Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 5020
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Chcą dać innym szansę na nowe życie

Wtorek, 8 marca 2016, 7:40
Aktualizacja: 7:43
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Chcą dać innym szansę na nowe życie
Fot. Organizatorzy
Jeleniogórzanie nie zawiedli. Podczas weekendowej (5–6.03) rejestracji potencjalnych dawców szpiku, która odbyła się w galerii handlowej Nowy Rynek, zarejestrowały się 92 osoby. – W pierwszym dniu zarejestrowaliśmy 43 osoby, w drugim 49 – mówi Dominika Dyrda, koordynatorka jeleniogórskiej akcji Fundacji DKMS.

- Niestety cały czas ludzie są przekonani, że pobranie szpiku to wbijanie igły w kręgosłup, a przecież to nieprawda – mówi Dominika Dyrda. – W 80 proc. przypadków komórki macierzyste pobierane są z krwi obwodowej, natomiast szpik pobierany jest z talerza kości biodrowej. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym przy użyciu specjalnej igły – informuje organizatorka.

W Jeleniej Górze jest obecnie ośmioro dawców szpiku. To dużo, biorąc pod uwagę fakt, że dawca zgodny genetycznie zdarza się raz nawet na kilka milionów osób. Ale też mało - biorąc pod uwagę statystyki osób zarejestrowanych w bazie dawców szpiku. W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku.

Akcje rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych prowadzi Fundacja DKMS Polska, zarejestrowana w 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit. Zarejestrować się można również przez internet wchodząc na stronę http://www.dkms.pl.

Każdemu, kto odda komórki macierzyste dając szansę na życie choremu, przysługuje w zależności od ilości pobrań odznaka "Dawcy Przeszczepu" lub "Zasłużonego Dawcy Przeszczepu".

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group