Wtorek, 14 lipca
Imieniny: Kamila, Marcelina
Czytających: 4733
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zamiast małych sądów rejonowych – wydziały zamiejscowe

Wiadomości: Region
Środa, 9 stycznia 2013, 7:41
Aktualizacja: 7:43
Autor: Red
Od nowego roku 79 najmniejszych sądów rejonowych w Polsce, czyli takich gdzie pracuje do 9 sędziów, jest przekształcana (a nie likwidowana) w wydziały zamiejscowe sąsiednich, większych sądów rejonowych. W naszym regionie dotyczy to dwóch placówek. Sąd Rejonowy w Kamiennej Górze staje się Wydziałem Zamiejscowym Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze, a sąd w Lwówku – wydziałem Sądu Rejonowego w Lubaniu.

Co to oznacza w praktyce? Zmienią się tablice na budynkach tych placówek i pieczątki, ale z inną nazwą, w tym samym miejscu i z tymi samymi sędziami i urzędnikami wciąż będzie można w takim wydziale złożyć pozew czy wniosek o wpis do księgi wieczystej. Nadal będą funkcjonować, tak jak dotychczas, wydziały: cywilny, karny, rodzinny i nieletnich oraz ksiąg wieczystych. Po wejściu w życie reformy nie będzie też przeszkód, aby w przekształconych w wydziały sądach rejonowych nadal działały biura podawcze czy np. kasy. Decyzję w tej sprawie podejmować będą prezesi sądów.

Po co więc ta reorganizacja? Według pomysłodawców dzięki temu można będzie zapewnić równe obciążenie pracą sędziów bez względu na to, w którym sądzie pracują. Do tej pory w tych najmniejszych sądach nieobecność jednego sędziego w wydziale często skutkowała narastaniem zaległości. W ramach nowych, zreorganizowanych jednostek, sędziowie mają się wzajemnie wspierać w swojej pracy orzeczniczej. Według Ministerstwa Sprawiedliwości obciążenie pracą sędziów stanie się równomierne i – co najważniejsze – sprawy rozstrzygane będą szybciej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31) Dodaj komentarz

HankaOdRumcajsa 9-01-2013 8:19
Czyli jak sędzia zachoruje, to aby zorganizować kogoś w zastępstwie to trzeba było reorganizacji sądów - zmiany tabliczek i pieczątek... d...le w tym kraju rządzą... dosłownie!
~ 9-01-2013 8:39
http://030267.salon24.pl/
~Amen 9-01-2013 8:52
Po co komu sądy jak sprawiedliwosci nie bylo i nie bylo i nie bedzie.
~ed 9-01-2013 11:18
błehehe, już widzę jak sędzia JG pociska codziennie do kamiennej bo tam ktoś zachorował. Koszt przejazdu, dieta itp. super rozwiązanie. Już pomijam fakt że z Wałbrzycha do Kamiennej jest 3 razy bliżej niż z jeleniej. ktoś w ogóle popatrzył na mapę?
~Fred 9-01-2013 11:26
podobnie jeśli chodzi o Lwówek - ze Lwówka znacznie bliżej jest do Bolesławca, nie wspominając że nieco lepsza droga jest do Jeleniej Góry. Z Lubaniem tak naprawdę Lwówka praktycznie nic nie łączyło do tej pory...
~Anonim2 9-01-2013 11:58
To nie sędziowie będą się przemies...ć po sądach, ale sprawy, czyli strony uczestniczące w sprawach będą "reorganizowane" po okolicznych sądach, marnując czas i pieniądze na dojazdy.
CН.W.D.P. 9-01-2013 12:07
JAK WY, LUDZIE, NICZEGO NIE ROZUMIECIE... ŻAL MI WAS NIE JEST.
