Jak co roku ze względu na ochronę cietrzewi oraz sokołów wędrownych zamkniętych zostało kilka odcinków szlaków po polskiej stronie Karkonoszy.
Od 15 marca co najmniej do końca maja wyłączone dla ruchu turystycznego zostały:
- szlak zielony na odcinku od Mokrego Rozdroża przez Śnieżne Kotły do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem
- szlak niebieski na odcinku Przełęczy Okraj przez Czoło i Kowarski Grzbiet do Skalnego Stołu; szlak zielony na odcinku z Polany przez morenę Kotła Wielkiego Stawu do grzbietowego szlaku czerwonego
- szlak niebieski na odcinku przez Kocioł Małego Stawu od Domku Myśliwskiego do schroniska Samotnia
- szlak żółty na odcinku od Mokrego Rozdroża powyżej schroniska Pod Łabskim Szczytem do Śnieżnych Kotłów
- szlak zielony na odcinku od Czarnego Kotła Jagniątkowskiego do szlaku czarnego, Petrówki, do rozdroża Bażynowe Skały
- szlak zielony - Droga nad Reglami od Pielgrzymów do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym czyli Rozdroża Pod Małym Szyszakiem w rejonie schroniska Odrodzenie.
Cietrzew to ginący w Polsce ptak, który jedną z kluczowych górskich ostoi w naszym kraju ma w Karkonoszach i Górach Izerskich. W Polsce przebiega południowo-zachodnia granica ciągłego występowania tego gatunku, a o skali załamania populacji świadczą liczby. Jeszcze w połowie XX wieku było ich w Polsce około 30 tysięcy, a obecnie jest mniej niż 300. Prócz drapieżników, utraty siedlisk, na pogarszający się stan populacji ma wpływ także pozatrasowa turystyka i narciarstwo.
Cietrzewie nie potrafią się przyzwyczaić do towarzystwa ludzi - informuje Karkonoski Park Narodowy. - To dlatego w okresie lęgowym cietrzewi na terenie KPN zamykane są niektóre szlaki. Także dla nich przyrodnicy z czeskiego KRNAP ograniczają możliwości wędrowania na niektórych, krytycznych obszarach, a leśnicy z nadleśnictw od Kamiennej Góry po Świeradów Zdrój utrzymują śródleśne polany czy likwidują lub przenoszą niektóre szlaki turystyczne.