Sobota, 27 lipca
Imieniny: Julii, Natalii
Czytających: 6984
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Klasa pod nadzorem

Środa, 20 października 2004, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 27 stycznia 2006, 10:21
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Dyrekcje szkół wypowiadają wojnę złodziejom i handlarzom narkotyków.

Trudne do podrobienia identyfikatory, kamery monitorujące wnętrza korytarzy, przepustki oraz rośli ochroniarze. W ten sposób dyrekcje szkół chcą przepędzić przestępców, którzy zagrażają bezpieczeństwu uczniów. Placówki oświaty są łatwym polem działania dla nieuczciwych ludzi.

W Szkole Podstawowej nr 11, w której uczy się 1234 młodych jeleniogórzan i pracuje około 100 nauczycieli, łatwo wmieszać się w tłum. Ktoś obcy może wejść do wnętrza i kraść plecaki lub telefony komórkowe. Były takie przypadki. Szkoła chce to ukrócić.- Nie chcemy anonimowości, która ułatwia życie złodziejom. Pragniemy, aby nasze dzieci były w szkole bezpieczne. Dlatego od niedawna muszą nosić identyfikatory - mówi Grażyna Golis, wicedyrektorka SP nr 11.Na kradzieże narzekano w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1. - Zginął mi plecak z telefonem komórkowym i kurtka - powiedział nam Piotr z trzeciej klasy gimnazjum. Dyrekcja z obawy przed złodziejami oraz dilerami narkotyków, których nie brakuje w okolicy, zainstalowała system kamer, który podpatruje wnętrza szkolnych korytarzy.- Obraz z urządzeń trafia na monitor do dyżurki, gdzie czuwa rosły bodygard - mówi Paweł Domagała, dyrektor popularnego Żeroma. Jak przekonuje, po zainstalowaniu tego systemu, przestępstw w szkole nie ma.- Dzięki identyfikatorom obcego łatwiej namierzyć. A nawet, jeśli któryś z naszych uczniów coś nabroi, prościej ustalić jego personalia - twierdzi Grażyna Golis.Jej zdaniem uczniowie nie wzbraniają się przed noszeniem przypinanych do bluz tabliczek. Każda klasa oznaczona jest innym kolorem. Ryzyko, że uczeń identyfikator zgubi, jest niewielkie, ponieważ po lekcjach tabliczki zostają w szkole.W “Żeromie” skuteczną zaporą przed obcymi jest brama, zamykana na czas przerw na zamek elektroniczny. Może go otworzyć tylko ochroniarz, a osoba, która chce wejść do budynku, musi przedstawić dokument tożsamości i powiedzieć, po co przyszła.Dodatkowo gimnazjaliści i licealiści muszą nosić identyfikatory. Z tego obowiązku nie są zwolnieni nauczyciele.

Złodzieje komórek- Ostatnio odnotowaliśmy kilkadziesiąt przypadków kradzieży w szkołach. Najczęściej łupem złodziei padają telefony komórkowe. Sprawcami są z reguły starsi uczniowie. Zdarzają się też osoby spoza szkoły - mówi komisarz Edyta Bagrowska z policji. - Ale należy przypuszczać, że popełniono znacznie więcej tego typu przestępstw, bo nie wszyscy pokrzywdzeni zgłaszają nam kradzieże.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz koleją?

Oddanych
głosów
684
Tak, często
15%
Czasami
44%
Nigdy
9%
Nie, wolę autobus
2%
Nie, bo mam samochód
29%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Turystyka
Strzecha Akademicka – chwila wytchnienia w drodze na Śnieżkę
 
Ciekawe miejsca
Tylko dla wytrwałych: Karkonosze w 1 dzień
 
Aktualności
Nie chcą więcej imprezy techno
 
Aktualności
Pełnia w Karkonoszach. Czy komuś przeszkadza księżyc?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group