Sobota, 25 marca
Imieniny: Marii, Marioli
Czytających: 5714
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Porządki na cmentarzu

Środa, 27 października 2021, 7:00
Autor: WAC
Szklarska Poręba: Porządki na cmentarzu
Fot. Miejski Biuletyn Informacyjny "Pod Szrenicą"
Kilka dni temu odbyła się druga w tym roku, a trzecia w ogóle akcja społeczna porządkowania cmentarza ewangelickiego przy ul. Waryńskiego w Szklarskiej Porębie–Dolnej.

Inicjatorami akcji, dzięki której zabytkowa nekropolia powoli przestaje być miejscem wstydu jest grupa wolontariuszy z Niemiec, skupiona w Initiative zur Erhaltung schlesischer Kulturgüter (pol. Inicjatywie na rzecz zachowania śląskich dóbr kultury) — członkowie Landsmannschaft Schlesien. W takcie prac wyczyszczono i ustawiono kolejne poprzewracane nagrobki, wycięto samosiejki oraz uporządkowano cmentarne alejki. Przypomnijmy, że w ostatnia sobotę odsłonięto też nową płytę nagrobną w miejscu pochówku Carla Hauptmanna. Jej ufundowanie było zasługą Muzeum Karkonoskiego, powołanego do tego celu komitetu społecznego oraz saksońskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Stowarzyszenia Pielęgnowania Kultury i Sztuki Śląskiej oraz Stowarzyszenia Kulturwerk Schlesien Na zakończenie dnia na nekropolii zapłonęły znicze pamięci zakupione przez radnych Rady Miasta Szklarska Poręba.

Naszym celem jest uchronienie dziedzictwa naszych rodziców przed zapomnieniem i zaginięciem - podkreśla Robert Wollny ze stowarzyszenia Landsmannschaft Schlesien. - Chcemy dzielić się tym wszystkim, czym dla nas, dla naszych przodków był Śląsk. Chcemy współpracować z dzisiejszymi mieszkańcami tego regionu i nawiązywać przyjaźnie. To również ogromna wewnętrzna radość, że mogliśmy przyczynić się do przywrócenia godności tego miejsca i spoczywających tu zmarłych.

Cmentarz w Szklarskiej Porębie Dolnej został założony w 1844 r. Początkowo była to nekropolia ewangelicka, ale z czasem odbywały się tu również pochówki ludzi innych wyznań, więc stał się nekropolią komunalną. Ostatnie pogrzeby miały tu miejsce w 1946 r. Do dziś zachowały się 264 nagrobki. Wśród wielu osób tu pochowanych znajdują się: filozof i literat Carl Hauptmann (1858 - 1921), starszy brat laureata literackiej Nagrody Nobla Gerharta Hauptmanna, Wilhelm Bölsche - pisarz i biolog, popularyzator idei ochrony przyrody, dziennikarz oraz krytyk literacki, mistrz malarstwa na szkle Julius Ludwig, mistrzowie szlifierscy Ernst Wriese, August Wennrich i Oskar Simon, a także mistrz hutniczy Hermann Wennrich, Hanns Fechner - malarz, grafik, portrecista pruskiego dworu królewskiego oraz profesor berlińskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Twoja reakcja na artykuł?

10
83%
Cieszy
1
8%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
8%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
850
maksymalnie 150
81%
od 151 do 459
7%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
1%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group