• Wtorek, 23 października 2018
  • Godz. 15:39
  • Imieniny: Marleny, Seweryna, Teodora, Igi
  • Czytających: 6022
  • Zalogowanych: 16
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Żywa lekcja integracji

Wiadomości: Stara Kamienica
Sobota, 26 maja 2018, 7:40
Aktualizacja: Poniedziałek, 28 maja 2018, 6:20
Autor: WAC
Fot. WAC
Dzięki projektowi przygotowanemu przez dwie koleżanki, uczniowie najstarszej klasy Szkoły Podstawowej w Starej Kamienicy oraz drugiej i trzeciej Gimnazjum mogli się przekonać, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą w realizacji swoich marzeń oraz pasji.

W ramach projektu „Niepełnosprawni w świecie”, nad którym uczennice ostatniej klasy gimnazjum Roksana i Milena Sędzimir pod opieką nauczycielki Lilianny Cybuskiej procowały od początku roku szkolnego zorganizowano spotkanie, na które zaproszono mi.in. paraolimpijkę Lucynę Kornobys, rehabilitantkę Katarzynę Wiśniewską oraz psychologa klinicznego Annę Jędryczkę - Hamerę.

Na widowni zasiedli uczniowie siódmej klasy oraz gimnazjaliści. Dużym przeżyciem dla młodzieży oraz dorosłych było przedstawienie wrocławskiego teatru „Eurofion”, w którym pod kierunkiem A. Jędryczki - Hamery występują osoby cierpiące na schorzenia psychiczne. Spektakl będący adaptacją wiersza Jana Brzechwy „Ciaptak na dachu” w wykonaniu aktorów z Wrocławia był manifestem na temat inności oraz reakcji otoczenia na pozorną obcość.

Młodzież mogła też obejrzeć filmy, których bohaterami było małżeństwo, któremu niepełnosprawność nie przeszkodziła w realizacji pasji podróżniczej oaz L. Kornobys. Następnie podczas debaty z udziałem zaproszonych gości uczniowie mogli się między innymi dowiedzieć: czy określenie inwalida jest obraźliwe dla osób niepełnosprawnych, jak umiejętnie pomagać osobom niewidomym czy też wózkowiczom, jakie bariery utrudniają im poruszanie się i jaka jest specyfika życia i funkcjonowania na co dzień osób z chorobami psychicznymi.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Moim kandydatem na prezydenta Jeleniej Góry jest:

Oddanych
głosów
917
Jerzy Łużniak
60%
Krzysztof Mróz
29%
Nie będę głosować
11%
Głos ulicy
Szczepić czy nie?  48
TV Dami
Serwis Informacyjny TV Dami Jelenia Góra z dnia 23.10.2018 r.  
Miej świadomość
Mózg na wypasie – Albert Einstein  2
Dialogi Jelonki
Jak być śmiesznym? (i dlaczego ludzie się śmieją)  1
Inne wydarzenia
Turniej szachowy „Jelonka OPEN"  
Kultura
Poznaliśmy zwycięzcę "Powiewu Młodego Jazzu"  1
Copyright © 2002-2018 Highlander's Group