Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Poniedziałek, 16 czerwca
Imieniny: Anety, Justyny
Czytających: 9571
Zalogowanych: 70
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Komentarz do artykułu "Zapomniany grób Seydela"

Wtorek, 14 lutego 2023, 11:49
Aktualizacja: 11:54
Autor: Ullrich Junker
Jelenia Góra: Komentarz do artykułu "Zapomniany grób Seydela"
Fot. Archiwum Autora
Z wielką przyjemnością przeczytałem artykuł Stanisława Firszta o grobie dra Hugo Seydla. Cieszy fakt, że możemy na miejscu jego grobu uczcić go dwoma tablicami pamiątkowymi na cmentarzu w Jeleniej Górze. Dr Seydel i jego najbliższy przyjaciel dr Oswald Baer byli najważniejszymi osobistościami, które w latach 1912 - 1914 budowały Muzeum na Kawaleryjskiej. Obaj byli tak blisko związani z muzeum, że wybudowali swoje wille za muzeum i dzięki temu byli codziennie bardzo blisko muzeum.

W Archiwum Państwowym we Wrocławiu, w Oddziale w Jeleniej znajduje się pamiętnik dra Hugo Seydla. Mój drogi przyjaciel Tomasz Pryll, który zmarł o wiele za wcześnie, przetłumaczył ten tekst na język polski, a ówczesny dyrektor muzeum Stanisław Firszt wydał te wspomnienia o Hugo Seydlu jako dwujęzyczną książkę w 2008 roku.

W 75. rocznicę jego śmierci, w obecności prezydenta miasta dr Marka Obrębalskiego, w muzeum uroczyście poświęcono pamiątkową tablicę dla twórcy muzeum. To miły gest, że w dniu Wszystkich Świętych znicze z flagą i herbem miasta oraz napisem "Jelenia Góra pamięta" stawiane są przy grobach dr Seydla, Tomasza Prylla, zmarłego w 1936 r. burmistrza Artura Hartunga i innych zasłużonych dla Hirschberga obywateli.

Chciałbym przypomnieć Państwu o dr. Bruno Ablaßie, który reprezentował w Reichstagu okręgi Hirschberg i Schönau. Był bliskim przyjacielem Gerharta Hauptmanna, a także jego doradcą prawnym. Kiedy 24 czerwca 1922 roku w Berlinie zamordowano ówczesnego ministra spraw zagranicznych Rzeszy Walthera Rathenau, dr Ablaß i Gerhart Hauptmann zorganizowali kilka dni później w Hirschbergu wiec przeciwko politycznemu zamachowi. Ale nawet Ablaß nie mógł zapobiec nazistowskim rządom.

Bruno Ablaß: aus Hirschberg im Riesengebirge: jego życie i działalność jako prawnika i polityka, jego zaangażowanie na rzecz godności ludzkiej i ochrony kultury, jego wezwanie do pokoju i międzynarodowego porozumienia.

https://jbc.jelenia-gora.pl/dlibra/publication/51530/edition/47223

Twoja reakcja na artykuł?

10
59%
Cieszy
2
12%
Hahaha
1
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
12%
Złości
2
12%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Kiedy ostatni raz jechałeś/aś pociągiem?

Oddanych
głosów
549
Kilka dni temu (jeżdżę regularnie)
13%
Miesiąc temu (jeżdżę od czasu do czasu)
32%
Nie pamiątem (jeżdżę samochodem)
50%
Wolę autobus
5%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Dlaczego Właściwie Izrael walczy z Palestyną?
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Pokolenia razem na szkolnym jubileuszu
 
Aktualności
Wyjątkowy wernisaż Jeleniogórskiej Strefy Fotografii
 
Aktualności
Tłumy na przejazdach retro do Karpacza
 
Aktualności
Plac Ratuszowy pełen smaków – trwa Festiwal „O Winie w Kotlinie”
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group