Poniedziałek, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 2350
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Zamiast małych sądów rejonowych – wydziały zamiejscowe

Środa, 9 stycznia 2013, 7:41
Aktualizacja: 7:43
Autor: Red
Od nowego roku 79 najmniejszych sądów rejonowych w Polsce, czyli takich gdzie pracuje do 9 sędziów, jest przekształcana (a nie likwidowana) w wydziały zamiejscowe sąsiednich, większych sądów rejonowych. W naszym regionie dotyczy to dwóch placówek. Sąd Rejonowy w Kamiennej Górze staje się Wydziałem Zamiejscowym Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze, a sąd w Lwówku – wydziałem Sądu Rejonowego w Lubaniu.

Co to oznacza w praktyce? Zmienią się tablice na budynkach tych placówek i pieczątki, ale z inną nazwą, w tym samym miejscu i z tymi samymi sędziami i urzędnikami wciąż będzie można w takim wydziale złożyć pozew czy wniosek o wpis do księgi wieczystej. Nadal będą funkcjonować, tak jak dotychczas, wydziały: cywilny, karny, rodzinny i nieletnich oraz ksiąg wieczystych. Po wejściu w życie reformy nie będzie też przeszkód, aby w przekształconych w wydziały sądach rejonowych nadal działały biura podawcze czy np. kasy. Decyzję w tej sprawie podejmować będą prezesi sądów.

Po co więc ta reorganizacja? Według pomysłodawców dzięki temu można będzie zapewnić równe obciążenie pracą sędziów bez względu na to, w którym sądzie pracują. Do tej pory w tych najmniejszych sądach nieobecność jednego sędziego w wydziale często skutkowała narastaniem zaległości. W ramach nowych, zreorganizowanych jednostek, sędziowie mają się wzajemnie wspierać w swojej pracy orzeczniczej. Według Ministerstwa Sprawiedliwości obciążenie pracą sędziów stanie się równomierne i – co najważniejsze – sprawy rozstrzygane będą szybciej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group