Czwartek, 1 maja
Imieniny: Filipa, Józefa
Czytających: 8774
Zalogowanych: 57
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pamięci Ericha Fuchsa – spotkanie w muzeum

Piątek, 22 lipca 2022, 9:26
Aktualizacja: 9:29
Autor: Krzysztof Tęcza
Jelenia Góra: Pamięci Ericha Fuchsa – spotkanie w muzeum
Fot. Archiwum K. Tęczy
W czwartek (21.07) w Muzeum Karkonoskim spotkały się osoby działające na rzecz upamiętnienia mieszkańca Gruszkowa - malarza i grafika Ericha Fuchsa. Wybranie muzeum na spotkanie wcale nie było przypadkowe, posiada ono bowiem w swoich zbiorach obrazy malarza.

Erich Fuchs mieszkał w różnych miejscowościach naszego regionu. Jednak w Gruszkowie, do którego sprowadził się w 1914 roku, zapoczątkował prace nad cyklem „Lud Śląski”. Dzięki tym obrazom możemy zobaczyć jak wyglądały zabudowania wsi wiek temu. Możemy także zobaczyć jak ubierali się ówcześni mieszkańcy dzisiejszego Gruszkowa.

Cykl „Lud Śląski”, nad którym artysta pracował 14 lat do dzisiaj jest uważany za nieocenione źródło informacji do poznania codziennego życia mieszkańców podgórskich miejscowości. Cały cykl składa się z ośmiu tek i liczy ponad 300 prac. Pierwsza teka zatytułowana „Wieś w górach” dotyczy Gruszkowa.

Erich Fuchs był członkiem Stowarzyszenia Artystów św. Łukasza w Szklarskiej Porębie. Nic też dziwnego, że spotykając się z wieloma wybitnymi twórcami zawarł wiele przyjaźni, choćby z Wilhelmem Bölsche. Bywał u Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie pracując nad ilustracjami do „Tkaczy”.

Na spotkaniu w Muzeum Karkonoskim omówiono przebieg prac związanych z wytyczeniem szlaku turystycznego-edukacyjnego prowadzącego od schroniska Szwajcarka na najwyższy szczyt Rudaw Janowickich Skalnik. Szlak oczywiście przechodziłby przez Gruszków, w którym planowane jest otwarcie Izby pamięci artysty zlokalizowanej przy Sudeckiej Chatce.

Należy przypomnieć, że inicjatorem upamiętnienia artysty jest Tadeusz Boroń reprezentujący Klub Seniora Sudeckiej Chatki w Gruszkowie. W prace nad wytyczeniem szlaku włączyło się Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze. Jako, że teren po którym ma przebiegać szlak znajduje się pod opieką Oddziałów PTTK w Jeleniej Górze i Kamiennej Górze, oba Oddziały będą współpracowały przy podejmowaniu prac znakarskich.

Gospodarzem spotkania była dyrektor Muzeum Karkonoskiego Julita Zaprucka, a przedstawicielem jeleniogórskiego oddziału PTTK prezes Krzysztof Tęcza.

Najważniejszym jednak gościem uczestniczącym w rozmowach była wnuczka artysty Renata Baumgartner, spadkobierczyni jego dorobku artystycznego, która przybyła wraz z mężem Friedolinem. Oboje są żywo zainteresowani upamiętnieniem Ericha Fuchsa, a co za tym idzie wspierają podejmowane przez Klub Seniora działania.

Wizyta została przygotowana przez seniorów uczestniczkach w programie pod nazwą „Zespół Kompetencji Seniorów na polsko-saksońskim pograniczu”. Program ten jest realizowany przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego w Jeleniej Górze.

Twoja reakcja na artykuł?

22
65%
Cieszy
4
12%
Hahaha
2
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
3%
Złości
5
15%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zawsze masz gdzie zaparkować pod swoim blokiem czy domem?

Oddanych
głosów
325
Tak, nigdy nie mam z tym problemu
36%
Tak, choć czasami muszę dłużej szukać miejsca
15%
Nie, prawie nigdy nie ma wolnego miejsca w pobliżu, parkuję pół kilometra dalej
25%
Różnie, to zależy od pory dnia
24%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Aktualności
Hobby horsing galopuje do Jeleniej Góry
 
112
Nowi policjanci złożyli ślubowanie
 
Aktualności
Jest kasa na basen przy Sudeckiej
 
Inne wydarzenia
Szalona walka z czasem "historyków"
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group