Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Sobota, 14 marca
Imieniny: Jakuba, Leona
Czytających: 9453
Zalogowanych: 79
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Krzywe Baszty w Górach Izerskich – nieludzką ręką utworzone

Wtorek, 14 października 2025, 16:05
Autor: RaZ
Szklarska Poręba: Krzywe Baszty w Górach Izerskich – nieludzką ręką utworzone
Fot. RaZ
Ten widok robi wrażenie. Tu natura i historia tworzą niepowtarzalny klimat. Krzywe Baszty w Górach Izerskich potrafią zachwycić.

Ta imponująca formacja skalna wznosi się na lewym brzegu rzeki Kamiennej i osiąga wysokość aż 18 metrów. Jej nazwa nie jest przypadkowa — skały swoim kształtem przypominają spiczaste, lekko przekrzywione baszty, jakby wyrastające prosto z granitowego podłoża.

W części formacji znajduje się niewielka jaskinia, w której w XVIII i XIX wieku wydobywano pegmatyt, minerał o dużym znaczeniu dla ówczesnego górnictwa.

Krzywe Baszty zachwycają regularnym układem spękań, który sprawia, że wyglądają jakby zostały zbudowane z idealnie dopasowanych bloków granitu. To niezwykłe dzieło natury od wieków przyciągało uwagę zarówno mieszkańców, jak i przyjezdnych.

Dawniej, u podnóża skał, stał pomnik poświęcony cesarzowi Wilhelmowi II. Dziś pozostały po nim jedynie resztki cokołu, będące cichym świadectwem minionych czasów.

Obecnie Krzywe Baszty są popularnym miejscem wśród miłośników wspinaczki. Ich kształt i wysokość oferują wiele ciekawych tras, które przyciągają zarówno początkujących, jak i doświadczonych wspinaczy. Należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności. Szczególnie niebezpieczna jest wschodnia ściana formacji, a zwłaszcza charakterystyczny kominek zamknięty od góry i umiejscowiony w szczycie monolitu. Ten fragment skały jest niestabilny i jego naruszenie może spowodować niekontrolowane wysunięcie lub ruch obrotowy bloku, stanowiąc poważne zagrożenie dla osób wspinających się w tym miejscu.

Krzywe Baszty to miejsce, które łączy piękno natury, nutę historii i dreszczyk emocji. Warto je odwiedzić, by poczuć potęgę gór i podziwiać jedno z ciekawszych dzieł przyrody w Górach Izerskich.

Twoja reakcja na artykuł?

29
94%
Cieszy
1
3%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
3%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Wzrost emerytur o średnio 170 zł. Co sądzicie o tej wartości?

Oddanych
głosów
268
Jest to znaczący wzrost
12%
Nie starczy to na zbyt wiele
78%
Nie mam zdania na ten temat
10%
 
Głos ulicy
Do dziś lubię marchewkę – przypomina mi dzieciństwo
 
Warto wiedzieć
Ropa spada, a paliwa w górę
 
Rozmowy Jelonki
Mocna rozmowa o młodych ludziach w Jeleniej Górze
 
Pieniądze
Czy będzie strajk w Dino?
 
KANS
Uznanie dla saneczkarek – olimpijek z KANS
 
Aktualności
Gaz na Paderewskiego
 
Ciekawe miejsca
Pustułki na Zamku Chojnik. Samiec przyniósł zdobycz do gniazda
Copyright © 2002-2026 Highlander's Group