Wtorek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 6277
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zdejmują niebezpieczny azbest – bez informowania mieszkańców

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 28 września 2012, 7:29
Aktualizacja: 10:13
Autor: Angela
Fot. Jakub Thauer
– Jestem oburzona – mówi pani Marta z budynku przy ul. Wolności 305 w Cieplicach, z którego wczoraj ściągano azbestowe płyty. – Pracownicy są ubrani od stóp do głów w kombinezony, mają na twarzach maski, a mieszkańców nawet nie zawiadomiono o zagrożeniu. Mam małe dzieci, nieświadoma niczego pootwierałam okna, wywiesiłam pranie…– dodaje lokatorka.

W tej sprawie mieszkańcy tzw. Osiedla Fampowskiego zadzwonili do nas wczoraj (27 września). Prosili o natychmiastową reakcję i pomoc.

- Przecież przy takich pracach powinniśmy chronić siebie i przede wszystkim nasze dzieci. Pył azbestowy powoduje raka. Tymczasem nic nie wiedzieliśmy o tym, że takie niebezpieczne prace prowadzone są tuż pod naszymi oknami. Sprawa wyszła na jaw, kiedy zaciekawiłam się tymi kombinezonami robotników, zaczęłam dopytywać, co robią. Czy to nie jest świadome narażanie zdrowia i życia lokatorów? – pyta pani Marta.

Próbowaliśmy się wczoraj skontaktować z prezesem Spółdzielni Fampa, jednak był on nieuchwytny. Dzisiaj otrzymaliśmy taką odpowiedź od rzecznika prasowego Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

- Informuję, że prezes SM "Fampa" oświadczył, iż na klatkach schodowych Spółdzielnia rozwiesiła informacje o ściąganiu płyt, które zawierały azbest i stosowne uwagi, związane z potrzebą zamykania okien na czas tej pracy - pisze Cezary Wiklik, rzecznik prasowy UM Jelenia Góra. Na okoliczność rozwieszenia ogłoszeń o pracach związanych ze ściąganiem płyt Spółdzielnia posiada dokumentację fotograficzną - dodaje C. Wiklik.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (34) Dodaj komentarz

~ 28-09-2012 8:53
Oto Polska wlasnie...czlowiek sie nie liczy. Co tam jakies dzieci! Co tam wielkie niebezpieczenstwo! glupota ludzka nie zna granic.
~ 28-09-2012 8:58
Właściciel lub zarządca budowli odpowiada za stan techniczny wyrobów azbestowych i jest dodatkowo zobowiązany do: • wykonania inwentaryzacji wszystkich wyrobów azbestowych (niedopełnienie tego obowiązku jest zagrożone karą grzywny od 10 zł do 20 tys. zł liczonej w stawkach dziennych), • odpowiedniego oznakowania pomieszczeń, w których znajdują się wyroby azbestowe, • opracowania i wywieszenia w widocznym i odpowiednio oznakowanym miejscu informacji ostrzegającej o zagrożeniu azbestowym, • oraz zaznaczenia na planie sytuacyjnym terenu miejsc z wyrobami azbestowymi.
Nοstradamus 28-09-2012 9:38
W trakcie takich prac ustawia się na dachach zraszacze, w tym przypadku powinny być ustawione nawet na budynkach sąsiednich. Prace przeprowadza się non-stop w strugach zraszaczy. Wtedy jest bezpiecznie. Jeden dzień pylenia to nie tragedia, ale teraz ten pył jest wszędzie i najmniejsze włókna (właśnie te szkodliwe) będą pylić się kilka tygodni.
~17sqandal 28-09-2012 9:44
ktoś zlecił tą robote i tego trzeba brać do odpowiedzialności a prace przy ściąganiu azbestu wstrzymać i wznowić po zabezpeeczeniu bezpieczeństwa dla mieszkanców osiedla , co za bezmózgowie
~ 28-09-2012 9:53
http://www.krupskimlyn.pl/nasza-gmina/dokumenty-strategiczne/zagroenia-azbestem.html nie piszcie "sobie a muzom" o zraszaniu itp. to sa wszystko zaslyszane informacje przy piwie z kolegami.Interesuje was temat? poczytajcie w/w linka. A tak poza tym sprawa powinna byc skierowana do Prokuratury.Powinno byc sprawdzone, czy Fampa faktycznie wywiesila informacje o usuwaniu azbestu.
~ 28-09-2012 10:21
do DE w Niemczech gdzie mieszkasz to nie do pomyślenia taka sytuacja???
