Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Czwartek, 26 marca
Imieniny: Larysy, Teodora
Czytających: 13069
Zalogowanych: 96
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Ćwierć miliona na remont perełki w Starej Kamienicy

Czwartek, 16 listopada 2023, 8:07
Autor: RaZ
Powiat: Ćwierć miliona na remont perełki w Starej Kamienicy
UG Stara Kamienica
Fot. RaZ
Zwana jest perełką Kotliny Jeleniogórskiej. Dzięki dużej dotacji przetrwa kolejne lata.

Perełka Kotliny Jeleniogórskiej - tak określana jest niezwykła świątynia pw. Ścięcia Jana Chrzciciela w Starej Kamienicy. To miejsce, które pełni nie tylko funkcję sakralną, ale również stanowi ważny element dziedzictwa historycznego i kulturalnego regionu. Dzięki nowej dotacji na remont, parafia będzie miała szansę zachować ten wyjątkowy obiekt dla przyszłych pokoleń.

Parafia pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Starej Kamienicy otrzymał znaczną sumę 245 000 zł na prace remontowe. Aż 240 100 zł pochodzi z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Te pieniądze zostaną przeznaczone na remont elementów drewnianych oraz wymianę poszycia wieży kościoła filialnego św. Barbary w Małej Kamienicy.

Decyzja o przyznaniu tak dużej kwoty nie jest przypadkowa. Kościół w Małej Kamienicy, nazywany także perełką Kotliny Jeleniogórskiej, posiada niezwykłą historię sięgającą aż XIV wieku. Obecny budynek został wzniesiony na przełomie XV i XVI wieku, a następnie przeszedł przebudowę w XVII lub XVIII wieku. Wnętrze tego miejsca skrywa wiele cennych elementów, takich jak renesansowa kamienna chrzcielnica z XVI wieku, barokowy ołtarz, ambona z XVIII wieku, a także piękne gotyckie i renesansowe polichromie ścienne.

Dzięki tej dotacji parafia będzie miała możliwość przeprowadzenia niezbędnych prac konserwatorskich i naprawczych, które pomogą w dalszym zachowaniu tych unikalnych elementów zabytkowych. Remont pozwoli na dłuższe funkcjonowanie tego niezwykłego miejsca i przekazanie go przyszłym pokoleniom.

Ta inwestycja nie tylko przyczyni się do utrzymania piękna i charakteru tej perełki Kotliny Jeleniogórskiej, ale również wpłynie pozytywnie na rozwój turystyki religijnej w regionie.

Twoja reakcja na artykuł?

35
80%
Cieszy
3
7%
Hahaha
2
5%
Nudzi
1
2%
Smuci
1
2%
Złości
2
5%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Jaki sposób robienia zakupów preferujesz?

Oddanych
głosów
236
W Internecie
28%
Stacjonarnie w sklepie
66%
Oglądam/przymierzam w sklepie, a kupuję w Internecie
6%
 
Głos ulicy
Do dziś lubię marchewkę – przypomina mi dzieciństwo
 
Warto wiedzieć
Co kawa bez cukru robi w Twoim krążeniu każdego dnia?
Rozmowy Jelonki
Amory u kotów inaczej niż u człowieka, tylko w ciągu dnia
 
Uzdrowisko Cieplice
Sekret młodości – Teoria Uszkodzeń
 
Kilometry
Będą łamać rogatki na torach
 
Tragedie i dramaty
13–latka brutalnie napadła na starszą kobietę!
 
Aktualności
Techno w Jeleniej Górze
Copyright © 2002-2026 Highlander's Group