Sobota, 13 lipca
Imieniny: Małgorzaty, Henryka
Czytających: 5362
Zalogowanych: 29
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Międzypokoleniowe „Tańce w Kręgu”

Wtorek, 27 lutego 2018, 9:22
Autor: Przystań Twórcza
Jelenia Góra: Międzypokoleniowe „Tańce w Kręgu”
Fot. Przystań Twórcza
Zabawy integracyjne, choreografie z całego świata, szczypta historii tańca na podstawie malarstwa oraz mini–warsztaty plastyczne pod okiem instruktorki Agaty Szmigrodzkiej – to jedynie część z atrakcji, z których korzystają uczestnicy projektu „Młodzi Duchem w Akcji” – Apetyt na życie. Wstęp jest wolny (obowiązują wcześniejsze zapisy w Przystani Twórczej, ul. Cieplicka 74 lub pod nr tel. 75 71 22 892).

Luty z mesmerycznymi „Tańcami w Kręgu” członków Klubu Seniora „Młodzi Duchem” wraz z dziećmi rozpoczął się od zabaw integracyjnych: „Baba Jaga patrzy” oraz nauki imion poprzez zabawy ruchowe. Międzypokoleniowa grupa, która poszerzyła się o energiczną parę: prababcia-prawnuk ćwiczyła kroki do tańców Indian (tzw. głaskanie księżyca), „Siała baba mak” oraz taniec korowodowy. Nie zabrakło gorących rytmów samby. Na koniec odbyła się relaksacja w parach międzypokoleniowych w formie oryginalnego masażu. Dzieci rysowały seniorom na plecach swoje imiona, naśladowały paluszkami powiew wiatru itp. Tancerze mieli już swoich pierwszych widzów, w postaci koleżanek, które przez okno podglądały gorące rytmy "Tańców w Kręgu". Już na wiosnę, tańce przeniosą się w plener i wszyscy chętni będą mogli dołączyć do naszego kręgu.

Na kolejnym spotkaniu tancerze przemienili się w artystów i przygotowali prace tańczących postaci, które wcześniej odrysowywali od własnych kształtów. Agata Szmigrodzka opowiedziała na podstawie obrazów znanych malarzy o tańcach renesansu i baroku. Prace można oglądać w Galerii Przystaniowe Inspiracje.
Trzecie warsztaty w tym roku rozpoczęły się od zabawy „Chodził lisek koło drogi” zaproponowanej przez dzieci. Integrowaliśmy się również poprzez małą formę teatralną, czyli odgrywanie i zgadywanie bajek. Nasi tancerze, w kwiecistych wiankach wykonali piękny Taniec Św. Jana na Sobótkę oraz przypomnieli sobie kroki do „Jarzębiny czerwonej” i „Siała baba mak”. Tym razem poznali widowiskowy „Taniec w setach” czyli w czwórkach, w którym tancerze malowniczo zmieniają figury.

W ramach spotkania Klubu Seniora odbyły się międzypokoleniowe warsztaty artystyczne - Kwieciste Wianki z krepiny, które zintegrowały taneczną grupę z projektu „Młodzi Duchem w Akcji” z całym Klubem. Dzieciom towarzyszyli również rodzice, którzy wspólnie z seniorami wykonali 23 wianki na Tańce w Kręgu. Barwne kwiaty z krepiny (włoskiej bibuły) pomagała zaplatać Teresa Desput, prowadząca warsztaty wraz z córką. Uczestnicy spotkania wsparli projekt „Młodzi Duchem w Akcji” – Apetyt na życie, realizowany przez Klub Seniora „Młodzi Duchem”. Kwieciste wianki ozdobiły głowy małych i dużych tancerzy podczas tańców z Agatą Szmigrodzką.

Ostatnie w tym miesiącu warsztaty rozpoczęły się od zabawy integracyjnej, dzięki której dzieci i seniorzy utrwalili sobie imiona współuczestników projektu. Następnie poznawali daty urodzenia całej grupy. Ćwiczyli również kroki do tańca Indian, heksy, oraz tańca „Siała baba mak” w parach. Na koniec dzieci i seniorów porwały do tańca gorące rytmy Makareny.

Na kolejną przygodą z tańcem zapraszamy dzieci (6-13 lat) i seniorów (50+) już w najbliższy piątek (02.03.2018r.) o godz. 13.00 w Przystani Twórczej. Wstęp jest wolny (obowiązują wcześniejsze zapisy w Przystani Twórczej lub pod nr. tel. 75-71-22892. Zajęcia odbywają się co tydzień.

Projekt „Młodzi Duchem w Akcji – Apetyt na życie – został dofinansowany ze środków konkursu „Seniorzy w akcji” Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.
Spotkania realizowane przez Klub Seniora „Młodzi Duchem” w Przystani Twórczej - Cieplickim Centrum Kultury w Jeleniej Górze dofinansowane są przez Miasto Jelenia Góra.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Co wolisz: kawę, herbatę czy wodę?

Oddanych
głosów
634
Kawa
39%
Herbata
23%
Woda
30%
Inny napój (np. sok, cola, mleko)
9%
 
Głos ulicy
Lotto – dwa zeta do przodu
 
Warto wiedzieć
Co zostało nam z chłopów pańszczyźnianych?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Aktualności
Magiczny poranek w Kotlinie
 
Aktualności
Ulewa w Jeleniej Górze
 
Aktualności
Fajfy Cieplickie – potańczyli przed deszczem
 
Kultura
Wystartowało Lwóweckie Lato Agatowe
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group