~szofer 28-09-2012 10:25
chopy wicie gdzie bylo najwięcej azbestu? Na skrzyżowaniach ulic,tak,ciągle hamowanie ,ruszanie a okladziny sprzęgiel klocków zawieraly azbest,ile lat temu to wycofano.O tak bylo dać na wczasy wszystkim i PO sprawie,jest afera ściągnąć blendi Małgorzatę iagenta Tomka,policmajstra AntniegoM. A tak przy okazji kto jedzie jutro do W-wy.Mogę zabrać na stopa.
~Derik 28-09-2012 10:34
Były ogólne ogłoszenia na drzwiach klatek schodowym o remoncie elewacji na budynkach 303 i 305. Nie było słowa o azbeście. Ale nie zaglądałem na tablicę ogłoszeń - być może tam jest informacja. Niemniej jednak wątpię w to, że Prezes Spółdzielni nie dopełnił wszelkich niezbędnych formalności przed realizacją zadania. Pomysł ze zraszaczami super. Proponuję jeszcze rozpylanie mgiełki aromatyzowanej wokół budynku i ekrany pyłochłonne dookoła frontu robót. Aż nie do wiary, ilu mamy w Polsce specjalistów od azbestu.
~ 28-09-2012 10:34
A wiesz, ze wlasnie NIE.Niemiachy boja sie azbestu jak ognia i juz go tu prawie nie ma. A gdy gdzies odbywaja sie prace z azbestem oni potrafia nawet...wysiedlic na 3 dni pol osiedla!
~ 28-09-2012 10:39
"Większość krajów Unii Europejskiej (Niemcy, Niederlande) rozwiązała problem azbestu już w latach osiemdziesiątych. Polska od 2002 roku też jest zobowiązana do usunięcia materiałów azbestowych. Ostateczny termin mija dopiero w 2032 roku. " Umiesz czytac? dla calej UE pozbywanie sie azbestu to juz HISTORIA TRZYDZIESTOLETNIA!!!!A w Polsce maja do 2032 czas.....
~Derik 28-09-2012 10:57
Kolego/koleżanko z Niemiec. Nie szpanuj znajomością wujka google, bo śmiesznością to zalatuje. Ekspert od wszystkiego. Tyle wiesz na temat azbestu, co przeczytasz na szybko w internecie. A to za mało. Szkodliwe są tylko pewne formy krystaliczne azbestu - ze względu na swój kształt i rozmiar mogą one powodować zmiany w pęcherzykach płucnych, które w ostateczności mogą przekształcić się w raka płuc. Ale ich "skuteczność" jest i tak 80% mniejsza od papierosów, które palą miliony. W płytach azbestowo-betonowych ta forma azbestu nie występuje. Likwidacja azbestowych klocków hamulcowych była niepotrzebna, ale przy okazji fobii ogólnej zarobiono kupę kasy, bo wszyscy wymieniali. Ze strachu. I o to tak naprawdę chodziło. To samo mamy z normami emisji spalin. Spada co2, ale kosztem czegoś.
~ 28-09-2012 11:10
I coz w tym zlego, ze ktos czyta w internecie??? Co????? lepiej opowiadac zaslyszane przy piwku informacje, czy lepiej poczytac? mnie ten temat zainteresowal. Wiec czytam, a nie pisze glupot zaslaszanych od sasiadki w piekarni, jak tu sie czesto dzieje. To po pierwsze. A po drugie- akurat czytam i czytam o tym azbescie i nie wiem, czy moge zgodzic sie z twoimi informacjami. Nie mieszaj do tego papierosow. To tak, jakbys rozwazal, czy lepiej zabic sie nozem, czy strzelic sobie w leb. I jak zawsze: gdy to Niemcy okaza sie w jakim temacie bardzie postepowi i rozumniejsi- HUZIA NA JÖZIA i piana z pyska...taki to juz polski odruch Pawlowa.....
~ 28-09-2012 11:31
"Azbest to skała, która nie ulega biodegradacji. Taka na wieczność. Kiedyś próbowano utylizować ją chemicznie, jednak bez rezultatu. Zbudowana jest z mikrowłókien, małych igiełek, które przy wdychaniu wbijają się w płuca. A KAZDA z nich jest potencjalnym źródłem nowotworu. Dlatego azbest musi być usuwany profesjonalnie...."
~Derik 28-09-2012 11:48
Ależ czytaj, czytaj. Wyjdzie ci tylko na dobre. Możesz się nie zgodzić z moimi poglądami,twoje prawo.Wiele osób się nie zgadza. Każdy ma prawo do swojej opinii, ja również. Moja opinia jest poparta wieloletnim doświadczeniem w branży chemii i fizyki kryształów. Porównanie azbestu z papierosami jest jak najbardziej na miejscu - są zalegalizowaną trucizną, sprzedawaną każdemu chętnemu. Szkodliwość klocków hamulcowych nawet biorąc pod uwagę masowość ich stosowania jest tysiące razy mniejsza, niż palonych papierosów. Ale boimy się azbestu - bo tak wygodniej, bo bardziej medialnie. I znowu można zarobić. To że piszesz z niemiec, nie czyni cię niemcem, co zresztą widać. Sam toczysz pianę jak prawdziwy Polak. I potraktuj to jako komplement. Niżej się nie schylę - kończę dyskusję.
