Niedziela, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 4146
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Niemcy skazani za obrazę Polaków

Piątek, 7 kwietnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 7 kwietnia 2006, 12:33
Autor: TEJO
10 i 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata - taki jest wyrok dla trzech Niemców, którzy przed dwoma laty rozwieszali antypolskie plakaty – poinformowało Polskie Radio Wrocław.

Na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu skazano Juergena D. Zdaniem sądu - on przygotował całą akcję i w jego aucie znaleziono plakaty. Jak poinformował sędzia Andrzej Wieja pozostali oskarżeni - Robert G. i Stephan R. uczestniczyli tylko w rozklejaniu plakatów w Bolesławcu.
Obaj zostali skazani na 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu.

Według prokuratury mężczyźni w okresie od maja do lipca 2004 roku w Jeleniej Górze, Piechowicach, Szklarskiej Porębie i Karpaczu działając wspólnie i w porozumieniu, znieważyli publicznie naród polski oraz nawoływali do nienawiści pomiędzy narodem polskim i niemieckim.

Sąd uznał, że oskarżeni mogą odpowiadać tylko za rozklejenie plakatów w Bolesławcu. Ich udziału w innych miejscach nie udało się udowodnić.

Biegli jednoznacznie ocenili, że zawarte tam informacje o rzekomych mordach 15 mln Niemców są nieprawdziwe.

Oskarżeni w lipcu 2004 roku w Bolesławcu rozkleili kilkanaście plakatów zawierających treści o rzekomych masowych zbrodniach popełnianych przez Polaków na cywilnej ludności niemieckiej w czasie II wojny światowej. Plakaty były ilustrowane drastycznymi zdjęciami.
Były na nich, na przykład, zdjęcia zagłodzonych dzieci niemieckich. Na plakatach widniał też napis: "Polacy i Czesi witamy w UE".
Przestępcy ostrzegli na plakatach, że niemieckie prawo działa wiecznie i wszyscy mordercy zostaną ukarani.

W momencie odczytania wyroku skazanych nie było na sali rozpraw.

Bezsporne jest, że plakaty obrażają uczucia Polaków. Biegli jednoznacznie ocenili, że zawarte tam informacje o rzekomych mordach 15 mln Niemców są nieprawdziwe.

Prokurator Violetta Gryszkiewicz nie ukrywała satysfakcji z wyroku.
Sąd pierwszej instancji warunkowo umorzył postępowanie, od tej decyzji odwołała się prokuratura domagając się wyroku skazującego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group