Niedziela, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 4055
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Nowe psy trafiły do służby w straży granicznej

Piątek, 2 lipca 2021, 7:01
Autor: WAC
Region: Nowe psy trafiły do służby w straży granicznej
Fot. straż graniczna
Straż graniczna w tym tygodniu zakończyła wybór 13 nowych psów do służby – to owczarki niemieckie oraz owczarki belgijskie. Nowi czworonożni funkcjonariusze po zakończeniu półrocznego szkolenia w Lubaniu trafią do Oddziałów SG: Nadodrzańskiego, Morskiego, Warmińsko-Mazurskiego, Podlaskiego, Nadbużańskiego i Bieszczadzkiego.

Akcja zakupu psów służbowych rozpoczęła się w połowie czerwca. Przez ponad dwa tygodnie hodowcy z całej Polski prezentowali funkcjonariuszom straży granicznej swoich czworonożnych podopiecznych. Z kilkudziesięciu psów zostało wybranych 13 najlepszych. Zgodnie z tradycją formacji, wszystkie zakupione w tym roku psy dostały imię zaczynające się od tej samej litery. Wkrótce więc służbę na granicy rozpoczną: Hanka, Hobbit, Heksa, Hektor, Helia, Holly, Hira, Hiro, Hogan, Hejka, Hary, Hana, Heksogen. Część z nich będzie służyć jako psy specjalne, czyli do wyszukiwania narkotyków, do wyszukiwania materiałów wybuchowych i broni, a kolejne jako psy tropiące. Psy mają już swoich opiekunów i partnerów w służbie – funkcjonariuszy przewodników.

Zakupy psów odbywały się w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu. Tam psy były sprawdzane przez funkcjonariuszy i pracowników z Zakładu Kynologii OSSSG w Lubaniu. Komisja złożona m.in. z lekarzy weterynarii, instruktorów i wykładowców z zakresu tresury psów szczegółowo sprawdzała kondycję oraz predyspozycje do służby. Do szkolenia kwalifikowane są psy w wieku od 12 do 24 miesięcy. Podczas zakupu psów byli również obecni funkcjonariusze SG – kandydaci na przewodników. Na tym etapie przewodnik mógł sam wybrać dla siebie psa, swojego przyszłego partnera w służbie.

Przed rozpoczęciem służby psy oraz ich przewodnicy wspólnie przechodzą półroczne szkolenie w ośrodku w Lubaniu – informuje ppor. Anna Michalska z Komendy Głównej SG. - Samo szkolenie to dla psa i jego przewodnika nowe doświadczenia w świecie komunikacji pomiędzy człowiekiem a psem — budowanie więzi, zaufania, kształtowanie wzajemnych relacji i zrozumienia. Podczas szkolenia przewodnicy doskonalą wiedzę i umiejętności z zakresu tresury oraz zasad wykorzystania psa w służbie, przechodzą ćwiczenia terenowe ze swoimi czworonogami i poznają podstawy weterynarii. Uczą się między innymi jak udzielać psu pierwszej pomocy oraz jak odczytywać jego zachowania.

W Straży Granicznej pełni obecnie służbę ponad 250 czworonożnych funkcjonariuszy. Dominują owczarki niemieckie (ponad 60%) oraz owczarki belgijskie (prawie 30%). Formacja podczas zakupów nie koncentruje się na jednej rasie. Ciągle wprowadzane są  do służby nowe rasy psów. Kadra instruktorska z OSS SG w Lubaniu podkreśla, że to nie rasa, ale predyspozycje danego zwierzęcia są najważniejsze. Stąd w SG służą pojedynczy przedstawiciele takich ras, jak: terier walijski, jack russel terier, parson russel terier, chodsky pes, płochacz niemiecki, jagdterrier. Kilka lat temu do służby trafiły owczarki holenderskie, które mają doskonałe predyspozycje i świetnie sprawdzają się również jako psy specjalne.

Twoja reakcja na artykuł?

15
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group