Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka
Czytających: 5407
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Klasa pod nadzorem

Środa, 20 października 2004, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 27 stycznia 2006, 10:21
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Dyrekcje szkół wypowiadają wojnę złodziejom i handlarzom narkotyków.

Trudne do podrobienia identyfikatory, kamery monitorujące wnętrza korytarzy, przepustki oraz rośli ochroniarze. W ten sposób dyrekcje szkół chcą przepędzić przestępców, którzy zagrażają bezpieczeństwu uczniów. Placówki oświaty są łatwym polem działania dla nieuczciwych ludzi.

W Szkole Podstawowej nr 11, w której uczy się 1234 młodych jeleniogórzan i pracuje około 100 nauczycieli, łatwo wmieszać się w tłum. Ktoś obcy może wejść do wnętrza i kraść plecaki lub telefony komórkowe. Były takie przypadki. Szkoła chce to ukrócić.- Nie chcemy anonimowości, która ułatwia życie złodziejom. Pragniemy, aby nasze dzieci były w szkole bezpieczne. Dlatego od niedawna muszą nosić identyfikatory - mówi Grażyna Golis, wicedyrektorka SP nr 11.Na kradzieże narzekano w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1. - Zginął mi plecak z telefonem komórkowym i kurtka - powiedział nam Piotr z trzeciej klasy gimnazjum. Dyrekcja z obawy przed złodziejami oraz dilerami narkotyków, których nie brakuje w okolicy, zainstalowała system kamer, który podpatruje wnętrza szkolnych korytarzy.- Obraz z urządzeń trafia na monitor do dyżurki, gdzie czuwa rosły bodygard - mówi Paweł Domagała, dyrektor popularnego Żeroma. Jak przekonuje, po zainstalowaniu tego systemu, przestępstw w szkole nie ma.- Dzięki identyfikatorom obcego łatwiej namierzyć. A nawet, jeśli któryś z naszych uczniów coś nabroi, prościej ustalić jego personalia - twierdzi Grażyna Golis.Jej zdaniem uczniowie nie wzbraniają się przed noszeniem przypinanych do bluz tabliczek. Każda klasa oznaczona jest innym kolorem. Ryzyko, że uczeń identyfikator zgubi, jest niewielkie, ponieważ po lekcjach tabliczki zostają w szkole.W “Żeromie” skuteczną zaporą przed obcymi jest brama, zamykana na czas przerw na zamek elektroniczny. Może go otworzyć tylko ochroniarz, a osoba, która chce wejść do budynku, musi przedstawić dokument tożsamości i powiedzieć, po co przyszła.Dodatkowo gimnazjaliści i licealiści muszą nosić identyfikatory. Z tego obowiązku nie są zwolnieni nauczyciele.

Złodzieje komórek- Ostatnio odnotowaliśmy kilkadziesiąt przypadków kradzieży w szkołach. Najczęściej łupem złodziei padają telefony komórkowe. Sprawcami są z reguły starsi uczniowie. Zdarzają się też osoby spoza szkoły - mówi komisarz Edyta Bagrowska z policji. - Ale należy przypuszczać, że popełniono znacznie więcej tego typu przestępstw, bo nie wszyscy pokrzywdzeni zgłaszają nam kradzieże.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
940
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
18%
jest dobrze jak jest
16%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Inne wydarzenia
Półmaraton Jeleniogórski już 28 kwietnia! [UTRUDNIENIA]
 
Ludzie komentują
Zielona strzałka – ludzie komentują
 
Polityka
"Starzy" radni debatują po raz ostatni
 
Kultura
Zrobili film, gdzie Putina "gra" sztuczna inteligencja!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group