Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 9695
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wyjątkowy spektakl, wyjątkowi aktorzy

Wtorek, 21 maja 2019, 17:10
Aktualizacja: Środa, 22 maja 2019, 12:03
Autor: Paweł Guszała
Jelenia Góra: Wyjątkowy spektakl, wyjątkowi aktorzy
Fot. Paweł Guszała
W sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury można było zobaczyć spektakl Teatru Edycja Limitowana. Nie była to zwykła sztuka, bo jej aktorami są podopieczni Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa.

Wczoraj (20.05) publiczność Teatru Edycja Limitowana miała okazję zobaczyć spektakl „W kawiarence...” w reżyserii Joanny Konopki. Sztuka opowiada o emocjach, uczuciach i codziennych rozterkach każdego z nas. Aktorzy, poprzez gesty, ruch i atrybuty wykorzystane w sztuce, mówili o rzeczach ważnych, w wyjątkowy i piękny sposób.

A nie byli to zwykli aktorzy, bo członkowie Teatru Edycja Limitowana to na co dzień są podopiecznymi Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa. Na co dzień w realizacji pasji wspierają ich rodzice.

Nasza przygoda z teatrem rozpoczęła się w 2015 roku – wspomina Bożena Tarłowska, wiceprezes Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa. - Nasi podopieczni i ich rodzice bardzo chcieli stworzyć teatr. Zaprosiliśmy Ilonę Sobol, która prowadziła go z nami w pierwszych latach. Sztuka, którą pokazyjemy jest w zasadzie wynikiem współpracy z Iloną Sobol i Joanny Konopki, bo obecnie zajęcia prowadzi pani Asia.
My nie tworzymy teatru po to, żeby pokazywać niepełnosprawność. My tworzymy, żeby inni ludzie zrozumieli, że świat jest dla wszystkich. Nie dla jednych, czy dla drugich. Nie jest podzielony. Tak samo powinien być przyjmowany przez wszystkich – mówi Joanna Konopka, reżyser spektaklu.
Premiera tego spektaklu odbyła się w Międzynarodowy Dzień Teatru. Była cała sala ludzi, byliśmy w szoku. Dzisiaj (20.05.) mamy taką próbę generalną, bo jutro wyjeżdżamy do Czech, gdzie zaprezentujemy naszą sztukę – kończy B. Tarłowska.

Twoja reakcja na artykuł?

4
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
716
Tak
21%
Nie
68%
Jeszcze nie wiem
11%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group