Poniedziałek, 27 czerwca
Imieniny: Marii, Władysława
Czytających: 7142
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Wypadek autobusu i kilku aut – ponad 50 osób poszkodowanych. Na szczęście to ćwiczenia!

Piątek, 12 października 2012, 11:50
Aktualizacja: Sobota, 13 października 2012, 9:14
Autor: Angela
Region: Wypadek autobusu i kilku aut – ponad 50 osób poszkodowanych. Na szczęście to ćwiczenia!
Fot. Angela
Taki scenariusz miał ostatni dzień XIV Manewrów Ratowniczych w powiecie jeleniogórskim, w których udział wzięło 40 zespołów ratowniczych z całego kraju. Dzisiaj (12.10) służby musiały się zmierzyć z wypadkiem na drodze sudeckiej za Borowicami, gdzie doszło do pozorowanego zderzenia autobusu pełnego ludzi oraz kilku aut osobowych. Co było najtrudniejsze w tych ćwiczeniach? – Selekcja poszkodowanych i walka z czasem, by uratować jak największą liczbę poszkodowanych – odpowiada Robert Domański, twórca zadania.

Takie manewry ratownicze odbywają się co roku pod innym hasłem. Tym razem do Borowic zjechało 40 zespołów, by ćwiczyć działania z zakresu wypadków drogowych, ale nie tylko. W pierwszym dniu odbyły się ćwiczenia nocne.
Służby ratunkowe poszukiwały zaginionej wycieczki w rejonie Góry Szybowcowej. Wczoraj (11.10) ratowników podzielono na zespoły, które ćwiczyły różne zadania na dwóch pętlach czterostanowiskowych w rejonie Szklarskiej Poręby i Jeleniej Góry. Dzisiaj (12.10) było jednak największe z zdarzeń.

- Na ostatni dzień przygotowano działania podczas zdarzenia masowego z udziałem kilku pojazdów i autobusu. Liczba poszkodowanych to ponad 50 osób – mówi straszy kapitan Jan Dalidowicz z JRG 1 KM PSP w Jeleniej Górze.
Zespoły uczestniczące w ćwiczeniach zostały podzielone na dwie grupy, jedna z nich ratowała ludzi, a druga obserwowała całe zdarzenie, a następnie zmienili się rolami. Pozorantami byli uczniowie Gimnazjum nr 1 w Jeleniej Górze.

Robert Domański, ratownik GRS Jelenia Góra, twórca zadania przyznaje, że największa trudność takiego działania polega na tym, że jest więcej osób poszkodowanych, niż ratowników.

- Może zabrzmi to brutalnie, ale koordynacja takiego działania polega na tym, by uratować jak największą liczbę osób poszkodowanych. Ratownicy muszą segregować poszkodowanych, nadają im priorytety, by pomocy udzielać w pierwszej kolejności tym, którzy potrzebują jej natychmiast. Pozostali, którzy mają mniej poważne obrażenia muszą poczekać na pomoc. W normalnych warunkach ta pomoc byłaby im udzielona od razu, ale przy zdarzeniu masowym potrzebna jest selekcja – mówi Robert Domański, ratownik GRS Jelenia Góra.

Jak zawsze, celem takiego szkolenia jest doskonalenie umiejętności z zakresu ratownictwa medycznego. Wnioski z tych poprawnie przeprowadzonych akcji oraz błędów popełnionych podczas ratowania ludzi ratownicy usłyszą od koordynatorów po godz. 14.00. I to ten punkt trzydniowego szkolenia będzie dla nich najważniejszy. Podczas realnych zdarzeń nie ma bowiem czasu na zastanawianie się i improwizację. Każdy błąd, który można wyeliminować dzięki takim właśnie szkoleniom, może uratować ludzkie życie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group