Środa, 8 lutego
Imieniny: Ireny, Jana, Sebastiana
Czytających: 11736
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zakończyła się rewitalizacja barokowych kapliczek

Czwartek, 19 grudnia 2013, 6:48
Aktualizacja: Piątek, 20 grudnia 2013, 8:33
Autor: Mea
Jelenia Góra: Zakończyła się rewitalizacja barokowych kapliczek
Fot. Mea
– Teraz wyglądają one pięknie, szczególnie nocą, gdy ich zabytkowe rzeźby są podświetlane – chwalą inwestycję jeleniogórzanie przechadzający się po parku przy Kościele Łaski Jeleniej Górze. Rewitalizacja zespołu barokowych kaplic nagrobnych właśnie się zakończyła i kosztowała ponad 1 mln 700 tys. zł, z czego 85 proc. miasto pozyskało z unijnej dotacji.

Podczas pierwszego etapu prac, który rozpoczął się w 2010 r. wykonano roboty renowacyjne i konserwatorskie 18. nagrobnych kapliczek oraz barokowych rzeźb i epitafiów na murze wokół kościoła. Drugi etap, który ruszył z początkiem tego roku (2013), zakładał wymianę dachów w kaplicach, budowę nowego muru i drenaży, ekspozycję kolejnych epitafiów, ustawienie dodatkowych latarni i monitoringu, montaż krat w dwóch kaplicach oraz zabezpieczenie przechylonej kaplicy i muru z epitafium.

Został również zagospodarowany teren poprzez wymianę nawierzchni alejek parkowych z asfaltobetonu na bruk granitowy, odwodniono go 420 m sieci kanalizacji deszczowej, posadzono krzewy ozdobne m.in. rododendrony, ustawiono 15 stylizowanych ławek, stanęło 30 latarni, zamontowano sześć kamer podłączonych do centrum w Straży Miejskiej, wykonano iluminację kaplic oraz kościoła.

Ponadto zostały zamontowane dwie gabloty wystawowe, wykonano ściany żelbetowe w ciągu muru cmentarnego do ekspozycji wielkogabarytowych epitafiów i zespołu rzeźb, naprawiono kraty w kaplicach i bramy wejściowe do zabytkowego parku, zainstalowano infokiosk.
W ramach projektu wydano również monografię w języku polskim i niemieckim o zespole barokowych kaplic nagrobnych wraz z informacjami o jeleniogórskich mieszczanach, którzy byli w nich pochowani.

Projekt ,,Rewitalizacja zespołu barokowych kaplic nagrobnych w Jeleniej Górze wkładem w ochronę europejskiego dziedzictwa kulturowego”finansowany był przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska- Saksonia 2007-2013 oraz z budżetu Miasta Jelenia Góra. Partnerem projektu było Stowarzyszenie Pielęgnacji Sztuki i Kultury Śląska z siedzibą w Görlitz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
482
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
38%
Nie najlepiej
12%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group