Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 6984
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kuszą strefą

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 16 października 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 16 października 2007, 17:47
Autor: ROB
Fot. ROB
Będą nowe zakłady pracy i stanowiska dla 200 osób.

Miasto włączyło do kamiennogórskiej strefy ekonomicznej 2 działki o łącznej powierzchni prawie 10 hektarów.
– Jestem przekonany, że wkrótce powstaną tam nowe zakłady pracy – mówi Marek Obrębalski, prezydent Jeleniej Góry. Jak szacują władze, nowe firmy mogą zatrudnić przynajmniej 200 osób.

Dlaczego inwestowanie w strefie się opłaca? – Przedsiębiorcy mogą liczyć na spore ulgi w podatku dochodowym – mówi prezes strefy ekonomicznej Szymon Madera. – Wynoszą one od 40-60 procent poniesionych nakładów inwestycyjnych.

Jeleniogórska strefa mieści się przy ul. Spółdzielczej. Jedna działka jest za halą Jelenia Plast, druga – za zakładem Draexlmaier. Jest do nich dogodny dojazd od Trasy Czeskiej. W przyszłym roku władze miasta planują przedłużenie ul. Spółdzielczej do ul. Objazdowej. – Docelowo ma ona być połączona z ul. Lubańską, w okolicach stadionu – mówi zastępca prezydenta Jerzy Łużniak.

Problem tylko, czy nowi inwestorzy znajdą pracowników? Inne jeleniogórskie zakłady dowożą ludzi autobusami z miast odległych kilkadziesiąt kilometrów od Jeleniej Góry. A to dlatego, że oferują niskie zarobki. – To będzie zależało od szefów nowych zakładów. Jeśli będą chcieli mieć lojalnych i dobrych pracowników, będą musieli im godnie zapłacić – mówi Szymon Madera.

Strefy do 2017 roku
Strefy ekonomiczne założono w latach 90-tych na terenach o dużym bezrobociu. W Polsce działa ich 14. Ich zadaniem jest ściąganie inwestorów, co w konsekwencji ma skutkować zmniejszeniem liczby osób bez pracy. Z czasem strefy rozrastały się po regionie. W Jeleniej Górze wprawdzie bezrobocie jest znikome (7,8 procent, dane na koniec grudnia ub. roku), ale nowe zakłady są mile widziane.
Według przepisów, strefy mają działać do 2017 roku. Co stanie się potem? – Być może ich żywotność zostanie przedłużona, a nawet jeśli nie, to tereny po strefach zostaną zamienione w tzw. parki przemysłowe – mówi Szymon Madera.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~jeleniogórzanka 16-10-2007 18:29
A czy będą chodniki od schroniska do DRAEXLMAIER–a i dalej? Kiedyś jak tam pracowałam to był z tym problem. Wieczorem jak tłum ludzi wychodził z pracy w stronę Spółdzielczej ludzie przeciskali się między autami w ciemnościach idąc jezdnią w ciemnościach.
~dr schneider 16-10-2007 18:30
nie chciał tego terenu "od Kusiaka" za symboliczną złotówkę; jeśli nie jest to tylko "kiełbasa wyborcza" to co zrobić żeby kolejny inwestor ominął Janowice?
~noooooo 16-10-2007 19:52
ten sam teren nie nadawał się do strefy za kadencji Kusiaka "bo koszty usunięcia kolidujących sieci zniechęciły by każdego inwestora; po wyborach temet ucichnie
~jura 16-10-2007 23:00
Tam są urodzajne ziemie , niech tworzą taką strefę na zepsutej już nieurodzajnej ziemi na terenie dawnej celwizkozy – ale najpierw niech to wyburzą i uporządkują bo jest tam do dzisiaj teren księżycowy.Dlaczego pchają się w tak ladne widokowo miejsce z urokliwą przyrodą! W celwizkozie też jest droga którą już dawno należaloby zmodernizować to jest atut dla takiego wlaśnie parku przemyslowego bo bylaby dogodna komunikacja..Jestem za rozwojem , ale nie pohopnym wyniszczaniem dobrych gruntów skoro jest inna alternatywa myśląc po gospodarsku.
~krzywy 16-10-2007 23:30
Co się żełądkujecie. Po wyborach wszystko wróci do normy, Już Obrębalski i stara s–ka się postara.
~lala 17-10-2007 9:25
boże jacy wy jesteście beznadziejni!!Jeżeli tereny z Jeleniej zostały włączone do Strefy Kamiennogórskiej to nagle ich nie odrzucą, tym bardziej że odpowiedni Minister wydał zgodę!!!ale większość z was nie wie chyba czym jest ta strefa i czemu jest tak ważna dla Jeleniej!!!
~mewa 17-10-2007 12:18
Powinni jednak logicznie pomyśleć i uszanować tereny rolne , ktorych jest coraz mniej – wiadomo , że strefa jest potrzebna , ale faktycznie czy nie mozna jej zrobić na gruntach wizkozy? przecież minister może latwiej podpisać papier o lokalizacji aniżeli niszczyc niepotrzebnie przyrodę pod przemysl..A tak na marginesie to w Janowicach tez jest już strefa nie wykorzystana! i jeżdzą autobusy miejskie , więc nie ch się dogadają i tam umieszcza ten park maszynowy a Jelenia Gora zyska bo będzie miala dwa bieguny przemyslowe w celwizkozie i w Janowicach. Skorzysta na tym cala spoleczność.
~bed robot 17-10-2007 13:58
Pogratulować kolejnego pomysłu na blaszaną fabrykę w której będą pracować robociki (z Chin ???) przy taśmie. A tak swoją drogą dlaczego nasze władze nie nastawiają się na na Ekonomiczną Turystyczno–Ekologiczną strefę przemysłową? Więcej ludzi miało by zatrudnienie w ogólnie zwanej branży turystycznej, o ekologii nie wspominając bo to szerszy temat niż 200 osób w pudełkach które SZPECĄ (patrz fabryka w Piechowicach) krajobraz samej kotliny, a także naszych pięknych gór.
~do mewa 19-10-2007 23:32
Przecież to jest tuż obok gruntów wiskozy. Idealne miejsce, chłopie, jakie grunty rolne? kto tam coś zasieje. A może bedzie wypasać kozy? No bez przesady z tą krytyką...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group