Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 6275
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Mniej żywności dla najuboższych

Wiadomości: Jelenia Góra /region
Niedziela, 29 kwietnia 2012, 7:04
Aktualizacja: 16:53
Autor: Angela
Janusz Jędraszko, prezes Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Osób Bezrobotnych martwi się, że nie żywności może nie wystarczyć dla wszystkich
Fot. Archiwum
W tym roku banki żywności dostaną dla najuboższych tylko ok. 40 tys. ton żywności czyli niemal o połowę mniej niż w roku ubiegłym, kiedy dostarczono jej 74 tys. ton. Najgorsze jest jednak to, że program ma być realizowany tylko przez najbliższe dwa lata. Bez tej formy pomocy pozostanie więc prawie dwa tysiące osób z Jeleniej Góry i okolic.

Z darmowej żywności wydawanej przez Jeleniogórskie Stowarzyszenie Osób Bezrobotnych dotychczas korzystało około 1800 osób z Jeleniej Góry i regionu.

- Jeśli skończy się ta żywność, ja i moje dzieci będziemy umierać z głodu – mówi pani Anna z Jeleniej Góry, matka samotnie wychowująca czwórkę dzieci. Co miesiąc pobieram żywność i tylko dzięki niej udaje nam się przeżyć.
Pieniądze, które dostaję z zasiłków wystarczają tylko na opłaty.

W podobnej sytuacji jest pani Łucja, emerytka, która z tej pomocy korzysta od lat i nawet nie chce myśleć, co będzie, kiedy zabraknie darmowej żywności.

- O zakończeniu tego programu mówiono już w 2011 roku, kiedy Niemcy wytoczyły proces Komisji Europejskiej w sprawie umiejscowienia programu PEAD we wspólnej polityce rolnej Unii Europejskiej. Istotą programu miało być wykorzystanie nadwyżek interwencyjnych pochodzących z zapasów krajów członkowskich. Ponieważ już od kilku lat ogromna większość produktów przekazywanych nam, czyli organizacjom charytatywnym, nie pochodziła już z nadwyżek, ale była kupowana na rynku, żądania niemieckie zostały uznane przez Sąd Unii Europejskiej za zasadne – wyjaśnia Janusz Jędraszko, prezes Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Osób Bezrobotnych. W całym procesie nie chodziło o brak sensowności realizacji programu, ale o jego finansowanie ze środków UE. Niemcy uznają, że dożywianie najuboższych to element wewnętrznej polityki społecznej, która powinna być realizowana przez poszczególne kraje – dodaje.

Obecnie program jest realizowany w dwóch turach, a ilość produktów została poważnie ograniczona. Pierwsza tura, która już się rozpoczęła, obejmuje tylko trzy produkty nabiałowe: mleko UHT, sery podpuszczkowe i sery topione.

Druga tura, która powinna rozpocząć się w lipcu br. będzie obejmować takie produkty, jak: masło, mąka pszenna, makaron świderki, ryż biały, kasza gryczana, płatki kukurydziane, herbatniki, marchewka z groszkiem, koncentrat pomidorowy, dżem, cukier, mielonka wieprzowa, klopsiki w sosie pomidorowym czy olej rzepakowy.

Osoby, które chcą korzystać z pomocy Stowarzyszenia muszą dostarczyć: zaświadczenie z urzędu pracy, że są bez prawa do zasiłku oraz zaświadczenie z MOPS-u o korzystaniu z pomocy. Zapisy są przyjmowane od poniedziałku tj.30.04 br. w biurze JSOB przy Wolności 28 w godz.9-11. Z pomocy mogą również korzystać emeryci i renciści, których dochód nie przekroczy 1000 zł.

