Poniedziałek, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 6858
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wyniszczający dymek na przerwie? Lepiej z tym skończyć

Wtorek, 25 października 2011, 13:54
Aktualizacja: Środa, 26 października 2011, 8:11
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Wyniszczający dymek na przerwie? Lepiej z tym skończyć
Fot. Agrafka
O szkodliwości palenia papierosów i uzależniających właściwościach nikotyny rozmawiano dziś w Zespole Szkół Ekonomicznych i Turystycznych w Jeleniej Górze. Palacze umierają średnio o 15 lat wcześniej!

Spotkanie z uczniami głównie klas pierwszych związane z profilaktyką zdrowotną, rozpoczęto znaną piosenką zespołu Raz, Dwa, Trzy „Małe Gnojki” refrenem: „Mówię ci nie pal, nie pal, nie pal papierosów, (…) bo będziesz kaszlał i będzie ci źle” .

– Palenie papierosów jest dosyć szerokim zjawiskiem wśród naszych uczniów. Mamy wiele pomysłów na walkę z tym nałogiem, uczestniczymy w różnych programach uświadamiających młodzież o niebezpieczeństwach, jakie niesie ze sobą rzeczywistość – powiedziała Maria Witkowska, pedagog z ZSEiT.

Pułkownik Edward Jakubowski, lider jeleniogórskich weteranów zaproponował zorganizowanie spotkania z uczniami z ZSEiT , ponieważ młodzież często zaciąga się chorobotwórczym dymkiem na terenie posesji sąsiedniego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

– Chcemy uświadamiać młodzież o dużej szkodliwości palenia papierosów, nie tylko czynnego, ale również biernego, czyli przebywania w towarzystwie osób palących, aby ci młodzi ludzie zechcieli rzucić ten wyniszczający nałóg, w który bardzo łatwo wpaść. Rozdane zostały również ulotki ze zdjęciami smolistych płuc palacza i czystych płuc przeciętnego człowieka. Warto podkreślić, że w okresie międzywojennym nie było takiej mody na palenie papierosów, jak w dzisiejszych czasach – powiedział płk Edward Jakubowski, szef ZKRPibWP.

O szkodliwości tytoniu mówili także zaproszeni gości tacy, jak prof. dr nauk medycznych Zbigniew Domosławski, który jest specjalistą – kardiologiem, ordynatorem Oddziału Chorób Wewnętrznych Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze, wykłada również na Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze. W spotkaniu uczestniczyli również Zofia Lipka z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, kierownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia, oraz inspektor Grzegorz Rybarczyk ze Straży Miejskiej.

Przy okazji zostało wręczone Marii Witkowskiej najwyższe kombatanckie odznaczenie za kształtowanie patriotycznych postaw wśród młodego pokolenia oraz za zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group