~ 28-09-2012 11:57
Na calym swiecie likwidacja azbestu brana jest na bardzo powaznie, a tu prosze! odzywa sie fizykochemik i porownuje palenie tytoniu to azbestu....fiu...fiu...fiu....gratuluje dypomu. PS. Jestem Polka (kobieta) mieszkajaca w Niemczech od 30 lat. To tyle, chemiku...znawco azbestu....
~ 28-09-2012 12:04
Narażenie zawodowe na pył azbestu W Polsce za rakotwórcze dla ludzi uważa się WSZYSKIE gatunki azbestu (aktynolit, amosyt, antofilit, chryzotyl, krokidolit, tremolit). W ustawie o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest z dnia 19 czerwca 1997r., tekst jedn. (Dz. U. 2004 nr 3, poz.20) są określone zasady w celu wyeliminowania w Polsce produkcji, stosowania i obrotu wyrobami zawierającymi azbest.
~o ho ho 28-09-2012 12:09
Słuchaj VIKI nie ośmieszaj się !!! w Twoich Niemczech jest na dachach domów mieszkalnych i wszelkich instytucji bardzo dużo płyt azbestowo cementowych aż w oczy razi sam byłem w szoku bo myslałem ze w niemczech to juz historia .
~ 28-09-2012 12:13
ha ha haaaaaaaaa...nastepny znawca sie odezwal. W Niemczech juz azbestu prawie nie ma. Niemcy trzesa gaciami na samo slowo AZBEST. Likwidacje przeprowadzono...30 lat temu. (wlasnie o tym czytam w tych zabronionym googlu). A ty? Ty widzales GOLYMI OCZAMI. O ludzie, ja nie moge....
rymcycymcy 28-09-2012 12:33
Budowlańcy powinni poinformować ustnie ! :) ...bo czytanie tekstu pisanego nie jest wcale takie hop-siup ! :) Teraz już mogą tylko naprawić powstałe szkody ...kupić pani nową pościel i ...no właśnie, a co z dziećmi ? ;)
~cerber 28-09-2012 12:49
Ciekawe czy pani Marcie nie szkodził azbest przez tyle lat. Czy wtedy też nie otwierała okien i nie wypuszczła dzieci na dwór. Spółdzielnia chce usunąc ten bardzo szkodliwy azbes na zawsze ale ludziom nawet to przeszkadza. Lepiej by było żeby azbest jeszcze przez lata wisiał na ścianach naszych bloków to wtedy by nie był szkodliwy.
~o ho ho 28-09-2012 13:12
Tak widziałem własnymi oczami w miejscowości Aglasterhausen i w okolicznych wioseczkach i miasteczkach a jak ty takich dachów pokrytych eternitem na niemieckich domach nie widzisz to jesteś albo slepa albo ...
~ 28-09-2012 13:42
cerber...asbest nieruszany nikomu nie szkodzi. Dopiero przy zdejmowniu. To jest wlasnie to, o czym mowie: lepiej przeczytac w googalch, niz gadac , co sie wie od kolegow z podworka. PS. Taaaaaaaaa...w Niemczech azbest jest materialem, z ktorego robi sie tu nawet lozeczka dzieciece, tudziez mebelki do ich pokoi. Wsiadam wiec teraz na moj azbestowy niemiecki rowerek, by na azbestowej kuchni ugotowac azbestowa zupe!
~wolin_jg 28-09-2012 16:38
Pan Prezes SM Fampa przypomina mi postępowaniem jednego z bohaterów serialu Alternatywy 4. O nic ich doprosić się nie da. Łaskę robią na każdym kroku. Najpierw wielki problem był z powodu nieświecących od wielu dni nowych lamp przy blokach 307 i 309, później kolejny problem z odśnieżeniem drogi przy Wolności na terenie osiedla XX-lecia. Spółdzielnia korzysta z usług firmy sprzątającej (Ci ludzie więcej czasu spędzają w pomieszczeniu socjalnym) to niech oni w przyszłości się zajmą ogarnięciem tej drogi skoro MPGK traktuje ten trakt jako 4 kategorii!!! Ostatnio naprawiane było zapadlisko przy studzienkach na ul. Wolności przy bloku 307. Już nie można było załatać przy okazji potężnych dziur znajdujących się kawałek dalej? Kwestia pewnie dogadania się Prezesa z MPGK. Ale po co:/ Prawda?