- Przez to, że ilość produktów uległ zmniejszeniu, nie możemy zagwarantować, że wszyscy otrzymają pomoc. W pierwszej kolejności żywność będzie wydawana członkom stowarzyszenia oraz matkom samotnie wychowującym dzieci – dodaje Janusz Jędraszko.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~...piotr 29-04-2012 8:38
zobaczcie jak jest cudownie 1800 osób głoduje tj. co 50 osoba zobaczcie kto ma pieniądze w tym mieście ilu biznesmenów ,przedsiębiorców garstka najwięcej kasy mają Ci co żyją z naszych podatków lekarze,prawnicy,urzędasy i ich kolesie ilu cwaniaków w szpitalach ,urzędach zarabia po 10 i więcej tysięcy to jest chore coraz biedniejsze społeczeństwo utrzymuje coraz bardziej nienasyconych ,bezkarnych darmozjadów szastających kasą na prawo i lewo taki Zawiła zatrudnia sobie kogo chce jak chce nie zastanawia się ilu podatników pracuje na każde dodatkowe koryto
~ 29-04-2012 9:07
Za to więcej dla pseudo wolontariuszy i filantropów. Dla polityków "prorodzinnych", "lewicowych", "religijnych" i "obywatelskich". Rozwarstwienie społeczne miedzy biedą i kominowymi dochodami jest wspaniałe w "wolnym i demokratycznym" państwie. Janusz, ale Ty się postarzałeś!
~ 29-04-2012 9:08
Coraz to gorzej w J.G., a urzędasy podwyższają podatek od nieruchomości , albo wymuszają podatek od nieruchomości nawet jak pomieszczenie stoi puste, banda złodziei w urzędzie miasta.
~zara zara 29-04-2012 9:11
Jednakże należy wziąć poprawkę, że co najmniej 1/3 osób z tych 1800 pali papierosy i pije alkohol, a otrzymaną żywność rozprzedają na lewo i prawo. Porozmawiajcie z taksówkarzami, którzy niejednokrotnie wożą takich ludzi i otrzymują propozycje zakupu konserw itp. Niestety, wśród tych osób jest wielu, którzy ledwo wiążą koniec z końcem i rzeczywiście mogą nieraz głodować, szczególnie po zjedzeniu bieda-zupki jaką funduje im najjaśniejsza RP. Patologia całego systemu polega na tym, że prawnie wszystkim się ta żywność należy, - jeżeli mają poniżej kryterium dochodowego określonego w ustawie o pomocy społecznej. Także, czy chlasz i palisz, czy naprawdę się żalisz - dostaniesz po równo.
~re .. piotr 29-04-2012 10:49
To jest nowy M
~ 29-04-2012 11:51
a co z ojcem 4 dzieci????,dlaczego nie płaci alimentów
~Nostradamus 29-04-2012 13:52
Ważne że Complex STADION BUDUJE. Radni są nażarci więc nic więcej ich nie obchodzi. W kraju gdzie 1/3 ludzi żyje poniżej minimum socjalnego (i tak mocno zaniżone kryteria) kolesie budują sobie STADIONY za setki milionów złotych. BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ! ... oczywiście im, z Partii.
~ojtam 29-04-2012 15:12
JELONKO CO SIE STALO Z MOIM KOMENTARZEM ??????? WOW ZA KOMUNY TAK NIE BYŁO KIM JESTEŚCIE ??????? że macie taka cenzurę????? NIKIM wow śmiech ,śmiech
~Maciek P. 29-04-2012 15:12
Panie Prezesie Jedraszko! Stalem w kolejce i nic nie dostalem. A Pan na zdjeciu bardzo dobrze wyglada.
~Jaca 29-04-2012 16:58
Rozumiem kobiety z malymi dziecmi, ale dorosly facet? Do roboty, do roboty trzeba sie wziasc. Problem w tym, ze nikt nie weryfikuje co sie dzieje wsrod tych ludzi. A do zalacegomsie na stadiony, trzeba bylo zatrudnic sie tam do roboty a nie zyc miedzy innymi na moj garnuszek, bo podatki placa wszyscy

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group