Czwartek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 2831
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Leczenie schorzeń kręgosłupa

Poniedziałek, 19 marca 2012, 10:58
Aktualizacja: 11:02
Autor: KCM
Jelenia Góra: Leczenie schorzeń kręgosłupa
Fot. KCM
W dniu 17.02.2012 roku w Karkonoskim Centrum Medycznym w Jeleniej Górze zainaugurowano operacyjne leczenie schorzeń kręgosłupa. Przeprowadzonych zostało 12 zabiegów. Dzięki Dolnośląskiemu Oddziałowi Narodowego Funduszu Zdrowia, który przyznał Szpitalowi kontrakt, u sześciu chorych operacje te można było przeprowadzić w ramach refundacji NFZ.

W Karkonoskim Centrum Medycznym powstał Ośrodek Chirurgii Kręgosłupa kierowany przez dr n. med. Stanisława Kwiek, adiunkta Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, a pracuje tu specjalistyczny zespół lekarski rehabilitacyjny i pielęgniarski. Szpital KCM jest wyposażony wszechstronnie w najnowocześniejszą aparaturę i narzędzia do chirurgii kręgosłupa w pełnym zakresie, w szczególności zaś stosowane są tu operacje małoinwazyjne, umożliwiające Pacjentom szybki powrót do zdrowia, i minimalizację ewentualnych powikłań. Leczenie zabiegowe skojarzone jest w KCM z rehabilitacją i fizykoterapią - specjalistyczną w zakresie kręgosłupa. Szpital wyposażony jest wszechstronnie w zakresie najnowocześniejszej aparatury i urządzeń specjalistycznych do celów rehabilitacji zarówno przed jak i po zabiegach w zakresie kręgosłupa.
Jedną z metod leczenia zabiegowego dyskopatii w odcinku szyjnym przeprowadzanych w Karkonoskim Centrum Medycznym jest discectomia metodą koblacji.
Na czym polega metoda koblacji stosowana w leczeniu dyskopatii w odcinku szyjnym kręgosłupa?
Polega ona na tym, w obręb dysku i wypukliny (protruzji dysku) wprowadza się prowadnicę (igłę), a poprzez nią elektrodę która wytwarza plazmę o temperaturze 40 około st.C. Plazmą tą wykonywana jest waporyzacja (odparowanie) części jądra miażdżystego dysku i wypukliny. Działanie takie powoduje zmniejszenie ciśnienia panującego wewnątrz chorego dysku i wypukliny, a także zmniejszenie ich objętości.
Jakie efekty można uzyskać takim zabiegiem?
Uzyskujemy zwykle 2 zasadnicze cele takiej operacji: 1. ustąpienie lub zmniejszenie objawów dyskopatii szyjnej którymi są zwykle: ból okolicy karku i kończyn górnych, drętwienia i parestezje, a także osłabienie siły mięśniowej jednej lub obu kończyn górnych, 2. zatrzymanie procesu chorobowego dysku po to by w następnym etapie choroby nie doszło do pęknięcia pierścienia włóknistego dysku i wytworzenia się przepukliny, co mogłoby spowodować np. ucisk rdzenia kręgowego i deficyty neurologiczne w postaci niedowładów kończyn dolnych zaburzeń funkcji zwieraczy i innych. Bardzo ważne dla chorego jest to że zabieg ren można wykonać jednoczasowo na kilku (np. 3-5) dyskach szyjnych w przypadkach gdy chory cierpi na dyskopatię wielopoziomową.
Czy wszystkie stany dyskopatii szyjnej można leczyć tą metodą?
Metoda ta jest efektywna najbardziej na wstępnym i średnim etapie zaawansowania dyskopatii, czyli wówczas gdy nie doszło jeszcze do wytworzenia się przepukliny czyli „wypadnięcia” dysku.
Jak długo trwa operacja, kiedy pacjent może opuścić szpital, kiedy pacjent może wrócić do pracy?
Zabieg trwa ok. 30 – 60 min. w zależności od ilości poziomów – czyli ilości dysków szyjnych u danego pacjenta które leczymy. Na drugi dzień pacjent może wrócić do domu, do pracy zwykle wraca po 2-4 tygodniach.
Jakie powikłania mogą wystąpić w trakcie zabiegu koblacji szyjnej?
Jak do tej pory na szczęście nie mięliśmy powikłań. Na kilkaset operacji które wykonałem tą metodą miałem 2 powikłania infekcyjne – leczone antybiotykiem dożylnie.
Jakie inne małoinwazyjne operacje kręgosłupa można wykonywać w KCM?
Można wykonywać wszystkie operacje, zarówno odcinka lędźwiowego, piersiowego jaki i szyjnego kręgosłupa.
Jakie inne małoinwazyjne metody leczenia schorzeń kręgosłupa są stosowane w KCM w Jeleniej Górze?
Przeprowadzamy również następujące zabiegi: Wewnątrzdyskowa Terapia Elektrotermiczna (IDET – Intradiscal Elektrothermal Therapy), Termiczna Plastyka Pierścienia włóknistego (Thermal Anuloplasty), Przezskórna Nukleoplastyka Metodą Koblacji (Percutaneous Coblation Nucleoplasty). Dyskopatia szyjna, dyskopatia lędźwiowa, Wertebroplastyka, Zabieg dynamicznej stabilizacji kręgosłupa.
Odnośnie kwalifikacji do zabiegu, organizacji leczenia i w innych sprawach związanych z chirurgią kręgosłupa: Kontakt tel. +48 607441099
Zadanie pytania drogą internetową poprzez stronę www.dyskopatia.eu

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group