Poniedziałek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 8420
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Festyn dla Oliwki

Środa, 18 grudnia 2019, 6:01
Aktualizacja: Czwartek, 19 grudnia 2019, 10:54
Autor: WAC
Szklarska Poręba: Festyn dla Oliwki
Fot. Alicja Aleksandrowicz
Na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 w Szklarskiej Porębie w minioną sobotę (14.12) odbył się Rodzinny Festyn Charytatywny dla Oliwki.

Organizatorzy czekali na gości z wieloma atrakcjami. W sali sportowej szkoły odbywały się licytacje, warsztaty, pokazy tańca oraz poczęstunki. Nie zabrakło koncertów m.in.: Ani Waraszko, Andrzeja Bojarskiego i Kajtka Gulbinowicza, Aleksandry Barwickiej i Karola Cichonia. Zorganizowano także przejazdy wrakami oraz pokazy pierwszej pomocy.

Podczas sobotniego festynu udało się zebrać ponad 21 tysięcy złotych, które zasiliły konto małej Oliwki w Fundacji Potrafię Pomóc. Dziewczynka urodziła się 23. marca 2019 roku przez cesarskie cięcie w 35. tygodniu ciąży. Stwierdzono u niej zespół wad genetycznych CHARGE, który objawił się przede wszystkim rozszczepem tarczy nerwu wzrokowego, zrośnięciem nozdrzy tylnych oraz wadami uszu. Wiadomo, że Oliwia widzi jednym oczkiem. Nie wiadomo, ile słyszy.

Ze względu na wadę serca przeszła pierwszą operację. Później udrożniono jej nosek i wydawało się, że jest na prostej drodze do wyjścia ze szpitala. Niestety znikąd pojawił się problem z drożnością jelit, więc w maju Oliwka przeszła operację wyłonienia tymczasowej stomii. Jak się później okazało - winowajcą były niewiadomego pochodzenia zrosty. Kiedy znowu pojawiła się nadzieja na wyjście do domu, okazało się, że Oliwia nie potrafi poradzić sobie bez respiratora. W związku z tym wykonano tracheotomię. Z uwagi na to, że Oliwka nie potrafi sama jeść, a karmienie przez sondę było dla niej niekorzystne. Przeszła jeszcze cztery operacje - usunięcie ziarniny z okolicy tracheostomii, kolejne usunięcie zrostów na jelitach, plastykę stomii i na koniec jej zamknięcie.

Obecnie Oliwia waży 5,5 kilo, ma bardzo wrażliwą, atopową skórę, oddycha przez rurkę tracheostomijną z większą lub mniejszą pomocą respiratora, jedzenie otrzymuje prosto do brzuszka przez gastrostomię.

Grupa organizatorów sobotniej imprezy po festynie uruchomiła grupę na Facebook'u - Team Super Bohaterów - na leczenie i rehabilitację Oliwki Boleszczuk, gdzie licytowane będą kolejne przedmioty, a pieniądze z licytacji zasilać będą konto Oliwki w fundacji Potrafię Pomóc.

Twoja reakcja na artykuł?

6
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
154
Tak
31%
Nie
63%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group