Czwartek, 16 września
Imieniny: Edyty, Kamili, Kornela
Czytających: 5716
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Oni wiedzą jak bezpiecznie żyć

Czwartek, 6 kwietnia 2017, 7:09
Aktualizacja: Piątek, 7 kwietnia 2017, 7:44
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Oni wiedzą jak bezpiecznie żyć
Fot. Przemek Kaczałko
Już po raz XIII Euroregion Nysa przeprowadził konkurs pod hasłem „Uczę się bezpiecznie żyć”. W hali przy ul. Złotniczej odbył się etap półfinałowy dla uczestników z byłego województwa jeleniogórskiego.

Wcześniej, swoich finalistów wyłonił już okręg legnicki i wałbrzyski, a za tydzień poznamy zwycięzców półfinałów strefy wrocławskiej. - Ten jeleniogórski zawsze jest najliczniejszy i najtrudniejszy do zorganizowania – przyznał organizator Maciej Gałęski.

Celem konkursu jest nabywanie przez dzieci wiedzy i umiejętności w zakresie bezpieczeństwa, zgodnie z hasłem „czym skorupka za młodu...”. - Na co dzień spotykamy się z różnymi zagrożeniami. W tym roku mamy dodatkowy cel: edukację obywatela wrażliwego na środowiskowo, czyli na otoczenie: przyrodę, innych ludzi, na siebie samego, na smog. Osoba, która pomoże zwierzęciu, to także pomoże sobie – powiedział przewodniczący komitetu organizacyjnego.

W zawodach uczestniczyło ponad 300 osób z przeszło 100 przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów z obszaru Euroregionu Nysa. Współorganizatorem imprezy było Miasto Jelenia Góra. Nagrody ufundowali: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Jeleniej Górze. Konkurs nie przebiegłby tak sprawnie, gdyby nie wsparcie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 i nr 3 z Jeleniej Góry, Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze, Nadleśnictwa „Śnieżka” w Kowarach, Grupy Karkonoskiej GOPR, Straży Miejskiej w Jeleniej Górze, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, Karkonoskiego Parku Narodowego, Karkonoskiego Klubu Owczarka Niemieckiego, Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, Ochotniczej Straży Pożarnej w Sosnówce oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Podgórzynie, Straży Ochrony Kolei oraz wielu innych osób i instytucji. W sumie zmaganiom dzieci i młodzieży sędziowało ok. 100 osób.

Jak podaje organizator, licząc od etapów szkolnych we wszystkich czterech strefach – w ubiegłym roku w konkursie uczestniczyło 41 tys. osób, a w tym roku ma być jeszcze więcej. - Udaje nam się osiągać główny cel, czyli pobudzać środowiska do tego, żeby u siebie w szkołach pracowały i jest też sprawdzianem, czy praca w szkole idzie w dobrym kierunku – dodał Maciej Gałęski.

Wśród dzieci panowała przyjazna atmosfera i bardzo cieszyły się z możliwości sprawdzenia swojej wiedzy. - Jesteśmy drugi raz, w tamtym roku mieliśmy problem ze złamaniem nogi, ale już wiemy jak się zachować w takiej sytuacji. Trzeba sprawdzić, czy złamanie jest otwarte czy zamknięte, usztywnić nogę i najważniejsze - zadzwonić po karetkę – mówili uczniowie z Podgórzyna - Filip Góralczyk i Szymon Bąkowski.

Od dziewięciu lat konkurs obejmuje nie tylko nasz region, ale całe województwo i tradycyjnie finał odbędzie się w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego (10 maja).

W najmłodszej kategorii zwyciężyło Miejskie Przedszkole Nr 27 w Jeleniej Górze (op. Katarzyna Jakubczyk), wśród klas I-III Szkoła Podstawowa Nr 10 w Jeleniej Górze (op. Barbara Angielczyk), a w kategorii klas IV-VI Szkoła Podstawowa Nr 3 w Kowarach (op. Katarzyna Burzyńska). Gimnazjaliści walczyli indywidualnie i najwięcej punktów osiągnęła Kinga Dzik z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Jeleniej Górze. Tuż za nią uplasowała się Natalia Madera z Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze, a trzecie miejsce – również premiowane awansem do finału – zajął Dariusz Bak z Gimnazjum Katolickiego w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group