Piątek, 5 marca
Imieniny: Adriana, Oliwii
Czytających: 7040
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Ostatnie szlify przy Wieży Zamkowej. Otwarcie we wrześniu

Niedziela, 19 czerwca 2011, 4:42
Aktualizacja: 8:09
Autor: agrzywacz
Jelenia Góra: Ostatnie szlify przy Wieży Zamkowej. Otwarcie we wrześniu
Fot. Archiwum
Trwają prace wykończeniowe przy Wieży Zamkowej przy ul. Jasnej w Jeleniej Górze. Wykonawca pieczołowicie dopracowuje detale. Baszta w Jeleniej Górze jest częścią większego projektu, w którym uczestniczyło kilka gmin, w tym Świeradów Zdrój, Kowary i Janowice Wielkie.

W ramach remontu niemal 25 metrowej XIV-wiecznej wieży (zwanej zamkową, gdyż stanowiła uzupełnienie nieistniejącej już Bramy Zamkowej wiodącej ku dawnemu zamkowi) wymienione zostały m.in. zużyte i spróchniałe drewniane stropy oraz drewniana konstrukcja wzmacniająca górną część ośmiobocznej wieży. Uzupełniono braki kamienne i ceglane części ścian wewnątrz obiektu. Całość oświetlono. Wykonano schody wewnętrzne, którymi zwiedzający będą wchodzić na górę, na taras widokowy. Schodzić będzie można natomiast schodami zewnętrznymi. Obiekt został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, niedowidzących.

Otwarcie będącej pozostałością murów obronnych wieży dla turystów i mieszkańców planowane jest na początku Września Jeleniogórskiego. Koszt remontu zabytku to ponad 695 tys. zł. Roboty wykonuje firma Altaplan z Wrocławia. Po otwarciu wieży zostanie przywrócona funkcja, którą pełniła do 1911 roku, czyli punktu widokowego.

Modernizacja i adaptacja obiektu jest realizowana w ramach polsko-czeskiego projektu partnerskiego, którego liderem jest Świeradów Zdrój. W Kowarach elementem tego wspólnego zadania był obiekt miejscowego Ratusza, gdzie odnowiono m.in. efektowny fresk, a w Radomierzu (gmina Janowice Wielkie) – wieża dawnego kościoła, który w przeszłości był świątynią katolicką, potem ewangelicką, a w połowie XIX w. kościół został wyburzony, pozostawiono wieżę z zabytkowymi dzwonami. Wkrótce będzie pełnić ona rolę punktu widokowego, z którego znakomicie widać będzie panoramę Karkonoszy i Sokolik z Krzyżną Górą.

Projekt „Zobaczyć krajobraz – dotknąć przeszłość – wykorzystanie potencjału kultury i dziedzictwa przeszłości na terenie Subregionu Karkonosze i Góry Izerskie – Modernizacja i adaptacja wieży zamkowej” został dofinansowywany z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007 - 2013.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group