Czwartek, 30 marca
Imieniny: Amelii, Leonarda
Czytających: 8124
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O strażackich mundurach (powrót do tematu)

Sobota, 5 września 2020, 7:10
Aktualizacja: Poniedziałek, 7 września 2020, 9:48
Autor: WAC
Jelenia Góra: O strażackich mundurach (powrót do tematu)
Fot. WAC
Wymianie mundurów strażackich z czarnych na piaskowe poświęcona była jedna z ostatnich sond Jelonki.com Temat wzbudził spore zainteresowanie naszych Czytelników i postanowiliśmy zapytać o tę kwestie oficera prasowego KM PSP mł. kpt. Krzysztofa Zakrzewskiego.

Jak informuje K. Zakrzewski - proces wymiany umundurowania przez strażaków trwa już od jakiegoś czasu. Nowe mundury specjalne, które strażacy wykorzystują podczas akcji ratowniczo - gaśniczych były opracowywane w latach 2007 - 2015. Prace nad nimi prowadziło konsorcjum, w skład którego wchodziły m.in. Szkoła Główna Służby Pożarniczej oraz Centrum Naukowo - Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej. Pierwsze mundury specjalne trafiły do służby w 2018 roku. Wymiana mundurów odbywa się sukcesywnie. W miejsce zużytych ciemnych zamawiane są jasne.

Celem wymiany mundurów nie jest jedynie zmiana ich kolorystyki, choć i ta jest ważna - mówi K. Zakrzewski. - Kolor piaskowy nie jest przypadkowy. Na tego typu mundurach widoczne są wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Jeździmy do różnych zdarzeń: zadymień, pożarów, powodzi, zdarzeń chemicznych, wypadków. Tan mundur chłonie to wszytko w siebie, po przyjeździe z akcji mamy pogląd, co robił ten strażak, jakie czynności wykonywał. Zostaliśmy wyposażeni w profesjonalne pralnice, które są zamontowane w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej nr 1 w Cieplicach. Mundur jest wkładany do prania i jest wyciągany wyprany i zaimpregnowany odpowiednią substancją, suchy w przeciągu 2 - 2,5 godziny. Na jasnym mundurze widać też czy strażak miał kontakt z krwią osoby poszkodowanej. Choć nie możemy także wykluczyć, że któryś z naszych ratowników ulegnie nieświadomie kontuzji, urazowi a wiemy, jak się kończy niekontrolowany wypływ krwi z organizmu - wyjaśnia rzecznik.
Czarne mundury były wprowadzane do użytku w 1995 roku. Od tego czasu technologia poszła do przodu. Te piaskowe materiały są wykonane w specjalnej klasie odporności ogniowej oraz na czynniki zewnętrzne - chemiczne. Jakość wykończenia nowych strojów strażackich jest też o niebo lepsza. Mają wzmacniane kolana, ramiona, naramienniki tam gdzie strój jest najbardziej narażony na uszkodzenie i gdzie strażakowi grozi kontuzja. Nowy mundur składa się z kurtki lekkiej i ciężkiej oraz spodni roboczych. Istnieje na nim możliwość zamontowania dodatkowego sprzętu, np. podwieszenia czujników bezruchu, mierników, radia. Te stare mundury tego nie miały. Od 1 stycznia 2021 r. przyszłego roku planowane jest też wymienienie mundurów koszarowych, żeby od stażysty do komendanta głównego wszyscy byli ubrani według tego samego wzoru, bez różnicy kroju i fasonu - dodaje rzecznik..

Twoja reakcja na artykuł?

16
67%
Cieszy
5
21%
Hahaha
1
4%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
8%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pensje prezydentów miast, burmistrzów i wójtów są adekwatne do wykonywanej przez nich pracy?

Oddanych
głosów
121
Tak, to odpowiedzialna praca
17%
Dostają trochę za dużo
18%
Dostają o wiele za dużo
32%
To oburzające ile zarabiają
33%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group