Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny
Czytających: 6756
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Największa od wielu lat inwestycja w Jeleniej Górze

Niedziela, 7 lutego 2021, 8:43
Aktualizacja: 8:45
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Największa od wielu lat inwestycja w Jeleniej Górze
Fot. KPN
Dawno tak dużej i kosztownej inwestycji w Jeleniej Górze nie było... Oczywiście mowa o Centrum Muzealno-Edukacyjnym, które realizuje Karkonoski Park Narodowy. Łączna wartość niezwykłej atrakcji jaka będzie przyciągać turystów do Sobieszowa to niemal 80 mln zł.

Jak zaznaczył dyrektor KPN, prace budowlane trwają bez zakłóceń.

Udało nam się w 95 proc. zakończyć prace zewnętrzne przed zimą - powiedział Andrzej Raj, dyrektor KPN.

W pałacu trwają prace wykończeniowe - kładzione są podłogi. Instalacja elektryczna, gazowa, wentylacyjna są już zrealizowane. Niedługo ma się rozpocząć proces malowania, aby w połowie 2021 roku kolejna ekipa mogła przystąpić do instalowania ekspozycji historyczno-przyrodniczo na parterze, a także wyposażyć dwa piętra pałacu do celów administracyjnych, bowiem przeniesie się tam siedziba KPN (planowana przeprowadzka na drugą połowę 2022 roku).

Ponadto gotowy jest już parking, wykonano wszystkie prace ziemne na zewnątrz, w tym zbiornik przeciwpożarowy.

Trwają też intensywne prace w Wielkiej Stajni i Małej Stajni - tam mamy już niemal gotowe pokrycie dachowe, trwają docieplenia i montaż niezbędnych instalacji. Muszę powiedzieć, że prace idą zgodnie harmonogramem - ostatecznym terminem oddania tych obiektów jest koniec września 2021 roku - opisuje A. Raj.

W Spichlerzu jest nowe pokrycie dachowe, a w tym roku ma być gotowa nowa elewacja. Dalsze prace wewnątrz budynku mają wykonać dzierżawcy, bowiem znajdą się tam sklepiki z lokalnymi produktami (rękodzieła, art. żywnościowe).

Z kolei budynek bursy (Dom Zarządcy) ma pozwolenie na budowę, a KPN składa aplikację o dofinansowanie unijne.

Dofinansowanie w 85 proc. dotychczasowych prac pochodzi z 11 różnych źródeł. Inżynieria finansowa jest bardzo skomplikowana i musimy uważać, żeby wszelkie wymogi przestrzegać i móc płynnie rozliczać się - zaznaczył dyrektor parku.

Po pracach budowlanych przyjdzie czas na wyposażenie obiektów. Wkrótce ma być ogłoszony przetarg na ekspozycję historyczno-przyrodniczą w Pałacu Schaffgotschów, a także ekspozycji pt. "Klimatyczne Karkonosze", która znajdzie się w Wielkiej Stajni.

Zmieniło się Prawo zamówień publicznych i nowa ustawa wymaga nowego podejścia, ale mamy na to czas i nie ma żadnych opóźnień. Mamy gotowe projekty i aktualne kosztorysy, a także zabezpieczone środki na to - dodał Andrzej Raj.

Szacuje się, że w drugiej połowie 2022 roku turyści będą mogli już zobaczyć niezwykłe ekspozycje, porównywane atrakcyjnością do Centrum Nauki Kopernik. Łączny koszt zadania ma wynieść ponad 76 mln zł, z czego obecnie wykonywane roboty opiewają na kwotę 53 mln zł, więc jest to największa inwestycja w Jeleniej Górze od wielu lat.

Twoja reakcja na artykuł?

167
75%
Cieszy
14
6%
Hahaha
3
1%
Nudzi
3
1%
Smuci
8
4%
Złości
29
13%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (71)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
911
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group