Środa, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 9985
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Pierwsze kroki rewitalizacji Wojska Polskiego?

Niedziela, 22 sierpnia 2010, 10:13
Aktualizacja: Wtorek, 24 sierpnia 2010, 8:01
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Pierwsze kroki rewitalizacji Wojska Polskiego?
Fot. Angela
Kiedy długo zapowiadana przez urzędników rewitalizacja Alei Wojska Polskiego zakończyła się fiaskiem, jedna ze wspólnot mieszkaniowych postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. Zgromadziła środki i zleciła remont dachu swojego budynku oraz renowację zabytkowych, betonowych wazonów. Sypiących się budynków jest tu jednak znacznie więcej.

Wczoraj firma dekarska zdemontowała dziewięć zabytkowych wazonów z dachu budynku nr 87 przy Alei Wojska Polskiego w Jeleniej Górze, których stan zagrażał zdrowiu i życiu przechodniów. Ozdoby zostaną odrestaurowane. Koszt tych prac to około 20 tys. zł.

- Stan techniczny zdejmowanych przez nas wazonów, które ważą około 600 kg, zagrażał przechodniom. Poszczególne elementy tych ozdób dotknięte „ręką czasu” i warunkami atmosferycznymi odkruszały się od całości i spadały na chodniki. Po ich zdemontowaniu na bazie zachowanych elementów wazony zostaną odtworzone i za około dwa miesiące ponownie staną na dachu – mówi Krzysztof Leszek z przedsiębiorstwa Lekop z Jeleniej Góry, któremu zlecono renowację wazonów i wymianę dachu budynku.

Jak mówią pracownicy firmy, podobnych budynków i ozdób, których stan techniczny zagraża zdrowiu i życiu przechodniów przy Wojska Polskiego jest bardzo wiele. Niestety pieniądze na ich remont i renowację mają tylko nieliczne wspólnoty. Nie ma też nadziei, że w najbliższym czasie renowację zabytkowych budynków dofinansuje urząd miasta czy Unia Europejska.

- W tych kamienicach są mieszkania wykupione przez prywatne osoby. Zarządzają nimi wspólnoty. Uwarunkowania prawne nie pozwalają gminie remontować prywatnych własności. Szukamy prawnej formy, dzięki której samorząd będzie mógł wspomóc tych właścicieli w programie rewitalizacji kamienic. Mamy odpowiednie uchwały, które pozwalają nam dofinansować takie remonty, ale do tego potrzebny jest około 50 procentowym wkład finansowy właścicieli, a to są milionowe kwoty. Nie wszystkie wspólnoty na to stać – mówił Hubert Papaj, przewodniczący Rady Miasta Jelenia Góra.

Pozostaje więc nadzieja, że właściciele zabytkowych kamienic znajdą pieniądze na remonty swoich budynków i pójdą w ślady wspólnoty mieszkaniowej budynku Wojska Polskiego 87.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (47)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group