Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 9305
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O roli kobiet w islamie

Piątek, 31 stycznia 2020, 7:16
Aktualizacja: Poniedziałek, 3 lutego 2020, 13:25
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: O roli kobiet w islamie
Fot. Przemek Kaczałko
Dr Magdalena El Ghamari była gościem Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze, gdzie poprowadziła wykład otwarty na temat roli kobiet w islamie. Spotkanie zorganizowali studenci dziennikarstwa i komunikacji społecznej.

Prowadząca wykład mówiła o perspektywie kulturowej i identyfikacji, zagrożeniach w komunikacji międzykulturowej i badaniach terenowych. Była też mowa o dyktaturach, konfliktach, szkołach koranicznych, edukacji i migracji.

Głos kobiecy w kulturze arabsko-muzułmańskiej jest bardzo różnorodny z uwagi na specyfikę kulturową i regionu, pochodzenie rodzinne, klanowe albo plemienne - za każdym razem ta pozycja będzie inna. Sama kultura muzułmańska nie wystarcza do identyfikacji - od kobiet, które niestety mają bardzo mało do powiedzenia po kobiety, które są księżniczkami, milionerkami i topowymi postaciami w świecie męskim - o nich bardzo mało się słyszy w kulturze europejskiej. W Europie nie słyszymy o tych pozytywnych elementach - podkreśliła dr Magdalena El Ghamari.

W trakcie spotkania nie zabrakło pojęcia "Cool jihad".

Będę mówić o propagandzie terrorystycznej - dlaczego jihad jest "cool" i tak dużo osób zwerbowało się do organizacji tzw. Państwa Islamskiego. Bardzo często młodzi, wykształceni, niekoniecznie pochodzący pochodzenia muzułmańskiego - zwerbowali się i wyjechali na Świętą Wojnę i większość z nich nie wróciła - mówiła pochodząca z Libii M. El Ghamari.

W Polsce wiele osób obawia się kultury muzułmańskiej ze względu na skojarzenia z terroryzmem. O tym też była mowa.

Wydaje mi się, że zmieszał się komponent zagrożeń. Jako Europejczycy nie znamy tej kultury i chyba łatwiej nam wrzucić wszystkich do jednego worka - stwierdzić, że Arabowie są niebezpieczni, muzułmanie są terrorystami. Nie do końca tak jest, bo to jedynie 1 procent świata muzułmańskiego. O zamachach słyszy się w Europie, a tamten świat, z którego również pochodzę nie jest do końca tym zainteresowany - słysząc o zamachach - nie przywiązuje tego do swojej kultury czy religii. Uważa, że to część niezależna od nich - dodała prowadząca wykład.

Magdalena El Ghamari – wykładowca w Collegium Civitas w Warszawie oraz analityk w portalu Defence24. Ponadto członek European Security Assosiation, Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, Towarzystwa Polsko-Albańskiego i International Institute for Private Commercial and Competition Law w Tiranie.

Twoja reakcja na artykuł?

9
28%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
9%
Nudzi
0
0%
Smuci
4
13%
Złości
16
50%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (36)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
286
Nigdy
19%
Rzadko
43%
Czasami
24%
Często
14%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Koszykówka
Wichoś walczy z Liderem
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group