Sobota, 2 marca
Imieniny: Heleny, Halszki, Pawła
Czytających: 8812
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Zawsze gotowi na ratunek

Wtorek, 1 marca 2022, 6:04
Autor: WAC
Powiat: Zawsze gotowi na ratunek
Fot. WAC
Na niedawnym V. Zjeździe Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Jeleniej Górze druh Waldemar Wojtaś został na kolejną kadencję prezesem tego gremium. Z tej okazji poprosiliśmy go o podsumowanie ostatniego okresu działalności OSP. Zapytaliśmy też o plany na najbliższą przyszłość.

Czy może pan podsumować ostatnią pięcioletnią kadencję Zarządu Oddziału Powiatowego OSP?

Miniona kadencja była dla naszych struktur powiatowych dość bogata w znaczące uroczystości. W 2017 r obchodziliśmy 70 – lecie pierwszego powiatowego zjazdu OSP, a w roku ubiegłym stulecie powołania Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Przy tej okazji udało się poddać renowacji zabytkowy sztandar ufundowany przez społeczeństwo ówczesnego powiatu jeleniogórskiego w roku 1946. Został on odnowiony staraniem komitetu na czele którego stał Starosta Karkonoski.

Jakimi zasobami dysponują obecnie strażacy ochotnicy w regionie jeleniogórskim?

Aktualnie na terenie powiatu karkonoskiego funkcjonuje 31 jednostek OSP. W ostatniej kadencji zostały one dość mocno doposażone sprzętowo. Dotyczy to nowych samochodów, sprzętu bojowego jak i umundurowania. Pojawiły się nowe programy finansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jak i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Nowością było między innymi dofinansowanie na zakup umundurowania wyjściowego.

Jakie są najbliższe plany Zarządu Powiatowego OSP?

W następnej kadencji Zarząd Powiatowy OSP ma zamiar kontynuować działalność statutową, organizować konkursy wiedzy pożarniczej i plastyczny oraz zawody sportowo – pożarnicze. Ponadto będziemy wspierać bieżącą działalność ratowniczo – gaśniczą naszych jednostek. Rodzajowo struktura naszych działań zmienia się z typowo gaśniczych na związane z usuwaniem miejscowych zagrożeń. Jesteśmy wzywani do wypadków drogowych, walki ze skutkami klęsk żywiołowych, usuwania plam na drodze czy też pomocy zwierzętom. Pragnę podkreślić, że strażak ochotnik jest do dyspozycji 24 godziny na dobę, przez 365 dni w roku. To nie są ludzie ustawieni w systemie zmianowym. Jednostki nie funkcjonują w systemie sekcyjnym, tylko są stale gotowe, jeśli jest taka potrzeba wyjeżdżać i pomagać.

Dziękuję za rozmowę.

Twoja reakcja na artykuł?

6
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wjechałeś kiedykolwiek w dziurę w ulicy, a później musiałeś coś naprawiać u mechanika?

Oddanych
głosów
58
Tak
74%
Nie
16%
Było blisko...
10%
 
Głos ulicy
Wielka dziura – wjechałem w nią 2 razy
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
UB i SB w wersji cyfrowej
 
Kultura
Ponad Churami w Sobieszowie
 
Turystyka
Perełka odzyskuje blask – hotel Sanssouci w Karpaczu
 
Kultura
Sanie rogate – wczoraj i dziś
 
Co jest grane w Norwidzie?
"Mąż mojej żony" w teatrze
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group