Poniedziałek, 27 maja
Imieniny: Jana, Juliusza
Czytających: 9723
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jeleniogórzanie: Droga Krzyżowa daje nam siłę

Sobota, 30 marca 2013, 8:48
Aktualizacja: Niedziela, 31 marca 2013, 7:29
Autor: Angela
Jelenia Góra: Jeleniogórzanie: Droga Krzyżowa daje nam siłę
Fot. Angela
Jeleniogórzanie tłumnie uczestniczyli wczoraj (29.03) w Drodze Krzyżowej, która rozpoczęła się od Bazyliki Mniejszej. Przedstawiciele jeleniogórskich parafii dźwigając krzyż, przeszli ul. Konopnicką i 1 Maja do Kościoła Łaski. W skupieniu i modlitwie przeżywali 14 stacji męki Jezusa Chrystusa. Modlili się w intencjach świata, kraju i Jeleniej Góry, wspominając m.in. tragedię, która wydarzyła się w Filharmonii Dolnośląskiej.

To krzyż oraz Najświętszy Sakrament niesiony na barkach parafian i ministrantów prowadził orszak procesji, której przewodniczył ksiądz dziekan Bogdan Żygadło. Na 14. stacjach Drogi Krzyżowej czytano fragmenty Ewangelii, uzupełnione rozważaniami kapłanów. Nie zabrakło słów o sensie Świąt Wielkiej Nocy, poświęceniu, cierpieniu, ale i ogromnej miłości, której źródłem jest Zmartwychwstały Jezus Chrystus. Wielu wiernych te słowa wzięło sobie głęboko do serca.

- Jestem człowiekiem wierzącym, dlatego od kilku lat uczestniczę w procesji, bo Droga Krzyżowa oznacza dla mnie cierpienie każdego człowieka – mówił Wojciech Rajzer z Jeleniej Góry. - Każdy z nas niesie krzyż, każdy upada i tak jak Chrystus powinien się podnosić. Po przejściu Drogi Krzyżowej czuję się silniejszy, wiara daje mi siłę, a takie procesje, jak dzisiejsza, umacniają mnie. W procesji uczestniczy również mój syn, który jest ministrantem – dodał Andrzej Rajzer.

Dla pani Renaty Kupis, Droga Krzyżowa to nie tylko procesja, ale wyjątkowe święto, czas refleksji i przemyśleń. - Uczestniczenie w takiej uroczystości jest nie tylko obowiązkiem, ale przede wszystkim potrzebą – mówiła pani Renata. – Obserwuję, że w tym roku uczestników procesji jest o wiele więcej, niż w latach poprzednich i jak widać, nie traktują oni tego jak widowiska, ale jako moment na przeżycia duchowe i powód do zastanowienia się nad swoim życiem – dodała Renata Kupis.

Wielki Piątek to w Kościele katolickim dzień żałoby, jedyny w roku liturgicznym, kiedy nie odprawia się żadnej mszy świętej. W kościołach natomiast od popołudnia, aż do wieczoru Wigilii Paschalnej trwały czuwania przy symbolicznym Grobie Pańskim. Dzisiaj Wielka Sobota, przedostatni dzień Wielkiego Tygodnia, poprzedzający święto Zmartwychwstania. Czas żałoby po ukrzyżowanym Jezusie Chrystusie, okazja do skorzystania z sakramentu pokuty oraz dzień święcenia pokarmów, które znajdą się na wielkanocnym stole.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (46)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
542
Puzyńska Katarzyna
34%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Trwa remont drogi
 
Aktualności
Pogrzeb motocyklisty – pożegnanie
 
Kościół i wiara
Dziś jedno z ważniejszych świąt kościelnych
 
Aktualności
Fura zdrowia pod szpitalem
 
Kultura
Nocne zwiedzanie ze Sławkiem Gortychem
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group