Niedziela, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 6190
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Bracia Osipik nagrodzeni za promocję Jeleniej Góry

Czwartek, 10 listopada 2016, 8:12
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Bracia Osipik nagrodzeni za promocję Jeleniej Góry
Fot. Archiwum Bolesława Osipika
Jeleniogórscy bliźniacy Bolesław i Mieczysław Osipik, słynący z przejechania wspólnie pół miliona kilometrów na rowerze, zostali nagrodzeni we wrocławskim konkursie „Jak dwie krople wody” za promocję Jeleniej Góry i regionu. Nagrodę odebrali podczas tegorocznych wrocławskich Senioraliów, na których byli najmłodszymi seniorami (mają obecnie po 67 lat). We Wrocławiu poprowadzili też prelekcje na temat swoich podróży.

W tej parze bliźniąt prym wiedzie Bolesław Osipik, który urodził się 15 minut wcześniej od swojego brata bliźniaka Mieczysława (26 grudnia w 1949 roku). I to on jest głównym prowodyrem rowerowych podróży po całym świecie. Za promowanie Jeleniej Góry na dwóch kółkach otrzymał od mediów przydomek „Rowerowy ambasador Jeleniej Góry”, a także odebrał kilka nagród i wyróżnień od włodarzy miasta. Poza pasją podróżowania, organizuje rajdy, wycieczki, prelekcje i wystawy i jako senior… pomaga osobom starszym.

Pasję do podróży zaszczepili w nim i dwójce jego rodzeństwa, rodzice: mama Zofia (konduktorka, motorniczy, która zapisała się w historii miasta ratując tramwaj przed zderzeniem podczas zasłabnięcia motorniczego) i ojciec Grzegorz (z zawodu górnik i kolejarz – ślusarz).

- Rodzice zawsze dużo z nami podróżowali tramwajem, koleją, pokazywali nam niezwykłe miejsca i zarazili nas głodem wiedzy o tym, co się dzieje w Polsce i na świecie – opowiada Bolesław Osipik.

W pierwszą dłuższą podróż jeleniogórzanin wybrał się w 1997 roku mając 48 lat. Później jeździł po świecie z bratem Mieczysławem. Swoją obecność – zawsze w koszulkach z napisem „Jelenia Góra” i ulotkami o stolicy Karkonoszy – zaznaczali m.in. w całej Polsce. Bolesław był m.in. w czterech miejscowościach Jelenia Góra – z okazji 900-lecia naszego miasta, Czechach, Niemczech, Belgii, Holandii, Austrii, na Słowacji czy w Grecji.

- Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, który wręczał nam nagrodę, powiedział, że słyszał o naszych podróżach po Europie i zazdrości nam takiego wieku, takiej kondycji i pół miliona wspólnie przejechanych kilometrów – relacjonuje Bolesław Osipik. – Ta nagroda i zaproszenie do poprowadzenie prelekcji o naszych podróżach dla mieszkańców Wrocławia i innych miast Polski było naprawdę miłym gestem. Teraz z bratem wybieramy się na Senioralia do Warszawy i również będziemy w koszulkach z napisem „Jelenia Góra”. Mimo że zdrowie już nie zawsze pozwala nam na dalekie podróże rowerem, nie zamierzamy zrezygnować z promocji naszego miasta – dodaje cyklista.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
316
Tak
12%
Nie
83%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group