niczym nadzwyczajnym. Warto zapytać czyje kieszenie mamy chronić? Dla Roberta Biedronia i Lewicy odpowiedź jest prosta - czas chronić portfele Polek i Polaków, dla których posiadanie własnego mieszkania powinno być tak samo naturalne, jak możliwość oddania głosu w wolnych i demokratycznych wyborach.

Nikt tak głośno nie mówi o zlikwidowaniu umów śmieciowych. To patologia naszego rynku pracy. Dziwi nas, że mimo kryzysu, który pokazał słabość tego typu umów, rząd na ten temat milczy i milczą także pozostali kandydaci. Podobnie jest z minimalną emeryturą na poziomie 1600 zł. Mamy tysiące emerytów, którzy żyją za mniej niż 1000 zł miesięcznie i muszą wybierać między opłatami za czynsz, zakupem najpotrzebniejszych produktów a wykupieniem lekarstw ratujących życie. Robert Biedroń nie zgadza się na to byśmy w dyskusji używali argumentu, który pasuje polskim liberałom krzyczących w mediach, że każdy jest kowalem swojego losu. Wielu ludzi zwłaszcza w okresie przemian gospodarczych zgadzała się na takie warunki jakie proponował pracodawca. Wybór był prosty: albo robisz tak jak chce przedsiębiorca albo jesteś bezrobotnym. Wielu ludzi będąc przez lata w szarej strefie zatrudnienia odczuwa skutki niewydolności polskiego systemu. My do tej bierności państwa się przyzwyczailiśmy. Czas, więc na zmiany one są zwyczajnie konieczne. Jeśli będziemy się upierać, że system działa dobrze to będzie, to równoznaczne z podtrzymywaniem systemowej patologii, na co zgody być nie może.

= Jak Robert Biedroń chciałby realizować swój program wyborczy jako prezydent, skoro nadal w Sejmie większość ma Zjednoczona Prawica?

Nie wiem czy pamiętają państwo Aleksandra Kwaśniewskiego. To najlepiej oceniany prezydent w historii naszego kraju. Jego siłą było to, że potrafił i chciał rozmawiać z każdym rządem o realizacji swoich postulatów. Skuteczności Aleksandrowi Kwaśniewskiemu nie można odmówić. Podobnie jest w przypadku Roberta Biedronia. Jeśli lewicowy polityk mówi, że jest otwarty na współpracę i chce realizować program na rzecz polskiego społeczeństwa, to będzie go realizował. Robert Biedroń jest świetnie przygotowany do tej roli. Jestem przekonany, że rozmowy nawet z pisowskim rządem nad wprowadzeniem tych zmian, o których mówimy - odniosą pozytywny skutek. Cała sztuka polega na tym, by skupić się na sprawach naprawdę potrzebnych, a nie służalczości wobec organów partyjnych. Albo się jest głową państwa i reprezentuje się interesy wszystkich bez względu na poglądy polityczne, wyznawaną religię czy preferencje seksualne, albo jest się narzędziem do akceptacji psujących ustrój państwa ustaw.

Czy Waszym zdaniem publikacja sondaży steruje wynikami wyborów i należałoby ich zakazać? Obecnie sondaże wskazują, że Robert Biedroń nie przejdzie do drugiej tury - co wtedy? Na kogo lewicowi wyborcy powinni głosować?

