Czwartek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 6376
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

: Pięciolatki do przedszkola

Piątek, 2 grudnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 30 grudnia 2005, 23:52
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Uwaga dzieciaki! Koniec laby w domowych pieleszach. Ministrowie właśnie knują, by skrócić sielankę pięciolatkom. Najprawdopodobniej już od września będą musiały chodzić do przedszkola.

Gminy będą musiały znaleźć pieniądze na opłacenie dojazdów i nauki dla dzieci pięcioletnich. Za rok mają wszystkie pójść do przedszkola. Zdania rodziców są podzielone. Niektórzy przerażeni są kosztami - miesięczna nauka pociechy będzie ich kosztować 200-250 złotych.

Jeśli maluchy w wieku pięciu lat zostaną objęte w 2006 roku obowiązkową nauką, na gminy spadnie problem zorganizowania m.in. dojazdu i sfinansowania całego przedsięwzięcia.

- Miejsce do nauki organizować na bazie istniejących przedszkoli i szkół - mówi Ryszard Wach naczelnik wydziału oświaty w Jeleniej Górze. - Nie przewidujemy problemów z utrzymaniem nowych placówek - dodaje.
Inne zdanie na ten temat mają szefowie małych gmin.

- Będzie problem z dowozem dzieci. Pięciolatki muszą podróżować w specjalnych fotelikach samochodowych. Ponadto trzeba zapewnić im opiekę w czasie jazdy. Jak znaleźć na to pieniądze, skoro nasz budżet jest mały? - martwi się Edward Dudek wójt gminy Jeżów Sudecki.

Do przedszkoli w regionie jeleniogórskim nie uczęszcza zbyt wiele dzieci w wieku 5 lat. Jest to spowodowane tym, że sporo rodziców nie pracuje. Nie stać ich na opłacenie czesnego. Inna przyczyna to opiekowanie się dziećmi przez babcie i dziadków.
Przeciętny koszt, jaki rodzice będą ponosić miesięcznie za przedszkole to 200-250 zł.

- Nie wiem, czy sobie poradzimy. Dla naszej rodziny to bardzo dużo - denerwuje się jeleniogórzanka Jolanta Magała, matka trzyletniego Kacpra.
Ewa Waryła z Jeleniej Góry wychowuje trzyipółletnią córkę. - Nie powinno się przymuszać do wysyłania pięciolatków do przedszkola. Skraca im to dzieciństwo - mówi Waryła.

Inni rodzice przedszkolaków uważają, że jest to dobry pomysł. - Syn ma trzy lata i uważam, że bez wcześniejszego przygotowania nie poradziłby sobie zarówno w szkole, jak i wśród rówieśników - mówi Olga Wyszywacz, mama Kuby.
Również dyrektorzy przedszkoli twierdzą, że pięciolatki na nauce skorzystają.

- Wyrównamy w ten sposób umiejętności dzieci na szkolnym starcie - twierdzi Krystyna Michalak, dyrektorka przedszkola "Bajka" w Jeleniej Górze.

W Jeleniej Górze jest 15 przedszkoli, do których uczęszcza 398 czterolatków. W powiecie jeleniogórskim ziemskim przedszkoli jest 13 a dzieci czteroletnich 360.
Jeśli ustawa zostanie przyjęta, w 2006 roku będzie dotyczyć ponad 600 dzieci w Jeleniej Górze, a około trzech tysięcy w regionie jeleniogórskim.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group