Środa, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 8187
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra /region: Mniej żywności dla najuboższych

Niedziela, 29 kwietnia 2012, 7:04
Aktualizacja: 16:53
Autor: Angela
Jelenia Góra /region: Mniej żywności dla najuboższych
Janusz Jędraszko, prezes Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Osób Bezrobotnych martwi się, że nie żywności może nie wystarczyć dla wszystkich
Fot. Archiwum
W tym roku banki żywności dostaną dla najuboższych tylko ok. 40 tys. ton żywności czyli niemal o połowę mniej niż w roku ubiegłym, kiedy dostarczono jej 74 tys. ton. Najgorsze jest jednak to, że program ma być realizowany tylko przez najbliższe dwa lata. Bez tej formy pomocy pozostanie więc prawie dwa tysiące osób z Jeleniej Góry i okolic.

Z darmowej żywności wydawanej przez Jeleniogórskie Stowarzyszenie Osób Bezrobotnych dotychczas korzystało około 1800 osób z Jeleniej Góry i regionu.

- Jeśli skończy się ta żywność, ja i moje dzieci będziemy umierać z głodu – mówi pani Anna z Jeleniej Góry, matka samotnie wychowująca czwórkę dzieci. Co miesiąc pobieram żywność i tylko dzięki niej udaje nam się przeżyć.
Pieniądze, które dostaję z zasiłków wystarczają tylko na opłaty.

W podobnej sytuacji jest pani Łucja, emerytka, która z tej pomocy korzysta od lat i nawet nie chce myśleć, co będzie, kiedy zabraknie darmowej żywności.

- O zakończeniu tego programu mówiono już w 2011 roku, kiedy Niemcy wytoczyły proces Komisji Europejskiej w sprawie umiejscowienia programu PEAD we wspólnej polityce rolnej Unii Europejskiej. Istotą programu miało być wykorzystanie nadwyżek interwencyjnych pochodzących z zapasów krajów członkowskich. Ponieważ już od kilku lat ogromna większość produktów przekazywanych nam, czyli organizacjom charytatywnym, nie pochodziła już z nadwyżek, ale była kupowana na rynku, żądania niemieckie zostały uznane przez Sąd Unii Europejskiej za zasadne – wyjaśnia Janusz Jędraszko, prezes Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Osób Bezrobotnych. W całym procesie nie chodziło o brak sensowności realizacji programu, ale o jego finansowanie ze środków UE. Niemcy uznają, że dożywianie najuboższych to element wewnętrznej polityki społecznej, która powinna być realizowana przez poszczególne kraje – dodaje.

Obecnie program jest realizowany w dwóch turach, a ilość produktów została poważnie ograniczona. Pierwsza tura, która już się rozpoczęła, obejmuje tylko trzy produkty nabiałowe: mleko UHT, sery podpuszczkowe i sery topione.

Druga tura, która powinna rozpocząć się w lipcu br. będzie obejmować takie produkty, jak: masło, mąka pszenna, makaron świderki, ryż biały, kasza gryczana, płatki kukurydziane, herbatniki, marchewka z groszkiem, koncentrat pomidorowy, dżem, cukier, mielonka wieprzowa, klopsiki w sosie pomidorowym czy olej rzepakowy.

Osoby, które chcą korzystać z pomocy Stowarzyszenia muszą dostarczyć: zaświadczenie z urzędu pracy, że są bez prawa do zasiłku oraz zaświadczenie z MOPS-u o korzystaniu z pomocy. Zapisy są przyjmowane od poniedziałku tj.30.04 br. w biurze JSOB przy Wolności 28 w godz.9-11. Z pomocy mogą również korzystać emeryci i renciści, których dochód nie przekroczy 1000 zł.

- Przez to, że ilość produktów uległ zmniejszeniu, nie możemy zagwarantować, że wszyscy otrzymają pomoc. W pierwszej kolejności żywność będzie wydawana członkom stowarzyszenia oraz matkom samotnie wychowującym dzieci – dodaje Janusz Jędraszko.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group