W wolnym i demokratycznym kraju sondaże są pewną normą mierzenia poparcia politycznego i nastrojów społecznych. Jedni robią lepsze sondaże, drudzy nieco gorsze. Wszystko zależy od przyjętej metodologii. Czy Lewica martwi się sondażami Roberta Biedronia? Niekoniecznie. My wierzymy w Roberta. Proszę zobaczyć, że cała sztuka tkwi w mobilizacji elektoratu. Dzisiaj znowu rozbudzono nastroje walki między PiS i PO. Kolejne wybory kręcimy się wokół POPiS-u doskonale wiedząc, że obie partie zmarnowały lata na wzajemnych brutalnych walkach. Boję się, że dyskusja ucieka poza sferę programową, wizję polski przyszłości, ale skupia się na pozyskaniu władzy dla samej jej sprawowania. To jest przerażające, bo w debacie publicznej przestaje nas obchodzić to jak ten kraj ma wyglądać za kolejne 4, 10 czy 20 lat. My już dzisiaj stoimy przed wyzwaniami, o których nikt nie mówi. Parę tygodni temu w Bogatyni zorganizowałem spotkanie w sprawie petycji przeciwko zamknięciu elektrowni i kopalni Turów. Wśród górników i samorządowców jest świadomość konieczności przeprowadzenia transformacji energetycznej. Dzisiaj natomiast mieszkańcy powiatu zgorzeleckiego boją się, że zielona transformacja zostanie przeprowadzona z dnia na dzień, a Bogatynia i okolice staną się drugim Wałbrzychem. Lewica mówi tak dla transformacji energetycznej, która będzie odpowiedzialna i przemyślana. PiS i Platforma natomiast zostawiły tych ludzi w niepewności - nikt nie wie co stanie się z tymi miejscami pracy za 6 lat. To są wyzwania, o których nikt nie chce mówić w tej kampanii. Nie można natomiast podchodzić do trudnych tematów zamiatając je pod dywan. Trzeba zaproponować rozwiązania póki jest jeszcze czas. Boję się, że kontrkandydaci nie mają takiego podejścia do ważnych spraw społecznych.

​/ Odpowiadając na Pana pytanie, co do drugiej tury wyborów. Na odpowiedź na to pytanie przyjdzie czas po 28 czerwca. Proszę mi wierzyć, że w przyszłą niedzielę mogą nas czekać jeszcze niespodzianki.

Dziękuję za rozmowę.

Z posłem Robertem Obazem rozmawiał Przemek Kaczałko.

Twoja reakcja na artykuł?

12
27%
Cieszy
17
39%
Hahaha
3
7%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
7%
Złości
9
20%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (54) Dodaj komentarz

