Czwartek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 4759
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Niepodległość jest jak powietrze. Czy Jelenia Góra kocha Polskę?

Piątek, 11 listopada 2011, 14:08
Aktualizacja: Sobota, 12 listopada 2011, 8:12
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Niepodległość jest jak powietrze. Czy Jelenia Góra kocha Polskę?
Fot. RED
– Kiedy jest, praktycznie jej nie odczuwamy. Gorzej, gdy zabraknie – powiedział dziś, w Święto Niepodległości, prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła. Obchody dnia 11 listopada przebiegły w zmienionej formule. Było mniej sztampy, a na koniec szczęściarze zajadali marcińskie rogalei.

Punktualnie o godzinie 11. 11 11 listopada 2011 roku mistrz ceremonii Dariusz Maląg dał sygnał do rozpoczęcia na placu Ratuszowym Manify Patriotycznej. Nazwa niefortunna, wszak „manifa” to wymysł środowisk feministycznych, kojarzona z dniem 8 marca. Samorządowcy jednak liczyli, że takie miano będzie bardziej chwytliwe dla młodzieży, na którą organizatorzy liczyli szczególnie. Młodych ludzi nie zabrakło więc w Rynku: rozdawano biało-czerwone chorągiewki, baloniki, kotyliony i naklejki z napisem „Jelenia Góra kocha Polskę”, także w barwach narodowych.

Manifestacji ubarwiła koncertem Orkiestra Dęta działająca przy Filharmonii Dolnośląskiej. Zabrzmiały popularne marsze, a prezydent Marcin Zawiła, indagowany przez Dariusza Maląga, wygłosił pogadankę historyczną. – Czasy pierwszej wojny światowej są odległe od nas, jednak wychowywałem się w domu, gdzie dziadkowie opowiadali o tamtych wydarzeniach, bo byli ich świadkami – powiedział szef miasta. Zwrócił także uwagę na wartość dobra wspólnego, jakim w 1918 roku było stworzenie niepodległego państwa polskiego. – Było to wyzwanie poza sporami natury politycznej i ideologicznej – mówił prezydent miasta nawiązując do ówczesnych przeciwników politycznych: Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego.

Na placu Ratuszowym nie było oddziałów Wojska Polskiego, tradycyjnego apelu poległych i salwy honorowej. Z tego elementu zrezygnowano. W Rynku nie było też pocztów sztandarowych kombatantów, służb mundurowych, szkół i organizacji. Te czekały na manifestantów przy pomniku Wolność i Niepodległość na placu przy Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa. Uczestnicy tzw. „manify” przeszli tu ulicami Konopnickiej i 1 Maja. Przy monumencie odbyła się oficjalna część uroczystości.

Dariusz Maląg przywitał obecnych na ceremonii przedstawicieli władzy nie wymieniając jednak nikogo z nazwiska. Przedstawił też poczty sztandarowe szczególnie ciepło mówiąc o kombatantach. Jeden z nich obchodzący dziś 98. urodziny, dostał od zebranych oklaski. Punktem kulminacyjnym było wspólne odśpiewanie całego hymnu narodowego: wolontariusze rozdawali jeleniogórzanom ściągawki z tekstem. Mazurka Dąbrowskiego zaśpiewał chór połączonych szkół podstawowych przy akompaniamencie filharmoników dolnośląskich.

– Trochę nam ostatnia zwrotka nie wyszła, ale nie zabraknie okazji, aby poćwiczyć. Będziemy się starali, aby w takiej właśnie formie hymn brzmiał przy każdej możliwej okazji – zapowiedział Marcin Zawiła. Szef miasta wygłosił pod Pomnikiem Wolność i Niepodległość przemówienie, w którym zwrócił uwagę na specyfikę pojęcia „niepodległości”.

– Niepodległość jest jak powietrze, kiedy ją mamy, praktycznie tego nie zauważamy. Gorzej, gdy jej zabraknie – mówił prezydent. Zaakcentował też konieczność krzewienia idei niepodległościowych wśród młodzieży. Nie krytykował jednak młodych ludzi, którzy często nie utożsamiają się z poczuciem patriotyzmu. Samorządowiec wskazał, że czyni się młodym za mało okazji, aby mogli poznać te wartości i cieszyć się nimi. Stąd, między innymi, pomysł, aby w dzisiejsze obchody zaangażowała się głównie młodzież.

Po wykonaniu przez filharmoników Marsza Pierwszej Brygady, rozpoczęło się składanie wieńców i kwiatów pod Pomnikiem Wolność i Niepodległość. Hołd niepodległości oddali, między innymi: posłanki Zofia Czernow, Marzena Machałek, Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, wicemarszałek dolnośląski Jerzy Łużniak, Marcin Zawiła wraz z zastępcami Hubertem Papajem i Mirosławą Dziką, przewodniczący rady miasta Janusz Grodziński z zastępczynią Anną Ragiel, przedstawiciele partii politycznych, weterani, żołnierze, policjanci, pogranicznicy, strażacy, sybiracy, harcerze, delegacje różnych organizacji i mieszkańcy.

– Dziś jest nie tylko Święto Niepodległości, lecz także dzień Świętego Marcina, dlatego postanowiliśmy w Jeleniej Górze stworzyć taką staro-nową tradycję – powiedział na koniec uroczystości Marcin Zawiła, dzisiejszy solenizant. Szef miasta zaprosił mieszkańców na rogale marcińskie. – Są nieco inne od oryginału, ale na pewno smaczne – zapewnił. Nie wszyscy mogli się o tym przekonać, bo słodkości wystarczyło jedynie dla części zebranych.
O godzinie 13 rozpoczęła się Msza Święta w intencji Ojczyzny odprawiona w Kościele Łaski. Uroczyste msze odbyły się także w innych świątyniach.

Wieczornym akcentem Święta Niepodległości będzie Ognisko Patriotyczne zorganizowane przez Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego na dziedzińcu dawnego Kolegium Jezuickiego przy ulicy Kopernika Początek o godz. 18. 30. O godzinie 19 w Filharmonii Dolnośląskiej rozpocznie się koncert z okacji 70. rocznicy śmierci Ignacego Jana Paderewskiego. Orkiestrę Filharmonii Dolnośląskiej poprowadzi maestro Mirosław Jacek Błaszczyk. Solistą będzie Karol Radziwonowicz, który zagra wraz filharmonikami Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Paderewskiego. W programie także Symfonia e-moll Odrodzenie Karłowicza.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (63)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
1020
Tak
10%
Nie
61%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
25%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
14 lat do mistrzyni
 
112
Akcja "Gruchot"
 
Turystyka
Dramat w górach
 
112
Seniorzy z policją
 
Polityka
O herbie powiatu
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group