Sobota, 13 kwietnia
Imieniny: Marcina, Przemysława
Czytających: 6529
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzeszów: O historii Mauzoleum Piastów w Krzeszowie

Środa, 9 marca 2022, 11:18
Aktualizacja: 11:20
Autor: Stanisław Firszt
Krzeszów: O historii Mauzoleum Piastów w Krzeszowie
Fot. opactwo.eu
Fot. Archiwum S. Firszta
W 1292 roku prawnuk księcia Henryka I Brodatego i św. Jadwigi - Bolko I Surowy ufundował nowe opactwo cystersów na Śląsku w Krzeszowie. Cystersi sprowadzeni byli na Śląsk w 1175 roku przez księcia śląskiego Bolesława I Wysokiego, syna księcia seniora Władysława Wygnańca, wnuka księcia polskiego Bolesława III Krzywoustego. Bolesław I ulokował ich w Lubiążu, nadając im liczne ziemie i przywileje.

Jego syn książę Henryk I Brodaty uczynił w roku 1222 (800 lat temu) następną fundację na rzecz cystersów w Henrykowie. Macierzystym klasztorem dla nowo powstającego miał być Lubiąż. Tworzenie tego klasztoru dokończył Henryk II Pobożny (syn fundatora). Wcześniej na prośbę żony św. Jadwigi, książę Henryk I Brodaty ufundował w 1202 roku (820 lat temu) klasztor żeński w Trzebnicy dla którego klasztorem macierzystym również był Lubiąż. W czasie najazdu mongolskiego w 1241 roku ucierpiał cały Śląsk, w tym dobra należące do cystersów i innych zakonów.

Rok po śmierci męża Henryka II Pobożnego, księżna Anna czeska sprowadziła benedyktynów z Opatowa w Czechach do Krzeszówka (ok. 2 km od Krzeszowa). Celem było zbudowanie tam klasztoru. Siedem lat później jej syn, wnuk św. Jadwigi, Bolesław Rogatka zezwolił tym zakonnikom lokować Kamienną Górę. Jak się jednak wydaje czeskim zakonnikom nie udało się zadomowić w Krzeszówku, bowiem w 1289 roku sprzedali swoje tam posiadłości, wraz z drewnianym kościołem księciu jaworsko-świdnickiemu Bolkowi I Surowemu, synowi Bolesława Rogatki. Benedyktyni po oddaniu tych dóbr zaczęli myśleć o założeniu swojej placówki we Vrchlabi. Bolko I na miejsce benedyktynów, chciał sprowadzić cystersów. Zgodę Kapituły Generalnej Cystersów z Citeaux otrzymał w 1291 roku. Cystersi mieli otrzymać posiadłości krzeszowskie (11 wsi) celem budowy tam opactwa, dla którego klasztorem macierzystym miał być klasztor w Henrykowie. I to właśnie stamtąd 9 września 1292 roku (730 lat temu) przybyło 12 mnichów z ojcem Teodorykiem na czele, którzy zajęli się organizacją klasztoru Łaski Świętej Maryi Dziewicy, zgodnie z fundacją, którą podpisał Bolko I Surowy 7/8 września tegoż roku.

Od początku zaczęto budowę kościoła, który jako budowla murowana powstał w 1295 roku p.w. Maryi Wniebowziętej. Dla tej świątyni książę ufundował siedem ołtarzy, dla siedmiu świętych, których darzył szczególną czcią. Rok później zaczęto budowę klasztoru.

W tych latach król czeski Wacław II starał się podporządkować sobie dotychczas niezależne, nieliczne już księstwa śląskie. W tych niepewnych czasach Bolko I Surowy próbował ugrać własne interesy i udało mu się podporządkować wiele ziem śląskich. W tym czasie Wacławowi II udało się podporządkować księstwa górnośląskie (pierwszy hołd lenny złożył książę Kazimierz bytomski), opanować Małopolskę i Wielkopolskę, co pozwoliło mu koronować się na króla polskiego w 1300 roku.

Rok później zmarł Bolko I Surowy książę świdnicko-jaworski i został pochowany w kościele klasztornym w Krzeszowie. W ślad za nim wielu przedstawicieli rycerskich rodów na Śląsku, robiło zapisy na rzecz klasztoru zapewniając sobie miejsce przyszłego pochówku w tym świętym miejscu.

W 1326 roku, obok ojca Bolka I Surowego pochowany został książę Bernard świdnicki, a w 1346 jego brat Henryk jaworski. O wystrój ich miejsca pochówku dbała początkowo księżna Beatrycze, żona Bolka I Surowego, a następnie jego wnuk Bolko II Mały, syn księcia Bernarda. On to w 1352 roku potwierdził wszystkie nadania i przywileje krzeszowskich cystersów. Kiedy w 1368 roku umarł, na nim skończyła się linia Piastów jaworsko-świdnickich. Jego pochówek w krzeszowskim klasztorze ugruntował i zamknął proces tworzenia Mauzoleum Piastów w tym miejscu. Po śmierci jego żony księżnej Agnieszki w 1392 roku, cały Śląsk na mocy wcześniejszych układów stał się czeską prowincją.

Twoja reakcja na artykuł?

7
64%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
9%
Smuci
2
18%
Złości
1
9%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz sąsiadów, którym możesz zaufać? I zostawić np. klucze do mieszkania, aby podlewali kwiaty?

Oddanych
głosów
58
Tak
60%
Nie
40%
 
Głos ulicy
Czy wierzymy w kiełbasę wyborczą?
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
Rozmowy Jelonki
Można posadzić własne drzewo
 
Polityka
Szklarska Poręba: Popłoński vs. Lichocki
 
Piłka nożna
Rozbici w 33 minuty... Zbierają się czarne chmury!
 
112
Pobił swoją dziewczynę
 
Polityka
Zmiana u steru władzy w Podgórzynie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group