Poniedziałek, 5 czerwca
Imieniny: Walerii, Waltera
Czytających: 9544
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku – początki

Wtorek, 11 stycznia 2022, 5:38
Autor: Stanisław Firszt
Region: Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku – początki
Fot. Archiwum S. Firszta
W 1984 roku we Francji zorganizowano pierwsze Dni Otwartych Zabytków. Tego dnia udostępniono bezpłatnie dla wszystkich wiele obiektów, które można było zwiedzać, co wcześniej było albo utrudnione albo wręcz niemożliwe.

Impreza ta cieszyła się tak dużym powodzeniem, że rok później 3 października 1985 roku z inicjatywy Rady Europy i Unii Europejskiej postanowiono ją upowszechnić w całej Europie. W 1991 roku Rada Europejska ustanowiła Europejskie Dni Dziedzictwa, które miały odbywać się zawsze we wrześniu każdego roku. Nie było to już tylko zwiedzanie, ale rozbudowano imprezę o : wykłady, prelekcje, koncerty, festyny, prezentacje, kiermasze itp.

Celem tych wszystkich działań była szeroko pojęta edukacja historyczna związana z regionalnym dziedzictwem, mająca na celu pogłębianie więzów kulturowych różnych terenów Europy.

Polska do tej europejskiej inicjatywy dołączyła w 1993 roku, a patronat nad nią objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Każdej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa towarzyszył jeden dla wszystkich temat przewodni. Z różnych względów tylko nieliczne regiony Polski uczestniczyły w organizacji wydarzeń związanych z Europejskimi Dniami Dziedzictwa. Wszystko zależało od aktywności poszczególnych samorządów. Najwcześniej uczestnikami tej imprezy były województwa: mazowieckie, małopolskie i wielkopolskie.

Dolny Śląsk do grona organizatorów Europejskich Dni Dziedzictwa dołączył dopiero w 2005 roku z inicjatywy Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, w związku z tym, że chęć zorganizowania imprez na naszym terenie wyraziło powstające właśnie Muzeum Śląskie w Görlitz, leżące w Saksonii na terenie Niemiec. Ówczesny Marszałek Województwa Dolnośląskiego pan Paweł Wróblewski jako gospodarz na Dolnym Śląsku zdecydował, że tak być nie może i koordynację przygotowań Europejskich Dni Dziedzictwa powierzył Muzeum Karkonoskiemu w Jeleniej Górze we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Badań i Dokumentacji Zabytków we Wrocławiu. Miało to być kontynuowane w latach następnych.

W 2005 roku zaproszono do współpracy ponad 100 podmiotów na terenie Dolnego Śląska, z czego 58. wzięło aktywny udział w przygotowaniach i przeprowadzeniu wydarzeń związanych z przyjętym na ten rok tematem.

Urząd Marszałkowski zapewnił nagłośnienie i promocję wydarzenia. Koordynatorzy przygotowali druki informacyjne m.in. plakat. Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze ustaliło, że wszystkie kolejne plakaty związane z Europejskimi Dniami Dziedzictwa na Dolnym Śląsku będą przedstawiały historyczny herb regionu wg wzoru z różnych obiektów zabytkowych. W 2005 roku był to orzeł śląski z tumby grobowej księcia Bolka II Świdnickiego.

Rok później w Europejskich Dniach Dziedzictwa na Dolnym Śląsku wzięło udział 52 podmioty z 30 miejscowości, a na plakacie uwieczniony był orzeł śląski z tarczy na tumbie grobowej księcia Henryka IV Probusa.

Kiedy zmieniły się władze Samorządu Województwa, od 2007 roku, niestety i niespodziewanie koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku wyznaczono Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, które funkcję tę sprawuje do dzisiaj.

Pamiętajmy jednak, że pierwsze edycje tej międzynarodowej imprezy na naszym terenie koordynowało Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze co podnosiło jego rangę w regionie. Wrocław jak zawsze musiał i to zabrać do siebie.

Twoja reakcja na artykuł?

2
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group