~ 9-01-2013 12:28
9ciu sedziow x 10 000zl = 100 000 zl miesiecznie. Jakim cudem maly sad ma miec plynnosc finansowa? Grabierz w bialy dzien. Kto dopuscil do takich gazy ? Zacznijmy od tego za co placi sie tym ludziom tak wielkie pieniadze? Czym wobec tego jest osoba pracujaca, taka szeregowa z ulicy? Wlasnie ta szara osoba musi zarobic na takich bezproduktywnych szlachcicow i dziwic sie ze jest bieda wsrod ludzi pracujacych. Ochydny i juz znienawidzony kraj oszustow.
~ 9-01-2013 12:39
wymiana tablic , pieczatek itd= wywalone pieniądze z budzetu, tak trzymac, polska gora
rymcycymcy 9-01-2013 13:03
Producenci tabliczek i wizytówek ...są zdania przeciwnego ! :)
~Gall Anonim 9-01-2013 13:12
Od kiedy to 9x 10000= 100000. Może dlatego sędziowie zarabiają więcej bo potrafią poprawnie wykonać te obliczenie oraz, że mają wiedzę zdobytą naprawdę ciężkimi studiami i ciężko pracują w sądzie a potem w domu. Nad tym to nikt się nie zastanowi. A kto komu zabrania uczyć się i zostać prawnikiem... Lepiej chlać browary i pieprzyć trzy po trzy, bo tak łatwiej Nie wspomnę od odpowiedzialności za swoją pracę, jaką ponoszą sędziowie, często wpływając na czyjeś życie. I za to im się płaci.
CН.W.D.P. 9-01-2013 13:20
Aninimowy Gallu, ZGODZIĆ Z TOBĄ BY SIĘ MOŻNA, GDYBY NIE OPOWIEDZIANE PRZEZ CIEBIE FARMAZONY, IŻ SĘDZIOWIE PONOSZĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA SWOJĄ PRACĘ... OD KIEDY TO SĘDZIA PONOSI ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TO, ŻE WYDA WYROK SKAZUJĄCY NA NIEWINNEGO CZŁOWIEKA??
~DUCH GÓR 9-01-2013 13:21
NIE NALEŻY WKŁADAĆ WSZYSTKICH DO JEDNEGO WORKA SĄ TEŻ UCZCIWI SĘDZIOWIE.I ZNAM TAKICH.A W REFORMIE NIE CHODZI O TO ŻEBY LUDZIE DOJEZDZALI TYLKO SĘDZIOWIE DO INNYCH PLACÓWEK.
oskarl 9-01-2013 13:39
Nie tylko komuniści nie przeszli w Polsce pierestrojki. Są struktury państwa, które nie miały nawet okrągłego stołu. Sędzia Igor Tuleya słusznie porównał działania CBA i prokuratury do metod z czasów stalinowskich. Szkoda, że niewielu jest takich uczciwych, odważnych sędziów jak Igor Tuleya i prokuratorów jak Mateusz Wolny. Słowa Tulei nie były ostre, tylko były odrobiną prawdy o wymiarze niesprawiedliwości. Są sędziowie alkoholicy, oszuści, prokuratorzy kombinatorzy. Reorganizacja sądów rejonowych nie miała na celu dobro petenta, tylko ma być SPA dla sędziów. Sprawna mafia ma to do siebie, że odsyła skargi do katów. Nie tylko kary dyscyplinarne powinni dostać stalinowcy, choć ja żadnych kar dla nich nie żądam tylko prawdy. Doczekam się jej, lista stalinowców niepotrzebnie się wydłuży...
~DUCH GÓR 9-01-2013 13:39
DO CH.W.D.P. znam wiele przypadków takich jak sfingowane notatki pomocnicze?dowody przesłuchania pod oskarżonego na których podstawie orzekał sąd!i czy winę ma ponieś sędzia? Bo jeszcze nie dawno w Karpaczu zostało zatrzymanych dwoje policjantów pod zarzutem robienia haków na Prokurator kilka lat temu!chłopak został skazany w jednym sądzie ale w rodzinnym pani sędzia udowodniła że nie słusznie i udowodniła że jest nie winny.TO też jest mi wiadomo że inny urzędnik podłożył świnie tej pani sędzi z sądu rodzinnego w jakiej postaci powiem ci.urzędniczka napisała podanie zawiozła komuś do podpisu to zostało przefaksowane do sądu? i na tej podstawie pani sędzia orzekała oddała dziecko do rodziny zastępczej.myślisz że jest złą sędzią powiem ci że nie jest uczciwą sędzią .
