Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Poniedziałek, 19 maja
Imieniny: Mikołaja, Piotra
Czytających: 10115
Zalogowanych: 118
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jelenia Góra bajkowo

Piątek, 1 kwietnia 2022, 10:05
Aktualizacja: 10:07
Autor: UM Jelenia Góra
Jelenia Góra: Jelenia Góra bajkowo
Fot. Użyczone
„O Jeleniej Górze, Karkonoszach i Duchu Gór” – to najnowsza oferta dla najmłodszych mieszkańców Jeleniej Góry. Przy czym określenie „mieszkańców” należy rozumieć szeroko, bo także dla przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkół podstawowych pochodzących z Ukrainy.
To książeczka, która ma służyć wartościowemu poznawaniu miasta, zarówno przez polskich, jak i ukraińskich uczniów – wyjaśnia prezydent miasta Jerzy Łużniak. – Oczywiście są tam legendy o Liczyrzepie, ale też opowiastka o Bolesławie Krzywoustym, który krąży po jeleniogórskim Ratuszu, jelonkach, jakie ostatnio wyległy na ulice miasta i inne. Choćby bajkowe wyjaśnienie, w oparciu o anegdotę historyczną, dlaczego Gerhart Hauptmann swoją willę (dziś Muzeum) nazwał „Łąkowy Kamień” (Wiesenstein), i dlaczego zbudował ją właśnie w Jagniątkowie. Albo kolejna, o tym, skąd się wzięła rzeźba niemowlęcia na kamieniu stojącym dziś nieopodal mostu nad Bobrem. Jest też opowieść o czasie, inna – o dzwonie z wieży Kościoła Łaski… Takich opowiastek dla najmłodszych do tej pory nie było. I – co oczywiste – nie było żadnych wydawnictw o Jeleniej Górze w języku ukraińskim, a teraz okazuje się to potrzebne.

Uznano, że bajkowe opowiastki mogą być dobrym sposobem na poznawanie się dzieci nawzajem i poznawanie miasta przez dzieci. Książeczka jest tak opracowana, że można na jednej stronie porównywać zapisy tych samych fragmentów tekstów w języku polskim i ukraińskim, co może być ciekawym eksperymentem. Prawie 800 egz. trafiło już, albo trafi w najbliższych dniach do szkół i przedszkoli, do rąk polskich i ukraińskich uczniów.

Autorami rysunków do tych opowiastek jest siedmioro autorów, w tym – poza polskimi – Ukrainka i Ormianin - więc to wydawnictwo jest wyjątkowe także z takiego powodu.

Różne samorządy w rozmaity sposób zabiegają o możliwe formy integracji – mówi J. Łużniak. – Zdecydowaliśmy m.in. o takiej, bo gdy skończy się wojna w Ukrainie i dzieci z matkami zapewne powrócą do swoich domów, to ta książeczka będzie dla nich – oby – dobrym wspomnieniem z miasta, które ich przyjęło w trudnym dla nich okresie życia.

Jedna z tych bajek zostanie nagrana przez lektorów – Polaka i Ukrainkę – i będzie można jej wysłuchać właśnie na portalu jelonka.com już za kilka dni.

Twoja reakcja na artykuł?

15
63%
Cieszy
2
8%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
8%
Złości
5
21%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy masz w domu psa lub kota? A może inne zwierzę?

Oddanych
głosów
533
Mam psa
40%
Mam kota
25%
Mam 2 psy
6%
Mam 2 koty
11%
Mam inne zwierzątko w domu (rybki w akwarium liczą się jako jedno)
8%
Mam więcej niż 3 zwierzątka w domu
10%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Natrafiono na ślad świadomości w mózgu?
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Aktualności
Osiedle Robotnicze w Jeleniej Górze – niby w centrum, a jednak z boku
 
112
Kolizja na Różyckiego
 
Polityka
Senator dziękuje za głosy
 
Polityka
Trzaskowski 31 %, Nawrocki 29 % – druga tura za 2 tygodnie
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group