Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 4132
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wyjątkowy spektakl, wyjątkowi aktorzy

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 21 maja 2019, 17:10
Aktualizacja: Środa, 22 maja 2019, 12:03
Autor: Paweł Guszała
Fot. Paweł Guszała
W sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury można było zobaczyć spektakl Teatru Edycja Limitowana. Nie była to zwykła sztuka, bo jej aktorami są podopieczni Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa.

Wczoraj (20.05) publiczność Teatru Edycja Limitowana miała okazję zobaczyć spektakl „W kawiarence...” w reżyserii Joanny Konopki. Sztuka opowiada o emocjach, uczuciach i codziennych rozterkach każdego z nas. Aktorzy, poprzez gesty, ruch i atrybuty wykorzystane w sztuce, mówili o rzeczach ważnych, w wyjątkowy i piękny sposób.

A nie byli to zwykli aktorzy, bo członkowie Teatru Edycja Limitowana to na co dzień są podopiecznymi Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa. Na co dzień w realizacji pasji wspierają ich rodzice.

Nasza przygoda z teatrem rozpoczęła się w 2015 roku – wspomina Bożena Tarłowska, wiceprezes Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa. - Nasi podopieczni i ich rodzice bardzo chcieli stworzyć teatr. Zaprosiliśmy Ilonę Sobol, która prowadziła go z nami w pierwszych latach. Sztuka, którą pokazyjemy jest w zasadzie wynikiem współpracy z Iloną Sobol i Joanny Konopki, bo obecnie zajęcia prowadzi pani Asia.
My nie tworzymy teatru po to, żeby pokazywać niepełnosprawność. My tworzymy, żeby inni ludzie zrozumieli, że świat jest dla wszystkich. Nie dla jednych, czy dla drugich. Nie jest podzielony. Tak samo powinien być przyjmowany przez wszystkich – mówi Joanna Konopka, reżyser spektaklu.
Premiera tego spektaklu odbyła się w Międzynarodowy Dzień Teatru. Była cała sala ludzi, byliśmy w szoku. Dzisiaj (20.05.) mamy taką próbę generalną, bo jutro wyjeżdżamy do Czech, gdzie zaprezentujemy naszą sztukę – kończy B. Tarłowska.

Twoja reakcja na artykuł?

4
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Tosia 11 22-05-2019 8:44
Super!
~wspieram 23-05-2019 10:16
Inicjatywa ważna dla występujących, rodziców i społecznie- konsekwentne współdziałanie w grupie scenicznej -daje do myślenia. Dobra konstrukcja pokazu teatralnego. Za wytrwałość w działaniu aktorom i rodzicom należą się gratulacje!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group