Piątek, 27 maja
Imieniny: Jana, Juliusza
Czytających: 4664
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region Jeleniogórski: Komunistyczni idole do likwidacji

Czwartek, 28 lutego 2008, 9:33
Aktualizacja: 17:59
Autor: TEJO
Region Jeleniogórski: Komunistyczni idole do likwidacji
Fot. TEJO
Drażliwa kwestia nazw ulic i pomników nawiązujących do okresu PRL ma zostać ostatecznie rozwiązana. Instytut Pamięci Narodowej straszy sądem tych, którzy nie pozbędą się symboli.

Pisze o tym czwartkowa Polska Gazeta Wrocławska. W Jeleniogórskiem sprawa dotyczy kilku miejscowości. W tym Piechowic, w których główna ulica nosi imię marszałka Michała Roli-Żymierskiego, który – między innymi – osobiście zatwierdził wyroki śmierci na 10 przedwojennych oficerów w latach szalejącego stalizmu.

Jest też ulica imienia komunistycznego bohatera gen. Karola Świerczewskiego. Taka uchowała się także w Łomnicy i Janowicach Wielkich. W kilku miejscowościach regionu traktom patronują działacze komunistyczni z lat II Wojny Światowej: Janek Krasicki i Hanka Sawicka.

– Projekt ustawy o usunięciu symboli komunistycznych z życia publicznego RP złożył w Sejmie 17 grudnia minionego roku klub PiS. Teraz prace nad nią wskrzesza minister kultury. Ma wejść w życie 1 stycznia 2009 roku – napisała Polska Gazeta Wrocławska.

Jeśli samorządowcy nie dostosują się do tego, mogą odpowiadać przed sądem pozwani przez Instytut Pamięci Narodowej. Tymczasem władze miast i gmin tłumaczą, że nie stać ich na kompleksowe zmienianie nazw ulic. W Piechowicach ul. Żymierskiego jest głównym traktem. Inna jego nazwa wiązałaby się z kosztami wymiany szyldów, pieczątek zakładów oraz dokumentów lokatorów, którzy przy niej mieszkają. Za wdrożenie ustawy dekomunizującej nazwy ulic musieliby zapłacić z własnej kieszeni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group