użytkownik facebook 26-06-2020 7:40
Prędzej zagłosowałbym na Pana Biedronia niż na Trzaskowskiego. Na szczęście mogę głosować na Pana Andrzeja Dudę:) Pozdrowienia dla Pana Posła
~soclib 26-06-2020 8:48
do: użytkownik facebook (7:40)
W I turze na Biedronia w II na Trzaskowskiego !!!Duda musi odejść wraz z banksterem Morawieckim i niby ministrem od maseczek i oscypków.
~Towarzysz 26-06-2020 10:36
do: ~soclib (8:48)
kwiiii, kwiiiiii, kwiiiiiiiiiiiiiiiiii
~loki 26-06-2020 11:14
do: ~Towarzysz (10:36)
tyle mają do powiedzenia wyborcy pisu ... kwintesencja elokwencji i inteligencji ...
~Towarzysz 26-06-2020 17:11
do: ~loki (11:14)
To jest tylko dostosowanie się do waszych, za przeproszeniem, "argumentów". One są warte takich reakcji...
~Mirka 26-06-2020 11:40
do: ~soclib (8:48)
Pan Obraz nie ma szczęścia. Co się zapisze do nowej partii to ta ma 2 procent poparcia. A do Pisu po tym LGBT już nie przyjmą...
~Hose 26-06-2020 13:15
do: użytkownik facebook (7:40)
Patologia, to nawet nie jest mężczyzna. Dobrze, że nie wygra, wstyd tylko, że w ogóle startuje.
~skotonga 4-07-2020 9:15
do: użytkownik facebook (7:40)
Ja skończyłem szkołę podstawową ( 5 klas). Od roku codziennie rano wypijam słoik soku z buraka. Mam IQ 55 i ale zawsze chciałem mieć więcej dlatego zapisałem się do PO. Teraz jestem już elytą chociaż moje IQ nie podskoczyło ani o punkt. Można? Można !!!
~Hose 25-07-2020 18:00
do: użytkownik facebook (7:40)
Oboje są obrzydliwi!! Aż wstyd, że lewica tak nisko upadła.
użytkownik facebook 26-06-2020 7:42
tylko Biedron jedyna nadzieja na nowoczesna Polske reszta to kandydaci pro koscielni
użytkownik facebook 26-06-2020 8:20
W szczególności, że Hołownia dwa razy z zakonu uciekł
~normalny 26-06-2020 15:39
do: użytkownik facebook (8:20)
To koń trojański biskupów.
użytkownik facebook 26-06-2020 9:06
Paweł Maćkowski jeżeli nastąpi rozdział kościoła od państwa tak jak być powinno to będzie git. Polski naród oparty jest na Kościele, jeszcze długo tak pozostanie i walka Biedronki nic tu nie da... Skupić się na ważnych sprawach polepszających życie ciężkopracujacycch Polaków a nie spierać się kto bardziej nowoczesny...
użytkownik facebook 26-06-2020 9:47
to jest wazny tenat dosc dominacji kleru nad umyslami i wciskania ludziom ciemnoty
użytkownik facebook 26-06-2020 10:50
Przy czym lewica gospodarczo prowadzi do komuny
~normalny 26-06-2020 15:49
do: użytkownik facebook (10:50)
Za tej paskudnej komuny kupiłem dom i wychowałem 5 dzieci pracując jako zwykły pracownik PKP. Bizancum pis i KK opływają w luksusie i gnębią ludzi ciężko pracujących.
użytkownik facebook 26-06-2020 12:20
Paweł Maćkowski zagłosowałbym na Biedronia.. Ale jest jeden poważny powód dla którego On nie ma szans.. Gej nawet w USA nie zostanie prezydentem a co dopiero w Polsce..
~Hose 26-06-2020 13:17
do: użytkownik facebook (12:20)
Ped.ał, nie gej. Gej to makaronizm.
~normalny 26-06-2020 16:01
do: użytkownik facebook (12:20)
Lepiej by reprezentował Polskę niż ta zbieranina nieudaczników która przynosi wstyd. Pomimo hetu i opluwania przez lepszy sort do czegoś doszedł bez wazeliny.
~mieszkaniec 26-06-2020 7:48
Bardzo mądre słowa panie Pośle! Brawo!
użytkownik facebook 26-06-2020 7:48
.. to za ma£o . Czasami mniej jest wiécej ! Lepjej tak, niz drzeć te ich zd-radzieckie pisowsko-kościelne m...y . Króre tylko bryzgajá £ajnem, obelgami, oczernieniami itd. Pisowsko-kościelny wstyd na skalé światowà.
