Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 7452
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 15 grudnia 2017, 7:03
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
„Ogar piekielny ściga mnie”, „Napoleon nad Bobrem i Kwisą. Szlakiem bitew, skarbów i zabytków wojny 1813 roku”, „Dzikie królestwo” i „Millennium. Trylogia” – to te książki tym razem wybrali dla nas bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej. Dlaczego? O tym piszą w swoich recenzjach.

Ogar piekielny ściga mnie. Hampton Sides
to książka „wehikuł czasu”, którym czytelnik odbędzie podróż na południe Stanów Zjednoczonych lat 60-tych, gdzie barwy nadawały rasizm białych i wściekłość poniżanych czarnych. Mamy gorący 1968 r., od zabójstwa Johna Fitzgeralda Kennedy’ego minęło kilka burzliwych lat, trwa wojna w Wietnamie, na ulicach szaleją zamieszki rasowe i antywojenne. W Memphis, w stanie Tennessee czarni, jak zresztą wszędzie na południu, wykonują najgorsza robotę za marne pieniądze. Po zmiażdżeniu dwóch czarnych pracowników w starej śmieciarce wybucha strajk pracowników komunalnych. O pomoc poproszony zostaje lider ruchu praw afroamerykańskich, pastor Martin Luther King. Zgadza się on, mimo niechęci swojego sztabu, udać do Memphis i wesprzeć strajkujących pracowników. Jego tropem podąża uciekinier z wiezienia, rasista James Ray z zamiarem zabicia pastora. Książka Sidesa opowiada historię która znamy, wiemy, że zakończenie będzie tragiczne – udany zamach na legendarnego przywódcę MLK i pościgu, jednego z największych w dziejach biura – wzięło w nim udział 3,5 tys agentów FBI i policji. „Ogar…” trzyma w napięciu niczym najlepsze powieści sensacyjne, autor w mistrzowskim stylu wciąga w wir emocjonujących wydarzeń. Książka zostawia ślad, jej się nie zapomina. Zamykając ją, będą się nad wami unosić strzępy bawełny, a gdzieś z oddali usłyszycie cicho sączący się czarny blues. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. [PL]

Napoleon nad Bobrem i Kwisą. Szlakiem bitew, skarbów i zabytków wojny 1813 roku. Szymon Wrzesiński, Eugeniusz Braniewski
Wydarzenia roku 1813 roku, wojna francusko-pruska, miały swój Śląski epizod. W sierpniu tego roku kilka dni w okolicach Lubania i w samym miasteczku spędził cesarz napoleon Bonaparte! W szeregach Wielkiej Armii Napoleona walczył hrabia Aleksander Fredro, w trakcie swojej służby brał udział w ruchach wojsk nad Bobrem i stacjonował we Lwówku.
Publikacja Szymona Wrzesińskiego i Eugeniusza Braniewskiego oprócz relacji wydarzeń historycznych i militarnych prezentuje również relacje mieszkańców ówczesnego Śląska i Łużyc. Poddani cesarza pruskiego mają do kampanii napoleońskiej w wielu przypadkach zdecydowanie odmienne podejście niż Polacy. Dla mieszkańców Soboty, Płakowic, Skały pobyt francuskich wojsk był ciężkim czasem. Rok po krwawych nadbobrzańskich i nadkwisańskich wydarzeniach mieszkańcy Lwówka zorganizowali 30 sierpnia 1814 roku Blücherfest, na cześć zwycięskiego feldmarszałka Gebharda von Blüchera, który pokonał wojska Napoleona…. Rok wcześniej, 10 sierpnia lwóweckie dzwony ogłaszały urodziny Napoleona, zaczynało się wielkie święto. Z tej okazji dowódca XI Korpusu Jacques Alexandre Macdonald udał się na urodzinowe uroczystości do Mirska.
Historia naszego regionu obfituje w niezwykłe zwroty akcji, a nasze tereny gościły wielkich tego świata. Pozostały dokumenty, pamiątki. Mimo burzliwej historii i nastawienia kolejnych mieszkańców Dolnego Śląska do przeszłości wiele z tych „świadków” dziejów udało się zachować. Prezentowana publikacja przybliża zaledwie mały, chociaż znaczący fragment historii regionu. Historii, która odżywa podczas Jarmarków Dziedzicowych w Mojeszu. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Dzikie królestwo. Simon David Eden
Zaczęło się od zaginięcia kota. Teraz Drue zaczyna rozumieć, że była to zapowiedź największego konfliktu w historii. Cierpliwość zwierząt się wyczerpała – nie będą spokojnie patrzeć, jak ludzie niszczą Ziemię. Królestwo zwierząt wypowiedziało wojnę ludzkości. Udomowione zwierzęta muszą wybrać: przyłączą się do rebelii czy zechcą ocalić ostatnich ludzi na świecie? Początkowo Drue chce tylko odnaleźć swojego kota. Jeszcze nie wie, że przeznaczono dla niej ważniejsze zadanie. Wyrusza przez wyludnioną krainę na spotkanie pradawnego plemienia Kotynów, którzy mają odegrać szczególną rolę w starciu dwóch światów. Co ją z nimi łączy? Jaką cenę będzie musiała zapłacić za przetrwanie? Jedno jest pewne: do świata, jaki znamy, nie ma już powrotu. Książka dostępna w zbiorach książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Millennium. Trylogia - Stieg Larsson; czyta : Krzysztof Gosztyła
Bestsellerowa trylogia kryminalna, świetnie napisana z trzymającą w napięciu fabułą i fascynującymi postaciami.
W skład trylogii wchodzą:
- Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet
- Dziewczyna, która igrała z ogniem
- Zamek z piasku, który runął
Dziennikarz i wydawca magazynu ,, Millennium” Mikael Blomkvist ma przyjrzeć się sprawie kryminalnej sprzed 40 lat. Do pomocy dostaje Lisbeth Salander. Razem tworzą niezwykły zespół. Szybko wpadają na trop mrocznej i krwawej historii w rodzinie bogatego szwedzkiego przemysłowca. A jak potoczy się historia? Tego dowiemy się już w następnych tomach.
Czwarta część już gotowa. Jest kontynuacją historii Lisbet Salander i Mikaela Blomkvista napisana po śmierci autora przez szwedzkiego dziennikarza Davida Lagercrantza. Audiobook dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group