Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 4630
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Obchody Dnia Pamięci Wyklętych rozpoczęte

Czwartek, 1 marca 2018, 13:57
Aktualizacja: Piątek, 2 marca 2018, 6:41
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Obchody Dnia Pamięci Wyklętych rozpoczęte
Fot. Przemek Kaczałko
Dzisiaj (1.03) obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Jeleniej Górze, podobnie jak w wielu innych miejscach w kraju, wydarzenia z tej okazji będą się odbywać przez kilka dni. W czwartek uroczyście odsłonięto tabliczkę przy rondzie im. Żołnierzy Wyklętych.

Inicjatorem nadania nazwy dla ronda w Cieplicach było Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego, które wystąpiło do Rady Miejskiej o uhonorowanie Niezłomnych w stolicy Karkonoszy. - Pierwotnie wnioskowaliśmy o nadanie nazwy Józefa Franczaka „Lalka” – ostatniego żołnierza wyklętego, ale ostatecznie przychyliliśmy się do wniosku Komisji Statutowo-Organizacyjnej Rady Miejskiej, aby nadana została nazwa „Żołnierzy Wyklętych” - wspomina Mariusz Gierus, prezes stowarzyszenia.

- Cieszę się, że otwieramy oficjalnie rondo w Cieplicach pamięci Żołnierzy Niezłomnych, zwanych Wyklętymi. Dziękuję Stowarzyszeniu Edukacyjnemu za inicjatywę i radnym za decyzję - powiedział obecny na uroczystości Krzysztof Mróz, senator RP, który ubolewał, że prezydent miasta, ani żaden z jego zastępców nie przybył na uroczystość do Cieplic. Były jeleniogórski radny przyznaje, że wśród Wyklętych mogły się zdarzyć incydentalne przypadki bandytyzmu, bo życie nie jest czarno-białe, natomiast walczyli, aby nie było dominacji sowieckiej i przegrali płacąc gigantyczną cenę i za to warto im podziękować, pamiętać o nich.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele kilku jeleniogórskich szkół, Urząd Miasta reprezentował naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu, ale nie zabrakło też młodzieży. Byli Skauci Europy, kilku radnych z przewodniczącym na czele oraz przedstawiciele duchowieństwa. - To pierwsza jaskółka, wiosna dla naszego narodu, który powinien mieć wszystkie karty historii odsłonięte. Do tej pory były one skrywane i cieszy mnie to, że młodzież ma okazję praktykować pamięć o bohaterach. Lepiej późno niż wcale - powiedział Henryk Jezierski, uczestnik ceremonii.

Organizatorzy zapraszają również do udziału w celebracji uroczystej eucharystii, sprawowanej 1 marca w Bazylice Świętych Erazma i Pankracego. Po jej zakończeniu nastąpi krótki występ uczniów Zespołu Szkół Katolickich u św. Pankracego, a następnie złożenie kwiatów i zniczy pod krzyżem i tablicą upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych.

W ramach obchodów miejskich, odbędzie się także wieczornica pt.: „Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości” (2 marca, godz. 20:00; Bazylika Świętych Erazma i Pankracego) oraz wykład prof. Tadeusza Zycha z IPN. Oddział w Rzeszowie, pt.: „Zapora (Hieronim Dekutowski) – rocznik 1918 w służbie Rzeczpospolitej” (4 marca, godz. 11:00; Muzeum Karkonoskie).

Z kolei w niedzielę, 4 marca w Parku Norweskim w Cieplicach, odbędzie się „Bieg Tropem Wilczym”. Do udziału w ogólnopolskiej inicjatywie, zapraszamy całe rodziny. Symboliczny dystans rodzinny to 1963 m, a dla zaawansowanych biegaczy 5 km. Zapisy przez stronę internetową Zespołu Szkół Katolickich u św. Pankracego: www.szkola.pankracy.edu.pl . Start na 5 km o godz. 14:15, a na dystansie rodzinnym o godz. 15:00.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (69)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
357
Coraz lepiej
24%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
38%
Nie najlepiej
11%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group