użytkownik facebook 26-06-2020 9:23
Tom Dett czy pan jest id...ą ?
~Towarzysz 26-06-2020 10:37
do: użytkownik facebook (7:48)
kwii, kwiii
użytkownik facebook 26-06-2020 11:19
Lech Olszanicki , id...a zapytuje innych, czy nimi sá. Szukasz pan towarzyszy w tej dziedzinie ? Jaśli tak, to jesteś pan pod z£ym adresem .
użytkownik facebook 26-06-2020 12:27
Tom Dett ujadasz chlopie jak wściekły pies na portalach na PiS, na kościół, na ludzi. Puknij się w czaszkę. Skąd tyle nienawiści i żółci w tobie. Stąd zasadne pytanie. Jeżeli jesteś chory, jeżeli zi...eś, postaram ci pomóc.
~Fiaga 26-06-2020 7:53
Robert Biedroń! NIE NADAJE SIĘ NA PREZYDENTA! I nie przejdzie do drugiej tury wyborów.
~Msrek 26-06-2020 8:36
Ja głosuje na prawdziwie lewicowego kandydata - Waldemara Witkowskiego.
~soclib 26-06-2020 8:50
Pan Witkowski nie ma zaplecza partyjnego,Duda musi odejść bo może nas wciągnąć w wojnę .
użytkownik facebook 26-06-2020 9:04
Z umiłowanym przez młodych p.Holownią .
~ 26-06-2020 9:07
Wybór AD to powrót zacofania kolesiosta głupoty ksenofobi itd. Tylko ktoś nowy może ten kraj wyprowadzić na prostą. Tym nowym to ktoś o poglądach lewicowych. Największym wrogiem tego narodu jest kk gdyby żył Kościuszko wiedział by co zrobić z klerem.
~apetiko 26-06-2020 9:41
Biedroń już pokazał jak nie rządzić w Słupsku. Obiecanki, błyszczenie w mediach i jazda na rowerze. Ogolnie to zależy mu na przepchaniu ideologii LGBT. Owszem popieram związki partnerskie bo ureguluje to prawnie i odgórnie pewne kwestie i gdyby ktoś nie wiedział , to związki partnerskie to nie tylko gejowskie. Ale reszta obiecanek tego pana to niewypał. Mój głos ma Duda, bo przynajmniej zapewni ciągłość działania państwa polskiego.
użytkownik facebook 26-06-2020 9:44
Nigdy nie zagłosowałbym na Andrzeja Dudę. Co do Biedronia, to uważam, że nie ma szans a ze stwierdzeniem dotyczącym "papugi powtarzającej Konstytucja" to uważam, że kogoś tu poniosło. Rafał Trzaskowski jest najlepszym kandydatem na urząd prezydenta. Rafał ma mój głos mojej rodziny i moich znajomych i nie ma dla mnie znaczenia, że wywodzi się z PO. Rafał to jedyna nadzieja na powrót do normalności. GLOSUJCIE NA RAFAŁA TRZASKOWSKIEGO
użytkownik facebook 26-06-2020 9:49
Krzysztof Moździerski facet nie ma żadnego programu więc nikt nie powie że nie dotrzymał słowa ;)
~do rozpuku 26-06-2020 10:19
do: użytkownik facebook (9:44)
A kogo to obchodzi co ty zrobisz frustracie !!!!!!!!!
~do rozpuku 26-06-2020 10:18
Zwymiotowałem !!!!
~Miastowy 6-07-2020 9:27
do: ~do rozpuku (10:18)
takich bedzie coraz wiecej. Prog wyborczy powinien byc zdecydowanie wyższy by tacy karierowicze nie mieli prawa wstępu do Sejmu.
~ola 26-06-2020 11:35
kto ta ciote zaprosil do jeleniej gory mozna zwymiotowac jak sie go slucha
~Prawy 26-06-2020 12:40
Co gestykuluje Obraz? Woktoria ... Oczywiście.Co gestykuluje Biedroń???? Wiktor !!! oczywiście.
~efendi 26-06-2020 14:51
L enin Beria G ebels Trocki + Qwa wi co tam jeszcze !
~bzdyk 26-06-2020 15:16
JAk się czuje, oszukana przez Biedronia ,profesor Płatek ?
~Jarko 26-06-2020 15:40
Ja jde na wybory 28 czerwca i głosuje na kolicie opywatelską czyli na po na rafała bo to jest prawdziwy prezydent nie duda to depil który umie dzielić Polaków wiem ze szyszczy sie zciwiczie sie ze wygra rafał po polska jest duzym krajem i ma dosyć komuny dudy i marowieckiego i geja kaczynskiego który boi sie polaków mószą go pilnować policia kacynskiego po sie boi społecenstwa
