• Sobota, 20 kwietnia 2019
  • Godz. 10:58
  • Imieniny: Agnieszki, Czesława, Mariana
  • Czytających: 4316
  • Zalogowanych: 6
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Żydzi nie mają pretensji

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 12 grudnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Środa, 4 stycznia 2006, 0:37
Autor: TEJO
Fot. archiwum
Jedną z posiadłości przedwojennej gminy żydowskiej w Jeleniej Górze była willowa kamienica przy ulicy Głowackiego. Jeszcze po wojnie mieścił się tam ośrodek kolonijny dla dzieci.

Budynek powstał najpewniej w początku ubiegłego wieku, jak większość zabudowań tej części miasta. Znajdował się on blisko traktu Abruzzenstrasse - Ziegelei. Jego nazwa wywodzi się z wyobraźni prorektora szkoły łacińskiej Thiele. Okoliczne wzgórza przypominały mu szczyty włoskich Apeninów, Abruzze. Drugi trzon - Ziegelei - to świadectwo istnienia cegielni.

Do dziś ostała się po niej glinianka, zwana popularnie "Hyclem". Wytwórnia cegieł działała tam jeszcze w latach 20. ubiegłego wieku. A mniej więcej do jego połowy uchowały się kominy, wówczas zburzone. Dziś jeszcze są ślady fundamentów.
A znajdujący się w jej pobliżu budynek powstał na peryferiach miasta jako ośrodek kolonijny dla dzieci żydowskich. Była to jedna z nielicznych nieruchomości będących własnością ówczesnych, jeleniogórskich żydów. Należała do nich także, między innymi, nieistniejąca już synagoga przy dzisiejszej ulicy Kopernika (Prieststrasse).

W powojennych latach przybywały tu na wypoczynek dzieci polskich osadników na Ziemiach Odzyskanych. Później budynek miasto przeznaczyło na mieszkania. Obecny stan techniczny nie jest zły: kilka lat temu zadbano o wymianę dachówki. Ale elewacja aż się prosi o remont.

Co ciekawe, wrocławska gimna żydowska nie rości sobie pretensji do tego budynku, choć teoretycznie mogłaby mieć taki zamiar.

Nie udało nam się dotrzeć do archiwalnego zdjęcia budowli. Przedstawiamy ją na fotografii wykonanej w tym roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wszystkie torby foliowe powinny być płatne?

Oddanych
głosów
120
Tak
69%
Nie
28%
Nie wiem
3%
Głos ulicy
Foliówki płatne?  
TV Dami
19.04.2019 r. Serwis Informacyjny TV Dami Jelenia Góra  
Miej świadomość
Mamy zdjęcie czarnej dziury  
Dialogi Jelonki
Krew (zawsze) potrzebna od zaraz
Aktualności
Czego dotyczył Dolnośląski Kongres Samorządowy?  
Aktualności
Triduum Paschalne  
Copyright © 2002-2019 Highlander's Group