Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 3935
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Zbawienne badanie echa serca

Czwartek, 10 czerwca 2010, 17:06
Aktualizacja: Piątek, 11 czerwca 2010, 7:51
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Zbawienne badanie echa serca
Fot. Angela
Większa dostępność do badań echokardiograficznych, ich wyższa jakość oraz wygoda dla pacjentów – to główne korzyści płynące z drugiej już pracowni echokardiograficznej, otwartej dziś na parterze szpitala jeleniogórskiego.

Nowa pracownia wyposażona jest w najnowocześniejszy echokardiograf cyfrowy o wartości niemal 258 tys. zł, na którego 200 tys. zł dołożyło miasto. Pracownia została wyremontowana i wyposażona w klimatyzację.

– Mamy teraz większe możliwości w diagnostyce echokardiograficznej, podnosi się też jakość tych badań i dostępność do nich. Mieliśmy takie sytuacje, że jakakolwiek awaria około sześcioletniego, wysłużonego echokardiografu, który posiadamy, powodowała paraliż całego oddziału – mówi Leszek Bystyk, ordynator oddziału Kardiologii Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze.

Oddział nie może funkcjonować bez tego urządzenia, jest ono konieczne by tych pacjentów monitorować i oceniać stan ich zdrowia. W chwili przyjmowania pacjentów do szpitala echokardiograf służy do rozstrzygania wszelkiego rodzaju stanów zagrożenia życia.

Otwarta dzisiaj pracownia jest w połączeniu z oddziałem, a wszyscy pacjenci leczeni w oddziale kardiologii co najmniej raz mają przeprowadzone w niej badania. Pracownia funkcjonuje w trybie całodobowym, zarówno w dzień, jak i na dyżurach nocnych

Dotychczas pacjenci i lekarze korzystali z pierwszej pracowni echokardiografii zlokalizowanej na pierwszym piętrze i każdy pacjent, który musiał mieć zrobione badanie „echo” musiał być przewożony, czy sam przechodzić na badania.

– W tej chwili ta bliskość ułatwia nam funkcjonowanie logistycznie, pacjent wie teraz gdzie jest ta pracownia, nie musi jej szukać w innym skrzydle czy na innym piętrze. Jest to również znaczne ułatwienie dla oddziału intensywnego nadzoru kardiologicznego.

– Urządzenie jest bowiem aparatem mobilnym, bez problemu można go przewozić do diagnostyki pacjentów unieruchomionych i leżących. Echokardiograf jest również używany do badań przyłóżkowych pacjentów na OJOM- ie. Lokalizacja pracowni na tym samym poziomie powala na to, żeby w bardzo krótkim czasie dojechać do tych pacjentów i zrobić im badania – mówi Leszek Bystyk.

W najbliższych planach, których realizacja szacowana jest w najbliższych sześciu miesiącach jest doposażenie pracowni echokardiografii w nowszej generacji głowice do badań przepływowych za około 30 tys. zł oraz wymiana pompy do kontrapulsacji służące do wspomagania pracy serca u chorych największego ryzyka za około 110 tys. zł.

Jak mówi Beata Bokiej, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych szpitala, nowa pracownia echokardiograficzna ma również ogromne znaczenie z punku widzenia całej placówki. – Cały czas rozszerzamy pakiet naszych świadczeń medycznych. Najważniejsze jest to by ta pomoc medyczna udzielana mieszkańcom i turystom była jak najwyższej jakości pod względem dobrej usługi oraz kwalifikacji czyli osiągnięć medycyny. Nie wszystkie technologie są dla nas dostępne, ale to, co możemy pozyskać pozwala nam szybciej zdiagnozować, zweryfikować przyczynę choroby, postawić celną diagnozę i możliwie jak najlepiej zająć się tymi pacjentami jak – mówiła wiceszefowa szpitala.

W otwarciu nowej pracowni uczestniczyli lekarze i pielęgniarki szpitala, prezydent miasta Marek Obrębalski i jego zastępca Miłosz Sajnog, naczelnik Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Ewa Kasińska, oraz pułkownik Edward Jakubowski, lider weteranów jeleniogórskich.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
760
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group