~efendi 26-06-2020 17:33
do: ~Jarko (15:40)
Polska jenzyk - trudna jenzyk !
~ 28-06-2020 13:55
Jarko puknij się w cymbała,co Ty wypisujesz,doucz się języka polskiego
~ 28-06-2020 13:59
Te cieniasy z SLD i WIOSNY zrobili fuzję,bo tak nigdy nie weszli by do sejmu.Żadna to lewica raczej lewactwo.
~ola 28-06-2020 22:25
wyborcy pokazali tej ci...e gdzie jego miejsce
~GedeonJerubal 9-07-2020 14:42
Co szanowny autor wypisuje, a pan Obraz co gada? "....w momencie całkowitego lockdownu" .... - Pana Biedronia (przyp. autor wpisu), "Lewica i Robert Biedroń mają stałe poglądy na sprawy światopoglądowe i gospodarcze. Nie zmieniamy ich ze względu na koniunkturę".... Hmmm. można by powiedzieć jakie poglądy, taki "lock down", no chyba, ze nie wiecie o czym mówicie? Lock down - "zakaz wyjścia"... Jaki to był zakaz? Społeczeństwo wręcz was pogoniło w I turze wyborów. No więc chyba pozostaje panu Bierdoniowi i Lewicy "Down and out".
~CCC 11-07-2020 13:30
Biedroń to ten, co nad matką i młodszym bratem się znęcał, jako dorosła osoba ?
krasnal99 2-08-2020 19:43
Zniewolone umysły, czyli nauka w lewackich łapach
krasnal99 8-08-2020 9:09
Niemcy nigdy nie będą dla Polski przyjaciółmi. Nigdy nie zrezygnują ze swojej iście nazistowskiej buty. Nigdy nie zrezygnują z instalowania nam władz okupacyjnych. Jak nie Tusk, to Kopacz, jak nie Kopacz, to Trzaskowski. Zawsze będą wrogami demokratycznej Europy. W 1919 r. Winston Churchill powiedział, że Niemcy powinno się bombardować co 50 lat, profilaktycznie, bez podania przyczyny. Miał rację. Niemcy nigdy nie zrezygnowali z nazistowskiego planu podboju Europy i nigdy nie przestali uznawać się za rasę panów. Są najbardziej znienawidzonym narodem w Europie. Kolejny atak na polską demokrację zaczął niemiecki brukowiec Fakt, który tuż przed wyborami na okładce opublikował zdjęcie prezydenta Dudy, opatrując je opisem pe...ch czynów dawnego skazańca, któremu po odbyciu całej kary, na prośbę pokrzywdzonej rodziny, prezydent udzielił prawa łaski w zakresie cofnięcia zakazu kontaktów z dawną ofiarą. Tych informacji jednak czytelnicy Faktu nie mogli doczytać, co dowodzi, że cały tekst był zwyczajną manipulacją, wymierzoną w urzędującego prezydenta
krasnal99 8-08-2020 12:29
wróć Wkrótce więcej informacji. Decyzją sądu Michał Sz., przedstawiający się jako Małgorzata Sz,, pseudonim "Margot", został aresztowany na dwa miesiące w związku ze sprawą dotyczącą zniszczenia furgonetki Fundacji Pro - Prawo do Życia. Michał Sz. został zatrzymany przez policję w centrum Warszawy. Tłum ludzi próbował nie dopuścić, aby został zabrany przez policję. Doszło do zatrzymań aktywistów. najwyższy czas aby zamykac i karac te czerwono-bolszewickie ka...ie którzy teroryzuja Polaków i to bezkarnie karać więzieniem i grzywnami zczynającymi się od 30 tyś zł tak jak za maseczki
~Grzesiek_5 10-08-2020 1:24
A gdzie zaginął ten Biedroń? Wcięło go? Czy tak przeżywa sromotną porażkę?
~dadek1 28-08-2020 16:32
usuńcie wreszcie tę informację, komu to służy, gdzie jest p. Biedroń, gdzie jest t.zw lewica, p. poseł miał wielkiego farta. P. Robercie niech pan wraca na basen cieplicki
~toto 30-08-2020 10:21
jak dlugo beda wisiec na tej stronie nedznej jjeelloonnkkii ???????
~ 12-09-2020 16:47
dwa dzbany

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group