~DUCH GÓR 9-01-2013 13:58
prawdą jest to tylko że jeden z tych policjantów był z sld,pani z urzędu z sld.
~Anonim2 9-01-2013 14:11
-"A W REFORMIE NIE CHODZI O TO ŻEBY LUDZIE DOJEZDZALI TYLKO SĘDZIOWIE DO INNYCH PLACÓWEK. " - w teorii, praktyka już będzie nieco inna. Jeżeli to sędziowie mają dojeżdżać do sądów, to zapewne nie za darmo, czyli będzie okazja do "dodatkowego" zarobku na delegacjach...
CН.W.D.P. 9-01-2013 14:12
DUCHU Z GÓR, CIEKAWIE BREDZISZ... OPOWIADAJ DALEJ!!
~DUCH GÓR 9-01-2013 16:24
Do CH.W D.P.TO nie są brednie ojciec tego dziecka zadzwonił do pani z urzędu i rozmawiał co do dziecka zapytany kiedy będzie powiedział jutro.a tak naprawdę na drugi dzień wyjeżdżał w godzinach rannych ok 8.oo tylko do przejechania miał ok 2600 km autokarem itu jest pies pogrzebany!był dzień później w Jeleniej GÓRZE pani z urzędu się pospieszyła o jeden dzień.ale umiejętnie zastraszała ojca że mu dziecko zabiorą do domu dziecka.wybrał mniejsze zło bo rodziną zastępczą była jego rodzin,manipulacje machiny która pracował nad ojcem tego dziecka.To wie tylko pani sędzia z sądu rodzinnego lecz bardzo dobra sędzia a znam to z opowieści wielu ludzi nawet łapała na kłamstwie policjantów.
~ 9-01-2013 16:46
W dniu 22 sierpnia 2011 r. SSO w Jeleniej Górze „W” (Zastępca Przewodniczącego), rozpoznała sprawę I C 730/11 z powództwa kobiety o rozwód, bez jakiegokolwiek formalnego wezwania pozwanego i orzekła zaocznie zgodnie z wnioskiem powódki rozwód. Sposób, dowody i szybkość rozstrzygnięcia, nie mieściły się później w głowie pozwanego. Na jego szczęście, i dzieci małżeństwa, zdążył się w porę zorientować i złożył sensowny sprzeciw. W każdym bądź razie nie ma to nic wspólnego z demokratycznym państwem prawa urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej. Tylko cud sprawił, że facet nie został dzięki jeleniogórskiej SSO pozostawiony na łasce Boga, bez podziału majątku, prawa do dziedziczenia i wspólnego rozliczania (również ulg) i z naliczonymi z kosmosu alimentami. Tak to działa w Jeleniej
CН.W.D.P. 9-01-2013 17:57
16:46 | ~ |, MYŚLĘ, IŻ TO NIE MA ZNACZENIA, CZY TO W JELENIEJ, CZY W KRAKOWIE, CZY W NOWYM YORKU... ZNACZENIE MA, ŻE TO SĄD. TAK DZIAŁA SĄD!! TAK SAMO W SPRAWACH ROZWODOWYCH, JAK I KARNYCH, GDZIE DO STRACENIA CZŁOWIEK MA CZASAMI NAWET ŻYCIE... UWIELBIAM SĄD - ZBROJNE RAMIĘ SPRAWIEDLIWOŚCI... UWIELBIAM PROKURATORÓW I POLICJANTÓW...
