Środa, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 13351
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Mieszkańcy Karpacza sami wybiorą inwestycje za miejskie pieniądze

Czwartek, 10 stycznia 2013, 8:07
Aktualizacja: 10:30
Autor: Mea
Region: Mieszkańcy Karpacza sami wybiorą inwestycje za miejskie pieniądze
Fot. Mea
– Więcej terenów zielonych i placów zabaw dla dzieci, trzeba wreszcie zamontować pojemniki na psie odchody, potrzebnych jest więcej ławek – wylicza Agata Runewicz z Osiedla Skalnego w Karpaczu Dolnym. – Mamy zaplanowane w budżecie 200 tys. zł na cztery okręgi, o których przeznaczeniu zdecydują mieszkańcy – mówi Bogdan Malinowski, burmistrz Karpacza. Wnioski można zgłaszać do końca stycznia, a w marcu mieszkańcy wybiorą konkretne inicjatywy, na które wydane zostaną pieniądze.

Miasto Karpacz podsumowało zadania zrealizowane z budżetu partycypacyjnego w ubiegłym roku. Udało się m.in. zamontować barierki, ławki, kosze, oznaczenia, wyremontowano część ulic, zamontowano oświetlenie na niektórych ulicach, zorganizowano imprezy integracyjne dla mieszkańców, a także zagospodarowano byłą siedzibę Muzeum Zabawek na Galerię Minerałów.

Społeczność zgłaszała nowe pomysły na rok 2013. Jednym z nich jest remont ponad stuletniej kapliczki, składającej się z figurki Św. Barbary i postaci Jezusa Chrystusa na krzyżu, położonej przy ul. Konstytucji 3 Maja. – Krzyż ten został skradziony i w tamtym roku jeden z mieszkańców postanowił kupić nowy, jednak trzeba jeszcze wyremontować cały ołtarz, który znajduje się przy ścianie budynku po starej szkole katolickiej. W obiekcie są teraz mieszkania komunalne. Na remont czeka też dzwonnica usytuowana na dachu tego budynku – podkreślił Ryszard Rzepczyński wiceburmistrz Karpacza.

Mieszkańcy pamiętają kapliczkę z dawnych lat. – Tu siedzibę miały siostry zakonne, przychodziłam tu w młodości na różne zabawy kościelne oraz na lekcje religii, więc mam sentyment do tego obiektu, jak wielu innych mieszkańców. Przydałoby się odnowić tę figurkę, by znów pięknie się prezentowała – wspomina Krystyna Piasecka, mieszkanka centrum Karpacza.

- Trzeba też remontować drogi i je doświetlać, akurat mieszkam przy ul. Krótkiej, która jest bardzo dziurawa i ciemna. Koszmarna z powodu dużych dziur jest też ulica, która prowadzi w dół od cmentarza – dodała.
Każdy okręg ma do rozdysponowania po 50 tys. zł, na wybrane przez siebie inwestycje. W okręgu 1 społeczność zgłosiła różnorodne zadania. - Wprowadzenie darmowego dostępu do Internetu, dofinansowanie wstępu do SPA w Hotelu Gołębiewski, dobudowanie barierek na ulicy Saneczkowej, budowa placu interaktywnego dla dzieci, doprowadzenie do powstania utwardzonej ścieżki dla nartorolek i łyżworolek na trasie biegowej, oznaczenie trasy biegowej, oznaczenie dojazdu do atrakcji Karpacza Górnego, zbudowanie aplikacji na smartfony poświęconej atrakcjom Karpacza Górnego – wymienia Bogdan Malinowski.

Wiele pomysłów mają mieszkańcy okręgu 2: doświetlenie ulicy Poznańskiej, poprawa stanu ulicy Łącznej wraz z oświetleniem, uzupełnienie ławek w parku przy Lipie Sądowej, uprzątnięcie i zagospodarowanie ogrodu przy parafii rzymsko-katolickiej, przeprowadzenie rewitalizacji ołtarza zlokalizowanego w budynku nr 39 przy ulicy Konstytucji 3 Maja, poprawa stanu ulicy Rybackiej, zagospodarowanie terenu wokół zapory na potoku górskim Łomnica, odtworzenie miejsc dla wypoczynku mieszkańców i turystów z ławkami i drewnianymi donicami na kwiaty. Ponadto odbudowa bramy wejściowej na wodospad na potoku górskim Łomnica w miejscu, w którym występowała do wczesnych lat 60-tych ubiegłego wieku, organizacja imprezy integracyjnej z mieszkańcami Karpacza w parku miejskim przy obiekcie "Mieszko" i popularyzująca rozwój sportu w Karpaczu, a także zagospodarowanie terenu miejskiego przed budynkiem zlokalizowanym przy ul. Konstytucji 3 Maja 75.

Okręg nr 3 zaproponował m.in.: zabezpieczenie przed wodą dojazdu do posesji przy ul. Kolejowej 18, oznakowanie dojazdu do Miejskiej Informacji Turystycznej, poprawienie stanu łącznika pomiędzy ulicą Nad Łomnicą i Kościelną, budowę skate parku na Stadionie Miejskim, zamontowanie kamery na budynku nr 10 przy ul. Nadrzecznej w celu monitorowania parku, zorganizowanie cyklu trzech spotkań integracyjnych w parku przy ul. Nadrzecznej, naprawa skrótu oraz doświetlenie przejścia przy dawnym budynku D.W. Baska na ul. Przemysłowej, opracowanie planu zagospodarowania terenu zielonego między blokami, a ul. Zagajnik oraz terenu zielonego nad stacją PKP, uzupełnienie brakującego chodnika w ciągu ul. Kolejowej od ul. Nad Łomnicą do ul. Konstytucji 3 Maja.

Ciekawe propozycje przedstawili też mieszkańcy okręgu nr 4. To m.in.: rewitalizacja Budnik , poprawa nawierzchni ul. Wita Stwosza, monitorowanie stanu powietrza w mieście, opracowanie koncepcji przeniesienie pomnika z I wojny światowej na tereny będące we władaniu miasta, rewitalizacja miejsca po dawnym kąpielisku zlokalizowanym przy ulicy Dolnej, a także remont drogi dojazdowej do budynku przy ulica Prusa 2a.

Do 31 stycznia 2013 roku istnieje możliwość zgłaszania zadań na rok 2013. Podpisane wnioski należy dostarczyć do sekretariatu UM w Karpaczu. Powinny one zawierać numer okręgu, nazwę zadania wraz z krótkim opisem oraz dane kontaktowe wnioskodawcy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
875
Tak
9%
Nie
62%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
26%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
14 lat do mistrzyni
 
Aktualności
Lodowisko lada dzień
 
112
Gigantyczny korek
 
112
TIR w rowie
 
112
Autobus w rowie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group