Środa, 14 kwietnia
Imieniny: Justyny, Waleriana
Czytających: 6253
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Palenie zabija. Z hakiem na raka

Piątek, 4 lutego 2011, 8:11
Aktualizacja: Czwartek, 3 marca 2011, 13:34
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Palenie zabija. Z hakiem na raka
Fot. Angela
O tym czym skutkuje palenie papierosów, jakie są statystyki zachorowań na nowotwór płuc, jak z nim walczyć i czy warto mówić o profilaktyce – na te i wiele innych pytań odpowiadali wczoraj uczniowie „Mechanika”, w ramach realizacji pierwszego cyklu ogólnopolskiej akcji „Mam haka na raka”. W spotkaniu udział wzięli gimnazjaliści jeleniogórskiej „trójki”.

„Mam haka na raka” to ogólnopolska akcja profilaktyczna, której istotą jest zaangażowanie młodych ludzi w stworzenie kampanii społecznej promującej profilaktykę nowotworową. W pierwszym etapie, który miał miejsce dzisiaj w Zespole Szkół Technicznych Mechanik, grupa zgłoszona do programu musiała zapoznać się z informacjami dotyczącymi profilaktyki i leczenia nowotworów. Zdobyte informacje zespół miał przekazać podczas wykładu i prezentacji jak najszerszemu gronu. Poza prezentacją multimedialną uczniowie rozdawali ulotki, a na korytarzach rozwieszone zostały plakaty.

– W tej akcji bierzemy udział już drugi raz. W programie naszej szkoły mamy profilaktykę prozdrowotną, a dodatkowo sama młodzież chętnie przystępuje do takich działań. Celem akcji jest promowanie profilaktyki zdrowotnej w całym środowisku. Mamy nadzieję, że osoby uczestniczące w tym spotkaniu przekażą to, co usłyszały na tej sali, swoim rodzicom czy kolegom. W każdej szkole ponadgimnazjalnej jest problem palenia papierosów - główną przyczyną zachorowań na raka płuc – mówi Wanda Kozyra, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze.

– Nie możemy udawać, że tego problemu nie ma. Trzeba też podkreślić, że są też młodzi ludzie, którzy chorują niekoniecznie wskutek palenia papierosów. W naszej szkole mieliśmy przypadki osób chorych, którzy przechodzili terapię nowotworową oraz takich, których udało się wyleczyć. Obecnie mamy też jednego chorego ucznia, który cały walczy z nowotworem. Jest to dowód na to, że takie spotkania są potrzebne – dodaje pani dyrektor.

W drugim etapie akcji najbardziej aktywne grupy poszczególnych szkół z całej Polski wezmą udział w Warsztatach Kreatywnych, które po raz pierwszy odbędą się za pośrednictwem łącz internetowych. Młodzież w ramach wideokonferencji będzie uczestniczyła w sesji wykładów prowadzonych przez specjalistów z dziedzin marketingu i PR. Uczniowie poznają tajniki tworzenia kampanii społecznych, a zdobytą wiedzę wykorzystają do zaprojektowania kampanii zachęcającej do korzystania z badań profilaktycznych.

Zgłoszone pomysły wezmą udział w konkursie „Znajdź Haka na Raka”. Autorzy najlepszego pomysłu na kampanię, a tym samym zwycięzcy całego programu, będą wyłaniani podczas uroczystej Gali Finałowej w Warszawie, na którą zaproszone zostaną wszystkie zespoły, które nadeślą projekty kampanii. Laureaci zdobędą cenne nagrody nie tylko dla siebie, ale również dla swojej szkoły. Ponadto ich pomysł zostanie opracowany przez agencję reklamową i prezentowany całej Polsce w postaci ogólnokrajowej kampanii społecznej.

– Chcieliśmy, by osoby uczestniczące w spotkaniu dowiedziały się jak najwięcej na temat raka płuc i profilaktyki. Dzisiaj uczniowie przedstawili przyczyny zachorowania na raka, mówili o tym co to jest rak płuc, jak go leczyć i dlaczego tak ważna jest profilaktyka. Problem palenia papierosów i zwiększania ryzyka zachorowania na raka płuc pojawia się już od gimnazjum. Stąd zaproszeni do nas goście z Gimnazjum nr 3 w Jeleniej Górze – mówi Marzena Sładczyk, nauczyciel biologii w Zespole Szkół Technicznych „Mechanik”.

Spotkanie uświetnił Szkolny Zespół Muzyczny w składzie: Paweł Węcłałowicz, Adam Kulczyk, Rafał Waszkiewicz, Iza Dzierżęga, Magdalena Konieczek i Adrian Kołodziejczyk. Zespół działa w szkole od kilku lat, a prowadzi go Paweł Wrocławski, nauczyciel języka polskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group