~edwlad1950 9-01-2013 17:59
Może jest to właściwy krok w reformowaniu sądów ? To dla czego taki sprzeciw PiS-u, SP, PSL i innych partii ? Czy informacja o reorganizacji sądów do nich nie docierała ? Przecież Ministerstwo Sprawiedliwości raczej informowało, na czym to ma polegać, że zostaną tylko zlikwidowane stanowiskach prezesów likwidowanych mniejszych sądów rejonowych......, ale te sądy zostaną w tych miejscowościach i będą bardziej sprawne. Ot taka jest Polska właśnie - zaściankowa i nieraz zacofana i kłótliwa, rozdzierająca szaty nad rozlanym mlekiem !
~prorok ;) 9-01-2013 18:14
Po występach sędziego Stuleji wszystkie sądy powinni zlikwidować i równocześnie zlikwidować zezwolenia na broń. Niech ludzie sami wymierzają sobie sprawiedliwość. Wówczas lekarz nie odważy się uzależnić zabiegu od kasy.
~sasquad 9-01-2013 19:06
A który sędzia sądu rejonowego zarzabia 10.000 zł miesięcznie ...? Znajdź mi łaskawie takiego
~sasquad 9-01-2013 19:10
Prawda jest taka, że tu nie chodzi o żadną reformę, a jedynie na zaoszczędzenie na dodatkach za stanowiska kierownicze. da to w sumie groszowe oszczędności w skali budżetu, a jedynie utrudni dostep do sadów szarym obywatelom. ... o jakiejś reformie to nic innego jak tylko zwykłe i bezczelne kłamstwo nieudolnego Gowina
~ 9-01-2013 19:26
https://www.facebook.com/sprawiedliwaojczyzna?ref=hl
oskarl 9-01-2013 19:38
W latach 1965-1968 chodziłem do przedszkola PKP. Uczęszczało ze mną wielu kolegów, z których część już nie żyje. Jeden kolega żyje i ma się dobrze. Dobrze ma się w zależności od huśtawki nastroju. Dobrze, bo załapał się na stanowisko sędziego i przynajmniej zarobki ma dobre. Źle, bo często te zarobki źle spożytkował. Na alkohol. Tak, jest alkoholikiem. Obecnie chyba nie pijącym. Albo na dupościsku, albo przełożeni jeleniogórskiego SO zmusili kolegę do terapii. W każdym bądź razie niedawno jeszcze pił – będąc sędzią. I na dodatek mieszkając na mojej ulicy. I jeszcze gorzej, bo pił w pubie obok naszego kiosku. Pił tak uporczywie i na wesoło, że często żona musiała go do domu holować. Raz słynny adwokat go dźwigał pod pachę slalomem jak zwykłego ... Śmiali si
~ 9-01-2013 21:45
http://www.youtube.com/watch?v=HGvRUSawX2g
~DUCH GÓR 9-01-2013 22:37
Ma znaczenie jacy ludzie pracują dla sądu i orzekają w w sprawach!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ławnikiem w sprawach rozwodowych był były skarbnik za czasów KC.PZPR.NA EMERYTURZE. Mąż tej pani która składała wnioski na tego ojca o którym opisałem wyżej? lecz jak ktoś by myślał że to koniec jego dramatu to by się zdziwił.Kiedy został ukarany a wyrok zamieniono na prace społeczne.dopilnowano terminu żeby ten nie mógł wywiązać się z innych obowiązków i nasłano mu pewną kontrol co sprawiło dalsze problemy.jak by ktoś myślał że to przypadki to by się zdziwił.
~alexpand52 11-01-2013 15:31
Kryteria ministra Gowina to ponoc oszczędność i brak sedziów. A naprawdę to ilośc i jakość skarg do Europejskiego Trybunału w Strasbourgu
~ 12-01-2013 12:49
Miało byc 122 Sądy Rejonowe. Potem zeszło do 116 Sądów i Sąd w Brzegu skreślili z listy Sądów do likwidacji 17 Lutego 2012 r. Teaz zostało 79 Sądó Rejonowych. Ciekawe kiedy zlikwidują Prokurature i Komende Miejską. Będą objazdowe i zamiejscowe.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group