~ 28-09-2012 17:04
Porownanie przepisow UE i cywilizowanych krajow, ktore juz dawno zaczely cos robic z azbestem do Polski jest niewypalem. W Polsce nie liczy sie czlowiek i jego zdrowie. Liczy sie KASA. Ktorej i tak nie ma.Niech dalej czekaja na rok 2030 z tym azbestem. W miedzyczasie niektorzy poumieraja....
~mieszkaniec 123 28-09-2012 17:18
spółdzielnia jak zwykle mydli oczy nie pisało nic o oknach tylko żeby uważać bo odbywają się prace remontowe ,
~o ho ho 28-09-2012 19:32
ETERNIT to Niemiecka firma która wymyśliła i produkowała te płyty asbestowo cementowe a teraz Viki sieje opowieści jacy to Niemcy ekologiczni i wspaniali dbają o naturę i o zdrowie wszystkich obywateli Europy na całym świecie liczą się tylko korporacje , koncerny , banki , prezesi , politycy , spółdzielnie itd itp a mały szary obywatel nie znaczy dzisiaj nic
~podsumowanie 28-09-2012 19:54
Azbest jest szkodliwy w określonym rozmiarze, najmniejsze są wchłaniane , największe wydychane, jednak niektóre pozostają, wycofano azbest, gdyż ludzie pracujący (czyt. 8h dziennie) w chmurze takiego pyłu w kopalniach czy przy cięciu płyt, chorowali. W przypadku leżących płyt na dachu praktycznie nie ma żadnego zagrożenia i jest to najlepszy na świecie materiał, panikowanie to efekt kompletnej nieznajomości tematu. Przy demontażu, osoby są narażone w niewielkim stopniu jednak stosuje się prewencyjnie maski przeciwpyłowe i natrysk po pracy. Ludzie mieszkający w okolicy, jeśli założycie na odkurzacz ligninę i wciągając przez godzinę powietrze znajdziecie pod mikroskopem odrobinę pyłu to będzie dowód do żądania odszkodowania jednak nie sądzę by ilość była mierzalna najlepszym sprzętem.
~jgórzanin 28-09-2012 20:08
Urodzili się dziady w azbeście i żyją po90 lat,teraz im to przeszkadza.
~wkurzony 28-09-2012 20:51
P.Wiklik,dlaczego Pan się wypowiada na ten temat gdzie Spółdzielnia zamydliła Panu oczy.To nie prawda,że informowano o zagrożeniu.Sółdzielnia Fampa jest chyba najgorszą w kraju.Nic uczciwego nie można załatwić,potrafi tylko pieniądze wyciągać od ludzi za coś co jest dobre.Chodzi o zawory przy grzejnikach.To jest wciskanie na siłę ludziom,nie mówiąc już o rzetelnej informacii.
~fotelik 28-09-2012 21:54
ale w czym problem ludzie załóżcie wspólnoty, spółdzielnia do niczego wam nie jest potrzebna. Podzielam zdanie z wieloma lokatorami Spółdzielnia FAMPA to relikt poprzedniego ustroju, ta samo ekipa rządząca od ćwierć wieku i zapomnieli że jesteśmy w innych czasach nie my dla nich tylko oni dla nas. Złego Prezesa wywozi się na taczka, ludzie zróbmy porządek, chodźcie na walne zgromadzenia wybierajcie odpowiednich kandydatów, wtedy będzie nam dobrze. A tą sprawę z azbestem przekaże do prokuratury niech oni zbadają kto jest i.....tą Zarząd czy Lokatorzy
~Azbestowy 28-09-2012 22:53
http://www.youtube.com/watch?v=E5GK1bOH1uY polecam to!!! :)
~ 29-09-2012 10:02
Tym wszystkim nie zadowolonym polecam korzystanie z usług ZGL-u. Wtedy będziecie naprawdę BARDZO ZADOWOLENI. Pozdrawiam mieszkańców Osiedla Fampa i jego Prezesa.
~ 29-09-2012 10:28
Takiej polsko niemieckiej dziewce to w sam graj , leży na kanapie czyta google i bierze zasiłeczek od niemców, he he
~ 29-09-2012 13:52
Czy taki azbest zabija po jednym wdechu? Pani ucierpiala w ciagu jednego dnia tyle co niegdys ludzie to produkujacy w ciagu 40 lat pracy, ale zapewne przez ten dzie zkopcila pol paczki fajek i wypila szatanka- kawke. Dziwnie uczulony narod.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group